начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Има ли давност за клевета и изнесена невярна информация ?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Има ли давност за клевета и изнесена невярна информация ?

Мнениеот noproblem » 30 Окт 2017, 15:52

Здравейте,

преди осем години, излезе невярна информация в медиите, за мой близък, което засяга и мен.
Поради здравословни причини, не успя да спази 6 месечния срок за клевета, както му разясниха. Въпроса ми е може ли сега да подведе под отговорност, въпросните медии, да премахнат информацията с гражданско дело?


Благодаря
noproblem
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 02 Окт 2010, 18:50

Re: Има ли давност за клевета и изнесена невярна информация

Мнениеот doc03 » 30 Окт 2017, 21:36

За престъпления, които се преследват по тъжба от пострадалия, срокът е шестмесечен, да, но от узнаването на извършеното (както е в случая - публикуването), а не от датата на публикуването.
Узнали сте за деянието на 25.10.2017г. и от тогава тече срока.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Има ли давност за клевета и изнесена невярна информация

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Окт 2017, 22:47

Може би по граждански ред.

Навремето осъдиха в-к "24 часа" за клевета по граждански ред. По времето на СДС, беше.

Изкараха го политически скандал, но си беше по правилата. Аз бях тогава сътрудник към адвокатите на вестника, спомням си че беше гражданско делото на инстанции, не ЧХД.

Венета Райкова я осъдиха за клевета също, сега има изпълнителен лист, но не знам дали не е ЧХД била.

Съдят ги за клевета вестниците - смисъла на ЧХД е да ти лепнат и наказателна репресия, а по гражд. ред, само пари получаваш.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5233
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron