начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Неизплатено обезщетение от работодател

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неизплатено обезщетение от работодател

Мнениеот almaleh » 31 Май 2018, 16:09

Здравейте,
имам проблем с бивш работодател, който не желае да ми изплати полагащо се обещетение.
Работих във фирма за вътрешно обзавеждане и на 7-мия месец от започването ми на работа там, получих предизвестие по чл. 326, ал,2 от КТ във връзка с вл. 328, ал. 1, т3 от КТ - намаляване на обема на работа. Месец след това, получих и заповед с която бях освободен на основание чл. 328, ал.1, т. 3 от Кодекса на Труда. Датата на връчването на заповедта е 05.01.2018г.

Предизвестието ми:
http://prntscr.com/jp17jh

Заповедта:
http://prntscr.com/jp17sy

Въз основа на члена по който съм съкратен, ако в рамките на един месец след освобождаването ми от работа не започна работа на друго място, ми се полага една работна заплата обещетение от работодателя.

Изплащане на обезщетение по чл. 222, ал.1 КТ. Теория и практика
Най-малко 30 календарни дни след прекратяването на трудовото правоотношение, служителя може да се яви при бившия си работодател, за да получи обезщетението. Важно е да се знае, че обезщетението се изплаща при поискане от служителя, и работодателя не е длъжен да го потърси, за да му го изплати. Давността на правото на получаване на обезщетението е 3 години, т.е. ако са минали 3 години от датата на прекратяване на трудовото правоотношение, служителя губи правото на обезщетение. Служителя предоставя трудова книжка и декларация свободен текст, в която посочва периода, в който е останал без работа. Ако е започнал работа на друго място веднага след прекартяване на ТД, то той няма право на това обезщетение.


Подадох Молба с Декларация и сканирана Трудова книжка в която се вижда че не съм започнал работа към HR-ката, да ми бъде изплатено парично обежщетени по чл.222, ал, 1 от Кодекса на труда, но така и не беше уважена от Шефа на компанията.
Какви стъпки мога да предприема, за да си получа полагащото се обещетение?
almaleh
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2014, 17:53

Re: Неизплатено обезщетение от работодател

Мнениеот svegrigorov » 31 Май 2018, 21:24

Подаваш искова молба до съответния районен съд.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 231
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron