начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Кредит на починал човек

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кредит на починал човек

Мнениеот vivian636 » 05 Мар 2019, 22:33

Уважаеми юристи, привет.

Преди няколко месеца почина баща ми. Приживе имаше потребителски кредит, който знам, че остана непогасен. В такива случаи какво трябва да направя? Знам, че има разни застраховки, които се правят по кредити. Аз как мога да разбера съответната банка с коя застрахователна компания работи? С две думи.... какъв съвет бихте ми дали при такава ситуация?
vivian636
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 17 Дек 2013, 03:56

Re: Кредит на починал човек

Мнениеот sylviapetkova » 06 Мар 2019, 09:49

Здравейте.
Застраховката се прави при сключването на договора за кредит. Ако баща Ви не е направил такава застраховка приживе, не е възможно да я направите сега.
Възможностите са, ако задълженията на наследството са по - големи от активите му, да се откажете от него.
sylviapetkova
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 15 Фев 2019, 13:55

Re: Кредит на починал човек

Мнениеот vivian636 » 06 Мар 2019, 16:51

sylviapetkova написа:Здравейте.
Застраховката се прави при сключването на договора за кредит. Ако баща Ви не е направил такава застраховка приживе, не е възможно да я направите сега.
Възможностите са, ако задълженията на наследството са по - големи от активите му, да се откажете от него.

Благодаря за навременния Ви отговор.

Каква е процедурата по отказване от наследството му? Пред нотариус със смъртния акт на починалия ли? И в случая би ли било нужно да посъветвам и брат ми от първия брак на баща ми да направи същото?
vivian636
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 17 Дек 2013, 03:56

Re: Кредит на починал човек

Мнениеот sylviapetkova » 08 Мар 2019, 13:27

Изричното приемане или отказ от наследството на Вашия наследодател може да заявите пред райония съд, в района на който е открито наследството. Наследството се открива в момента на смъртта по последния постоянен адрес на починалото лице.
Ако сте от София, тук има образци на заявления: http://srs.justice.bg/srs/119-%D0%9A%D0 ... 0%B2%D0%BE
sylviapetkova
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 15 Фев 2019, 13:55

Re: Кредит на починал човек

Мнениеот nikodim77 » 09 Мар 2019, 02:18

Чакйте, чакайте!?! Какъв отказ от наследство, какви пет лева…?!
Вярно, че въпросът Ви Вивиан, е зададен леко двусмислено, нo аз приемам, че по-скоро се интересувате дали по кредита е била налице застраховка, а не да опитвате да правите такава след кончината на Вашия баща?
Не бързайте с отказа. Aми както правилно се интересувате от застраховката по кредита, първо направете необходимото за да разберете дали е имало такава. И в случай, че не, а ако пък е имало и по някаква си там причина същата не е породила действието си, чак тогава може да мислите за евентуален отказ от наследство. И все пак имайте предвид, и така наречените конклудентни действия за приемане на наследството, така че действайте разумно и се консултирайте с Адвокат.
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Кредит на починал човек

Мнениеот propensity » 10 Мар 2019, 11:11

Потребителският кредит на баща ви е този, за който знаете. Не е яно дали починалият няма и други пасиви (задължения) към трети лица.

Основният въпрос е - баща ви оставя ли след себе си активи - имоти, движими вещи, пари?

Най-правилният и безопасен ход към този момент е да приемете наслдеството по опис.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron