начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Констативен нотариален акт

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Констативен нотариален акт

Мнениеот oemoem » 20 Мар 2018, 20:07

Здравейте,

След починал мой близък съм съсобственик на 1/8 от апартамент от 20 години. Мои близки са живяли в него последните 20 години.Не съм плащал данъци и такси за същия, но не съм и искал наем от роднините си - защото са ми роднини.
Сега те искат да им припиша или продам апартамента, нещо на което не съм съгласен. Плашат ме с придобиване по давност чрез констативен нотариален акт.
До колкото разбирам обаче закона уреждащ това - давност може да има само ако е имало някакъв договор и от него се броят 10 години(в случая на недобросъвествено владение).
Договор обаче няма, според роднините ми е достатъчно, че съседите им ще потвърдят, че именно те са живели там последните 10 години?

Благодаря!
oemoem
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Дек 2016, 11:48

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Мар 2018, 01:01

Трябва да има изрично противопоставяне на собственика относно имота и изобщо е сложно.
При тези данни съдът няма да присъди владение и давностен срок - впрочем от самият констативен акт тече нова - чиста давност.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот doondie » 21 Мар 2018, 02:28

oemoem написа:Плашат ме с придобиване по давност чрез констативен нотариален акт.
Не виждам как ще стане това придобиване, при положение че собственикът на частта от имота е известен и не е съгласен.

Те как така сега изведнъж се сещат и какво им пречи, че имаш част? Съответно какъв е проблемът да им продадеш своята част по пазарни цени? На теб не ти върши никаква работа така или иначе - не си им искал пари за наем, така че 20 г. досега не си имал никаква облага от този имот.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот oemoem » 21 Мар 2018, 15:35

Да, това ме интересуваше - дали могат да вземат моята част, на базата на това, че 10 години те са живели там. Получавам съвети възможно в най-кратък срок да взема констативен нотариален акт за моята 1/8, като уж това ще е моя полза при едно бъдещо дело - понеже така съм показал, че макар и късно се интересувам от своята част.
oemoem
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Дек 2016, 11:48

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот ivan_lawyer » 22 Мар 2018, 00:32

Трябва да се размърдате и да си извадите нотариален акт, дори и с цената на скандал.
Ръчкате нотариуса, ръчкате общината и се измътва акта.
Другото е общи приказки - един вид - да се окопаете.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот oemoem » 22 Мар 2018, 18:30

ivan_lawyer написа:Трябва да се размърдате и да си извадите нотариален акт, дори и с цената на скандал.
Ръчкате нотариуса, ръчкате общината и се измътва акта.
Другото е общи приказки - един вид - да се окопаете.

Констативен?
oemoem
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Дек 2016, 11:48

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот ivan_lawyer » 22 Мар 2018, 20:41

Да, констативен, за да се почне процедура.

Това отваря работа на противната страна - а това и Ви трябва всъщност.
Впрочем - за Вас се създава възможност да се позовете след 5 години на отделно основание на давност.

Дефакто има създадено напрежение.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron