начало

Ако не гледат заповедни дела, много от районните съдилища трябва да бъдат закрити Ако не гледат заповедни дела, много от районните съдилища трябва да бъдат закрити

Изкупено задължение от колектор

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Изкупено задължение от колектор

Мнениеот krasito1988 » 25 Сеп 2019, 11:49

Здравейте! Имам следното питане: солидарен длъжник съм по кредит. Дългът не се обслужва и съответно кредиторът си предприе действия. На мен като солидарен длъжник ми наложиха (разбира се) запор на заплата. Разбирам, че кредиторът е продал задължението си на колекторска фирма. Питането ми е: Наложеният ми запор следва ли да бъде вдигнат от банковата ми сметка/заплата, при положение, че задължението е продадено и също така има ли практика при продажба на задължението, кредиторът да не ме посочи като задължено лице? Съдлъжниците сме двама (физически лица) - ако е предприел действия, с които не ме посочва като задължено лице, следва ли да важи само за мен или задължително трябва да важи и за другия съдлъжник? Благодаря предварително!
krasito1988
Нов потребител

Re: Изкупено задължение от колектор

Мнениеот mimo87 » 24 Окт 2019, 02:26

Кредиторът ... Цедентът продава вземането на Цесионеа има адвокати за тези казус... Във формираната с редица решения на ВКС задължителна практика /вж. решение № 3 от 16.04.2014г. на ВКС по т.дело № 1711/2013г., I т.о., ТК; решение № 78 от 09.07.2014г. на ВКС по т.дело № 2352/2013г., II т.о., ТК; решение № 123 от 24.06.2009г. на ВКС по т.дело № 12/2009г., II т.о., ТК и други/, безпротиворечиво се приема, че уведомлението за цесията, изходяща от цедента, но приложено към исковата молба на цесионера и достигнало до длъжника със същата, съставлява надлежно съобщаване за цесията, съгласно чл.99, ал.3, пр.1 от ЗЗД, с което прехвърляне на вземането поражда действие за длъжника, на основание чл.99, ал.4 от ЗЗД.
Ч/Д/СИ се сезира с молба от цесионера, че е извършена Цесия и СИ го конституира като Взискател. СИ не са длъжни да проверяват връчено ли е или не уведомлението за цесия.

Намерете си адвокат, който ще Ви обърне нужното внимание като се запознае с документите, съдебните актове с изпълнителните дела и т.н.. Взискателя определя как да работи СИ. Той е този, който му казва какви точно принудителни действия да предприеме срещу длъжника. Но може и на основание чл.. да възложи тези действия на ЧСИ...
mimo87
Нов потребител

Мнениеот kalahan2008 » 24 Окт 2019, 06:04

Съгласно чл. 99, ал. 2, изр. 2 от ЗЗД предишният кредитор е длъжен да съобщи на длъжника прехвърлянето, а съгласно чл. 99, ал. 3 от ЗЗД прехвърлянето има действие спрямо третите лица и спрямо длъжника от деня, когато то бъде съобщено на последния от предишния кредитор.
Това се отнася за всеки от солидарните длъжници поотделно.
Съдът не разполага с правомощия да връчва уведомлението за цесията, тъй като същият не е упълномощен от цедента да извърши такова действие. Чрез искането на ищеца-цесионер уведомлението по чл. 99 от ЗЗД да се връчи на ответника-длъжник заедно с исковата молба се цели заобикаляне на закона. Това искане представлява злоупотреба с процесуални права по смисъла на чл. 3 от ГПК, което процесуалният закон изрично забранява. Уведомлението по чл. 99, ал. 3 ЗЗД следва да е връчено преди, а не чрез завеждане на иска.
Ползването на адвокат не е задължително, но е препоръчително.
kalahan2008
Активен потребител

Мнениеот yonkov » 27 Окт 2019, 04:20

Така е колега по закон но съставите знаеш, че в решенията си пишат.....този процес е саниран с връчване на ИМ или ОИМ. Аз лично се ядосвам на доста ТР на ВКС , че не са нормативни актове но но но ...
yonkov
Младши потребител

Мнениеот kalahan2008 » 29 Окт 2019, 16:07

Няма ТР по въпроса, така че никой съдебен състав не е обвързан от практиката на ВКС. Решенията по 290 ГПК също вече не са задължителни. От тук насетне отговорността е на съдията, който решава конкретния казус.
Ползването на адвокат не е задължително, но е препоръчително.
kalahan2008
Активен потребител

Назад към Взаимопомощ