начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Давност на неплатени здравни осигуровки.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот valerygeorgieva » 21 Мар 2018, 09:55

Здравейте! Въпроса ми е от две части. Тъй като имам неплатени здравни осигуровки (3 месеца), които са ми от 12 месец 2015 година, 10, 11 месец 2016 година и до момента имам натрупани лихви ,но правата ми не са прекъснати, въпроса ми е имат ли давност тези осигуровки? И тъй като ми предстои тази година да излезна в майчинство ще се отразят ли тези неплатените осигуровки отрицателно на майчинството? Не искам да ида и да ги платя и да се окаже, че не е фатално ако съм ги оставила във времето и са могли да бъдат анулирани. Благодаря предварително за помощтта! Лек ден!
valerygeorgieva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Мар 2018, 09:19

Re: Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот emilia_katsarova » 21 Мар 2018, 10:30

Защо всеки се опитва да прецака другия? :-)
emilia_katsarova
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 19 Яну 2007, 14:29

Re: Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот emilia_katsarova » 21 Мар 2018, 12:16

А? Защо си изтрихте коментара? Значи, ако може вие да получавате от държавата, ама да не й давате - хитро :-)
emilia_katsarova
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 19 Яну 2007, 14:29

Re: Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот doondie » 21 Мар 2018, 12:30

valerygeorgieva написа:И тъй като ми предстои тази година да излезна в майчинство ще се отразят ли тези неплатените осигуровки отрицателно на майчинството?
Не се ли гледа само последната година преди излизането в майчинство? Най-добре според мен да отидеш до социалните и да попиташ какво се изисква при излизане в майчинство. Ако не кажат нищо за периода, за който питаш, въпреки всичко можеш да ги питаш дали годините ще ти се броят целите след време за пенсия.

Всъщност знаеш ли какво - изобщо не се притеснявай. Най-малко ти трябва да се товариш излишно заради няколко лева, които е вероятно да не окажат никакво влияние. Те сами ще ти кажат дали трябва да ги внесеш тези стари осигуровки или не, когато му дойде времето.

Мога да питам снаха ми какво се е изисквало преди 4 г, ако искаш. Ако не, ти пожелавам безпроблемно раждане! :^)

emilia_katsarova написа:А? Защо си изтрихте коментара? Значи, ако може вие да получавате от държавата, ама да не й давате - хитро :-)
Извинявай, конкретна причина да се правиш на интересна има ли? При положение че жената е с непрекъснати здравноосигурителни права и към момента се осигурява (няма как да знаем от какво са се получили тези 3 незначителни дупки), съответно държавата няма претенции към нея, ти специално защо ще ѝ държиш сметка? Теб ли се опитва "да прецака" с нещо? Тя може и да не е знаела за тези пропуснати вноски. Предлагам да се заяждаш с някой, който не носи дете в себе си. Нищо лично.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот emilia_katsarova » 21 Мар 2018, 12:53

Нито се правя на интересна, нито пък смятам, че иска конкретно мен да прецака :-)
Само не разбрах защо при социалните я пратихте? Майчинството, доколкото съм запозната зависи от това дали е осигурена за съответния риск /което включва и здравно/. От социалните иначе е ... друга бира
emilia_katsarova
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 19 Яну 2007, 14:29

Re: Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот doondie » 21 Мар 2018, 13:17

emilia_katsarova написа:Само не разбрах защо при социалните я пратихте?
Дали ще ме оправдае фактът, че съм мъж? :D

Не съм наясно дали точно при социалните трябва да отиде, в НОИ или при работодателя си, за да получи необходимата ѝ информация. Просто моето мнение е, че ако не е сигурна, най-добре да провери или да изчака. Осигуровки могат да се плащат и със задна дата, ако е необходимо. Това че има пропуски е всъщност за нейна сметка, тъй като знайно или не е поела риска да не ѝ окажат безплатна медицинска помощ. В този смисъл напълно резонно е питането дали трябва да се плащат тези 3 месечни вноски от преди повече от 15 месеца, ако не оказват никакъв ефект понастоящем. Не мисля, че става дума за опит за прецакване на системата, тъй като тя вече си е "платила" за неплащането. Както и да е, де. Казах, каквото имах да казвам. :|
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот emilia_katsarova » 21 Мар 2018, 14:23

Аааа, без оправдания :-)
Според мен би трябвало да си обсъди каквито там притеснения има с работодателя, вероятно има такъв щом пита за влияние върху майчинството
emilia_katsarova
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 19 Яну 2007, 14:29

Re: Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот bvoykov » 21 Мар 2018, 14:24

По принцип въпросите, свързани с изплащането на обезщетение поради майчинство, е работа на НОИ, аз поне до колкото знам, социалните нямат отношение, но дори и да се попита там предполагам, че ще насочат питащата в правилната посока. Здравните осигуровки нямат отношение към изплащането на обезщетение поради майчинство. Единственото отношение, което имат, е във връзка със заплащането на здравните услуги при оказана здравна помощ. До колкото разбирам от така отправеното запитване, въпросът е по-скоро насочен към това дали питащата има право на обезщетение поради майчинство. Относимата законова разпоредба към този случай е чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване (КСО), която гласи, че право на такова обезщетение има лице, което е било осигурявано за общо заболяване и майчинство най-малко 12 месеца. Ако питащата е имала най-малко 1 година стаж, независимо кога е работила, естествено, ако е било по трудов договор (няма да навлизам в хипотезите на земеделски производители, управители на дружества, свободни професии и други джунджурии, защото мисля ще стане сложно и за разбиране, и за обяснение), защото иначе никъде това няма да се отчита, то тя ще има право да получи такова обезщетение. За определяне на размера на обезщетението обаче се вземат предвид последните 24 месеца, в които е работено. Ако не е работено, то размерът на обезщетението ще бъде ориентиран към размера на минималната работна заплата. Изчисляването става по начина, описан в чл. 49 от КСО.
Колкото до здравните осигуровки - чл. 109, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) сочи, че неплащането на ПОВЕЧЕ от 3 здравноосигурителни вноски за период от 36 месеца (или 3 години) води до прекъсване на здравноосигурителните права и указаните здравни услуги ще се заплащат изцяло докато правата не бъдат възстановени. Питащата има само 3, така че би трябвало да е с непрекъснати права, до колкото си спомням може да се направи справка и в сайта на НАП дали има прекъсване на правата. Колкото до това дали неплащането е оправдано, аз понеже се водя "глупак" в очите на останалите хора, тъй като се опитвам да следвам законите до запетайката и да се издължавам към всички, но това е друга тема, на нейно място бих си платил тези дължими суми, още повече, че не се знае дали няма да се случи нещо и да направя още един месец, за който осигуровките не са били внесени, поради което здравноосигурителните ми права ще се прекъснат. Ако това стане, за тяхното възстановяване чл. 109, ал. 2 изисква да бъдат заплатени всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца, тоест за последните 5 години.
От друга страна, държавата е длъжна да си върши работата и когато има несъбрани задължения да предприема съответните действия по тяхното събиране. Бездействието ѝ категорично не е оправдано, затова законът е предвидил и давностни срокове, които водят до погасяване на вземането, които съгласно чл. 171, ал 1 от Данъчноосигурително-процесуалния кодекс (ДОПК) са 5 години обикновена и 10 години абсолютна давност, а задължителните осигурителни вноски са публични вземания по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 ДОПК.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Давност на неплатени здравни осигуровки.

Мнениеот valerygeorgieva » 21 Мар 2018, 16:07

Много благодаря на всички за оказаната помощ. Нищо не разбирам от тези неща, тепърва ми се налага да навлизам в тях и затова реших да питам, както се казва "патило". Не са ми прекъснати правата, защото единия месец е от 2015 година, друдите два от края на 2016 година, като и трите заедно са от промеждутъци между работни места. За прецакване не смятам, че може да става дума, защото тези неща ми се случват за първи път и тепърва както казах ги разучавам. Просто съм счела за себе си, че ако те ще отпаднат като сума за плащане предпочитам да запазя парите за другото нещо, което ми предстои след няколко месеца, надявам се ме разбирате правилно. И пак казвам правата ми никога не са били прекъсвани, защото съм работила и съм учила, а както знаете университета поема тези разноски на студентите си. Просто исках да знам дали отпадат и ако да при какви условия, за да не се окаже, че съм ги платила, а след няколко месеца е могло да отпаднат. ТОВА Е. Отново блгодаря за изчерпателните отговори, изясних си доста неща.
valerygeorgieva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Мар 2018, 09:19


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron