начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Служебно следене на срокове

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Служебно следене на срокове

Мнениеот emelan » 28 Юли 2018, 18:12

Здравейте!

Моля, ако някой знае и има желание да помогне, да откликне.
Съдът следи ли служебно за преклузията във вр. с чл. 131, т.5 ГПК?

Ако ответникът направи възражение не в отговора на исковата молба, а в първото от заседанията, в което се дава ход на делото, съдът длъжен ли е да уважи това възражение или следва да го отхвърли предвид чл.131 т. 5 ГПК?

И още един въпрос - има ли срок за поправка на протокол от датата на подаване на молба за такава поправка?
Прочетох, че съдът може да разгледа искането за поправка на протолола и в насрочено заседание по делото, ако времето до това следващо заседание не е прекалено дълго.

Какво означава да е прекалено, време от над 3 месеца прекалено дълго ли е?
Какви са критериите за това прекалено дълго?

Благодаря ви за отделеното време и желание да помогнат на всички откликнали на молбата ми!

С уважение!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Служебно следене на срокове

Мнениеот bvoykov » 28 Юли 2018, 21:45

Възраженията на ответника трябва да бъдат направени задължително с отговора на исковата молба, в противен случай настъпва процесуална преклузия - чл. 133 ГПК, за която съдът изрично дава указания с разпореждането, с което исковата молба се изпраща на ответника.
За да се извърши поправка на протокола е необходимо да се подаде изрична молба до съда в едноседмичен срок след предоставянето на протокола на страните - чл. 151, ал. 1 ГПК. Според чл. 150, ал. 2, изр. 2 протоколът от заседанието се предоставя на страните в 3-дневен срок от самото заседание. Аз съм виждал само веднъж производство по поправка на протокол. Понеже делото не беше приключило още, поправката беше извършена в следващото заседание. На практика няма срок, но явно обичайно се слага в деня на следващото заседание. Ако делото е обявено за решаване, вече не знам как процедират. Това "ако времето не е прекалено дълго" аз лично не го срещам в текста на ГПК.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Служебно следене на срокове

Мнениеот emelan » 28 Юли 2018, 23:49

Благодаря!
А това за прекалено дългото време го прочетох в едно съдебно решение на ВКС. В същото Решение прочетох, че най-късно 1 месец след подаването на молбата за поправка на протокол, съдът насрочва открито заседание и се извършва поправката. Можело да стане и в следващото насрочено заседание, ако времето не е прекалено дълго до това заседание.
При мен времето се оказа над 3 месеца...

Благодаря още веднъж!!!
С уважение!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 55 госта


cron