начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Публична продан

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Публична продан

Мнениеот tanchev12 » 20 Сеп 2019, 10:41

Здравейте,

Имам ли право по закон да присъствам в залата за обявяване и наддаване на публична продан, ако не съм вкарал задатък и не присъствам като наддавач, адвокат или пълномощник, а просто се интересувам от изхода на търга?

Също така, тьй като ЧСИ не ме допуска в залата, някъде обявява ли се изхода от търга, дали е продаден обекта и тнт?

Благодаря Ви предварително,

Поздрави,
tanchev12
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Сеп 2019, 10:40

Re: Публична продан

Мнениеот ibryamova » 20 Сеп 2019, 12:12

Здравейте! Постановленията за възлагане не се обявяват публично, както съдебните решения. Може да направите справка по номер на делото в съдебно-изпълнителната служба.
Относно присъствието - законът изисква при обявяването на купувач да присъстват наддавачите - лица, внесли задатък до края на последния работен ден от обявения срок. Липсата на изрично разпореждане дали отварянето на наддавателни предложения следва да става при закрити врати, би могла да означава публичност. Все пак съдебният изпълнител е този, който може да допусне или не публика.
Vitam impendere vero
ibryamova
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 12 Сеп 2019, 11:39

Re: Публична продан

Мнениеот tanchev12 » 20 Сеп 2019, 17:05

Здравейте,

Благодаря Ви за обоснованата информация.

Може да се заключва темата.

Поздрави,
tanchev12
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Сеп 2019, 10:40

Re: Публична продан

Мнениеот kalahan2008 » 21 Сеп 2019, 08:05

Не е вярно, че постановленията за възлагане не се били обявявали публично-напротив, вписват се в Служба по вписванията, а тези по ДОК дори се обнародват в ДВ.
Публичната продан затова е "публична"-защото е достъпна за "публиката", с цел прозрачност. ЧСИ не може да забрани на никого да присъства, освен ако нарушава реда в залата и пречи на проданта.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Публична продан

Мнениеот tanchev12 » 26 Сеп 2019, 15:54

Здравей,

Благодаря Калахан.

В такъв случай има ли платена справка в агенцията по вписванията, по отношение на това как е минал търга? Ако има какво да им предоставя като информация, защото единствената информация, която имам е тази от обявлението?

Благодаря много за информацията, за това, че ЧСИ не може да ме спре да присъствам на публична продан, ще знам следващия път да не се плаша толкова лесно, когато ЧСИ-ито ми каже, че не мога да присъствам в залата за наддавания като наблюдател.

Мерси.
tanchev12
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Сеп 2019, 10:40

Re: Публична продан

Мнениеот kalahan2008 » 26 Сеп 2019, 16:17

Постановлението за възлагане представлява акт, с който купувачът се легитимира като собственик, т.е. има силата на нотариален акт. Именно затова същият се вписва в служба по вписванията. Вписването става обаче чак, след като постановлението за възлагане влезе в сила, т.е. изтече срокът за обжалване от длъжника и наддавачите, и ако в срока не е постъпила жалба или е постъпила, но не е уважена.
За да се направи справка в Служба по вписванията, е необходимо да дадете данни за длъжника - най-добре ЕГН, а ако не разполагате с такова - три имена. Справки могат да се правят и онлайн от тук:
https://icadastre.bg/index.aspx?ReturnUrl=%2f
ЕГН на длъжника можете да видите от нотариалния акт за собственост, който би следвало да е приложен към документите за публичната продан в съда, на основание чл. 488, ал. 2 ГПК. В обявлението сигурно няма ЕГН, тъй като това са лични данни.
Ако нямате ЕГН на длъжника, можете просто да питате служителите на ЧСИ в кантората дали имотът е възложен.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Публична продан

Мнениеот tanchev12 » 26 Сеп 2019, 16:29

Здравейте Калахан,

Имам булстат на длъжника, тьй като става въпрос за запор над фирмен имот.

Аз проверявайки в имотния регистър по булстат за справка на юридическо лице, там ще видя ли дали има възложение?

Или по-добрият вариант е да направя справка по имот и там ще излезе нотариалният акт или в случая възложението?

Поздрави,
tanchev12
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Сеп 2019, 10:40

Re: Публична продан

Мнениеот kalahan2008 » 26 Сеп 2019, 18:49

Направете справка по ЕИК /бившето Булстат/.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Публична продан

Мнениеот tanchev12 » 27 Сеп 2019, 09:37

Здравей Калахан,

Последното е от Април месец и е някакво заличаване на искова молба в книгата за отбелязвания. Може би още не са входирали никакво възложение, предполагам, че ако проверя след известно време ще излезе в книга по вписванията в същата справка.

Добре, благодаря Ви за времето, което ми отделихте.

Отогворихте на всичките ми въпроси, от тук ще се оправям сам.

Темата може да бъде заключена.

Поздрави,
tanchev12
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Сеп 2019, 10:40


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron