начало
Живко Коцев вече е обвиняем по делото за корупция в митниците Живко Коцев вече е обвиняем по делото за корупция в митниците

Покана за доброволно изпълнение

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот nex_i » 05 Апр 2018, 22:43

Здравейте,
Преди дни получих покана за доброволно изпълнение за неплатени разходи,които мисля са много завишени от фирма, чрез която наех апартамент под наем и го прекратих преди година.Изисках документи за тях и ми бе изпратена фактура издадена от тях за ремонт на стойност 1200лв и номера на фактури за изравнителна сметка за ТЕЦ, за 800лв
Апартамента оставих в същото състояние в което го приех,но няма как да го докажа.
Заплашват ме със Арбитражен съд,и видях ,че в договора е упоменат Арбитражен съд София.
Срещнах се с двама адвокати.Единия каза най добре да си платя,защото ще се наложи после да плащам двойно ако стигнем до Арбитража.Другия е на мнение да не плащам и като се стигне до съд ,ще пуснем възражение.
Не зная на кой да се доверя.
Моля за съвет.
nex_i
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 25 Мар 2012, 18:09

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот bvoykov » 06 Апр 2018, 17:57

Въпросът е дали наистина дължите тези пари. Ако наистина ги дължите, каквито и възражения да пускате според мен ще е въпрос на нищожна случайност да се отървете без да платите. Има и много допълнителни въпроси, като например как сте прекратили договора, в смисъл, ако е бил срочен и Вие сте искали да го прекратите може да дължите неустойка, но едва ли случаят е такъв. Всъщност въпросната фирма ли е наемодател по договора за наем? Използваният от Вас израз "чрез" ме навежда на мисълта, че тя е нещо като посредник, но все пак е възможно и тя да е наемодателят, щом още повече си търси парите. Плащанията за отопляване са вид разходи, свързани с наетата вещ. Съгласно чл. 232, ал. 2 от Закона за задълженията и договорите Вие като наемател дължите плащанията за ТЕЦ. Важно е да уточните за кой период става въпрос. Ако е за период, през който не сте били в наемни отношения или става дума за сметки, начислени след прекратяване на договора за наем, то Вие няма как да дължите тези суми. Ако обаче тези задължения са от наемния период, аз поне не виждам начин как да се избегнете тяхното плащане, освен ако не са погасени по давност или платени. По отношение на ремонта, по закон, до колкото аз знам, такова задължение не е в тежест на наемателя, освен ако не е предвидено в договора. И може би все пак зависи и от самия ремонт, но по принцип трябва да го има в договора. Ако във Вашия случай го има, не знам какво може да се направи, може би ще е удачно да се плати. Принципът е, че няма смисъл да си утежнявате положението с такси и разноски, ако наистина ги дължите тези пари. По отношение на арбитражния съд, ако в договора има такава клауза, е доста вероятно да се възползват от нея. Но дали същата е валидна? Тъй като споменахте, че Ви занимава "фирма", а Вие сте наели апартамент, аз лично си поставям въпроса това не Ви ли прави потребител по смисъла на § 13, т. 1 от Закона за защита на потребителите, защото ако наемодателят е търговец, а Вие сте наели апартамента за лично ползване, това би трябвало да Ви прави потребител. Ако това е така, то съгласно чл. 19, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс такъв спор не може да се решава от арбитраж и арбитражната клауза се явява нищожна. Можете да възразите за тази клауза пред арбитражния съд, ако той пък вземе, че се произнесе, решението му подлежи на отмяна по реда на чл. 48 от Закона за международния търговски арбитраж. Разбира се, нищо не пречи в тези случаи делото да се гледа от обикновения съд.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот ivanov_p » 07 Апр 2018, 11:18

"На село, за дядо", както е казал Омир.
Не сте получили покана за доброволно изпълнение, а нотариална покана от съконтрагент (възможно и от филанкишията) да изпълните по договор, което ще рече, че без договора е безсмислено да питате каквото и да е. В договора пише кой плаща ремонтите, а ако не пише ще се знае от закона. Същото е и с консумативите, ако в договора не пише за чия сметка са (може да са включени в наемната цена), то те са за ваша сметка.
Без договора не може да ви се отговори дали да платите, защото има опасност да платите и на посредника, а след това и на наемодателя.
Арбитражната клауза в наемен договор е обвързваща.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 12:50

Здравейте nex_i!
Казвате:
nex_i написа:Апартамента оставих в същото състояние, в което го приех, но няма как да го докажа.

Вие или въпросната фирма ... за „Приемателно-предавателен протокол“ не сте ли чували???
Още повече, не става дума за нещо дребно, а за цяло жилище!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот ivanov_p » 07 Апр 2018, 14:06

Некси да хвърля капа, че са му изпратили покана на която евентуално ще може да се позове за да докаже, че върнал веща, иначе щеше да плаща наем до второ пришествие. Ако от поканата не може да се извлече, че е върнал ключовете, да сяда да мисли как ще докаже връщането на държането.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот neutralen » 07 Апр 2018, 15:51

:D Проблема не е толкова сериозен. Наемателя трябва да си намери добър адвокат. С оглед чл. 154 от ГПК Ищеца а не Наемателя следва да представи пред съда доказателства за състоянието на жилището при възникване нанаема и при прекратяването. Това че след напускането на наемателя е извършен ремонт не е доказателство за щети. :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Апр 2018, 20:01

Неколкократно бяха осъдени колекторите - било чрез пряк иск, било чрез заобиколни пътища и Виолетка не помогна дори.
Виолетка е юрисконсулт.

Не знам защо са ми неприятни и колекторите и ЧСИ. Вероятно защото си надписват сметките. От друга страна - трябва да си плащаш. От трета страна - защо няма стабилни доходи - все пак работим доста усърдно. Говоря общо за масата граждани.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот kalahan2008 » 12 Апр 2018, 08:16

Има два арбитражни съда с наименование "Арбитражен съд София" - истински и фалшив. Най-вероятно става дума за фалшивия на СГ Груп, тъй като някои агенции за недвижими имоти включват такава арбитражна клауза в договорите си.
Аз бих твърдял нищожност на арбитражната клауза...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4184
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот nex_i » 14 Апр 2018, 22:18

Благодаря за отговорите. Не съм компетентен в тази сфера и не съм обяснил правилно и подробно проблема. Показах договора и всички документи към него на адвоката и той ми каза ,че ако имам парите по добре да платя,защото с Арбитражния съд нещата стояли по друг начин,каквото и да означава това.За мен това е изнудване,аз съм студент и за мен тази сума не е малка,но в момента работя и не искам да ми направят запор на заплатата.

Въпросната фирма е упълномощена от собственика на имота ,да го управлява срещу заплащане.
Сметките за консумативи се плащат заедно с наема по сметка на фирмата ,която го управлява/така е и по договор/.Дребни повреди възникнали при ползване са за сметка на наемателя,без такива в резултат на износване.В приемно предавателния протокол при напускане е отбелязано/зацапан латекс,реглаж на вратички в кухня и зацапан латекс/,за което 1200лв ми се струват много.По договор имам право да изисквам и квитанции за платените консумативи,но така и не ми изпратиха такава за изравнителната сметка за 890лв ,казаха да я искам от Топлофикация.Относно съда -Арбитражен съд към БТПП
nex_i
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 25 Мар 2012, 18:09

Re: Покана за доброволно изпълнение

Мнениеот ivan_lawyer » 15 Апр 2018, 00:12

Дайте ми случая ако искате и ще го оправим.

Колекторите са нахални много - наскоро ги осъдих пред всички инстанции, включая и Виолета. Тя си знае коя е.
Писаха едни дитирамби - но съдиите не вярват на сълзи.

Така че, рецептата е - отрицателен установителен иск, който да затапи и завърши процедурата.
Адвокат, който не може да свърши тази работа - не е адвокат. Това е инвалид един вид.

Аз се прехранвам доста успешно с такива дела и съветвам и други колеги по въпроса да действат по този начин.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron