начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

НОИ - Наследствена Пенсия

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НОИ - Наследствена Пенсия

Мнениеот soullessone » 08 Дек 2014, 18:52

Здравейте.
Аз съм студент 3-ти курс, 1-ви семестър във ВТУ. Прехвърлих се от УАСГ, след като не успях да взема заверка в края на 1-вия семестър, 3-та година.
През времето в което, бях студент в УАСГ (3курс, 1-ви семестър), аз получавах наследствена пенсия от НОИ.
За въпросната наследствена пенсия се представя уверение в НОИ, за това, че съм студент (което уверение се издава само когато студента е заплатил даденият семестър). Въпросната наследствена пенсия съм я получавал до края на 1-вия семестър.
По-късно, ми се прекратява пенсията поради непредставянето на уверение за това, че съм записал 2-ри семестър.
Септември месец, тази година се прехвърлям във ВТУ (3г, 1-ви семестър) и започвам отначало. Представям уверение за това, че съм студент във ВТУ. След което ми казаха, че трябва да представя още едно уверение от старият ми университет за това кога и как съм прекъснал.
Отидох до университета, от където взех уверението в което пишеше - "Прекъснал уч.2013/2014 по чл.16, ал.1 със заповед на ректора от 20.09.2014г." (Нямаше дата на прекъсването, а само заповед на ректора.) Отново към НОИ, където пак ме връщат за това, че те не знаели какъв е този чл.16 и за това че трябвало да пише дата на началото и на края за уч.2013/2014.
Взех новото уверение и го предадох - след което г-жа Енева ми каза, че всичко е ОК. Да, ама за кого ?
Днес след като се свързах с помощният център на НОИ, ми казаха да отида до централата защото имало проблем.
Отидох, свързаха ме отново с въпросната г-жа Енева. Тя ми обясни, че имам да давам на НОИ 600лв+ за взетите пенсии през 1-вия семестър. Цитира ми уверението което й дадох : "Прекъснал 'началото' на учебната 2013/2014 със заповед на ректора от 20.09.2014г." Аз не си спомням въобще тази дума "началото", но като и да е... Поисках да го погледна, но ми бе отказано -"Нали, Вие ми го дадохте... какво искате да му гледате?". В същото уверение бяха написани началото и края на уч.2013/2014г.

Прочетох в сайта на НОИ, че когато студента е прекъснал обучението си - пенсията му се изплаща до датата на прекъсването, ако няма такава - до датата на заповедта на ректора.

ПС - Имам 2 заверени предмети от 1-вия семестър в УАСГ.
Моля Ви за помощ, тъй като няма към кого да се обърна.
Благодаря предварително.
soullessone
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Дек 2014, 16:49

Re: НОИ - Наследствена Пенсия

Мнениеот hope001 » 17 Май 2021, 20:46

Здравейте! Бихте ли споделили какво се случи след това?
Обмислям да прекъсна и да се запиша в друг университет, коренно различна спеациалност, и се притеснявам да не изпадна в подобна ситуаиция.
hope001
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Май 2021, 20:42


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron