начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Установяване на собственост върху сграда

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Установяване на собственост върху сграда

Мнениеот quorum » 15 Май 2018, 02:04

Здравейте,

Дали някой би могъл да даде идея, ако ме интересува собствеността върху дадена сграда (конкретно, мисля, че би трябвало да е общинска, но не съм сигурен), дали има някаква институция, към която да мога да се обърна за такава справка (служба по вписвания, кадастър или друга подобна)? Има ли някаква специална процедура за това? Зависи ли нещо от предназначението на сградата (жилищна, търговски площи и т. н.)?

Благодаря.
quorum
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Май 2018, 23:29

Re: Установяване на собственост върху сграда

Мнениеот ivan_lawyer » 15 Май 2018, 08:37

Не съм се занимавал от години с общинска собственост, но има книга или компютър където се регистрира това.

На практика се съхранява в общината и оттам дават информация. Може и неофициално - все тая.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Установяване на собственост върху сграда

Мнениеот quorum » 16 Май 2018, 02:38

Благодаря за отговора.

Да допуснем, че в общината, поне неофициално, такава информация не им се дава - отговарят нещо в смисъл, че "Миии... дружество.", затова именно се интересувам дали има някой, който да е в някакъв смисъл длъжен да я предостави, съответно как да се изиска.
quorum
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Май 2018, 23:29

Re: Установяване на собственост върху сграда

Мнениеот quorum » 29 Май 2018, 06:59

Поне засега, нищо... :) В някакъв смисъл, предполагам, че въпросът се свежда до това, дали тази информация по принцип е публична, и ако да, коя е инстанцията, от която да се търси. Би ли могъл някой да уточни това?
quorum
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Май 2018, 23:29

Re: Установяване на собственост върху сграда

Мнениеот ivan_lawyer » 31 Май 2018, 06:14

Говорете с юриста на съответната община. Аз навремето търсих за една детелина - пътен възел информация, там правехме едни абордажи на детелината - та ходих до АПИ, лек абордаж, няма проблем да те приемат, да се изтъпаниш пред служителите и така.

Почваш да мънкаш нещо за наследство - абе - минава работата и така.
Другото е - официално писмо до съответния орган - изчакване съответно 45 дни и жалба до Административен съд съответното населено място - Административен съд - град еди-кой си. Жалбата е за мълчалив отказ. Другото което правя аз е да заведа фиктивно обезпечение на някакъв иск и да поискам съответно удостоверение от съответния съд - да ме снабдят с данни за имота. Обезпечението е на бъдещ иск и се завежда с парцалени страни - несъществуващи страни - за да изкопча инфо-то. Така влизам и в ЦКР и в други инстанции. Тоест - съдът е като инструмент един вид - да ти дадат инфо-то. Малко е тромаво - но е това.

Другото е да помолиш за директна информация. Разбира се, не е от портиера, а от етажите някъде.

Така да те допуснат до книгата - хич не става и не е ставало. Не че нещо, но не допускат.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Установяване на собственост върху сграда

Мнениеот vili_spasova » 31 Май 2018, 14:32

Здравейте, ако имотът се намира на територията на Столична община, можете да си опитате късмета, като проверите в регистъра на общинската собственост.

http://ims.gis-sofia.bg:8080/Sofia/index.jsp

трябва да си отворите от менюто района, в който се намира сградата и да потърсите инфо по адрес, идентификатор или № на УПИ.

Успех.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron