начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Казус със злополука по време на екскурзия

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус със злополука по време на екскурзия

Мнениеот AcTivE » 24 Дек 2015, 00:18

Здравейте! Накратко казусът е следния:

Жена на 75г. се свързва с туристическа фирма, която организира пътувания в България. Нейна позната купува билети за определена екскурзия в страната и на съответната дата групата отпътува с автобус. На средата на пътя шофьорът спира автобуса до крайпътно заведение и обявява 15 минутна почивка, като екскурзоводката предлага да се ползва тоалетната и хранителните стоки от съответното заведение. За да се премине през заведението, трябва да се премине през необозначено, не добре осветено 70см стъпало, явяващо се нещо като платформа, съответно при слизане по него възрастната дама пада и чупи крака си. На злополуката са преки свидетелки две познати на пострадалата, които съобщават на екскурзоводката, която звъни на бърза помощ. Докато линейката пристигне, екскурзоводката носи неясен документ, който кара пострадалата да подпише с разяснението, че това било декларация, че не е пострадала при слизане от автобуса. Пострадалата на доверие подписва документа без да го прегледа изобщо и без да изисква дубликат, предвид безпомощното състоянием в което е изпаднала. Линейката пристига, лекарят констатира вероятно счупване, откарват я в болница, където и извършват скъпо струваща операция (около 2000лв) и няколко месечно възстановяване. Съответно не става ясно дали застрахователната компания е уведомена за настъпилото събитие, не става ясно туристическата застраховка към Армеец какво покрива и какво обхваща. Пострадалата плаща всичко за своя сметка и след месец, когато се възстановява частично физически и психически решава да потърси правата си.

Въпросите: Може ли да потърси обезщетение от застрахователната компания в този случай? Как да се запознае с общите условия на застраховката си? Ако се стигне до съдебен иск, към кого следва да е насочен той: туристическата агенция, застрахователната компания или крайпътното заведение? Има ли изобщо основание на базата на изложеното да се завежда граждански иск?

Благодаря предварително за мненията ви.
AcTivE
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Авг 2008, 23:01

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron