начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Гражданско дело и срокът за влизане в сила

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Гражданско дело и срокът за влизане в сила

Мнениеот l4st1k » 23 Юли 2018, 17:18

Здравейте,

Ситуацията е следната: Гражданско дело с излязло на 28.06 решение с 14 дневен срок за обжалване, на 03.07 и последната страна по делото си получава решението, никой не обжалва. Едната страна е "Община", която чака препис от влязлото в сила решение. На въпрос кога влиза в сила, от въпросният състав издал решението ми отговориха, че "то сроковете сега са замразени... заради летните ваканции.. към 03.09 може да е готово".

Какво се прави в тази ситуация, при условие, че въпросното влизане в сила на решението е необходимо в по-ранен срок?

Благодаря Ви предварително.
l4st1k
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Юли 2018, 16:50

Re: Гражданско дело и срокът за влизане в сила

Мнениеот bvoykov » 23 Юли 2018, 19:53

Това, което на мен ми хрумва на пръв поглед като вариант, е да си пуснете молба до съда по това гражданско дело, с която да поискате предварително изпълнение. Тази хипотеза е възможна само ако става въпрос за съдебно решение, което има осъдителен диспозитив. Предварителното изпълнение е възможно в изброените в чл. 242 ГПК хипотези. Същото може да се постанови както със самото решение, така и по-късно след него, поне според мен. Тук Вие говорите за "Общината" като страна в процеса, аз считам, че същата не попада в изчерпателно изброените категории правни образувания и лица, посочени в чл. 243, ал. 2, срещу които не се допуска предварително изпълнение. Определението, с което се допуска предварително изпълнение, подлежи на обжалване с частна жалба, както гласи чл. 244 ГПК, но тъй като определенията подлежат на изпълнение и преди да са влезли в сила (по аргумент от чл. 277 ГПК), мисля че това няма да препятства предварителното изпълнение след постановяване на определението, с което същото се допуска. Проблем обаче поставя въпросът какво да се направи, ако съдът реши да изпрати копие от молбата за допускане на предварително изпълнение, като даде на насрещната страна срок за отговор, защото пак ще се получи подобно "засядане" във времето. Аз лично считам, че съдът не е длъжен да изпраща препис от молбата за становище на другата страна, защото това не е предвидено в Раздела, който урежда въпросите за предварителното изпълнение.
Други варианти аз не виждам. Действително тези нови изменения в ГПК те първа ще създават безпрецедентни проблеми.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Гражданско дело и срокът за влизане в сила

Мнениеот ivanov_p » 24 Юли 2018, 06:48

В тази ситуация се чака и се попържат тези, които измислиха тази глупост!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Гражданско дело и срокът за влизане в сила

Мнениеот ivan_lawyer » 24 Юли 2018, 07:38

Изобщо не става въпрос за проблем.

В деловодството не разбират за какво става въпрос.

Няма пречка да се извади препис от решение, за това няма съдебна ваканция.
Трябва с тропане на крака, ръчкане и убеждаване, а може и с жалба за бавност.

Иначе реформата се приема със смесени чувства, но има резон да си отдъхнем малко.
Сега, аз съм работлив, обичам внезапните срокове и изобщо, но имам симпатия към новото въведение.

Защото съдиите като не поемат топката, за какво говорим. Нали трябва резолюция на съдия един вид.
Аз пускам молба, но молбата се слага на едно дървено или шперплатово бюро и се чака съдия.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Гражданско дело и срокът за влизане в сила

Мнениеот ivanov_p » 25 Юли 2018, 08:56

Вчера на един търг ЧСИ каза, че съдебната ваканция била отменена. Някой наясно ли е и какво става със сроковете?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53



Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron