начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

При смърт на 3- ма роднина и кредит

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


При смърт на 3- ма роднина и кредит

Мнениеот bdimitrova » 15 Окт 2019, 16:56

Здравейте, предварително се извинявам, но никак не съм наясно.
Значи Март месец т.г. почина майка ми, която като имущество на нейно име няма нищо, но има 2 кредита (бяха повече, но ги пооправих), през Юни месец почина вуйчо ми (брат й) и дядо ми (баща й), който имаше имоти и нямаше кредити ?
Въпроса ми е, ако направя отказ от наследство, всъщност какво губя ? Оставям ли кредите на майка ми, като не погасени и си имам наследство от дядо ми, който е починал след нея ? Или при отказа губя и наследството и кредитите ? И другото, което е, че преди да пиша тук потърсих информация в Гугъл и там пишеше, че ако вече съм се разореждала с банкова сметка и т.н на починалия, вече автоматично съм приела наследството, съответно и кредита. Поянението ми е, че съм изтеглила ДПФ-то и (ако така се води). Тоест използвала съм ''нейна'' сума пари. Какви са ми вариантите, ако изобщо има такива ?

Благодаря предварително !
bdimitrova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Окт 2019, 16:46

Re: При смърт на 3- ма роднина и кредит

Мнениеот ivan_lawyer » 15 Окт 2019, 22:06

Наистина има приемане на наследство - но какво от това - кой знае за това, че сте теглили пари. Това е общо казано - всъщност това е заплахата на повечето Банки и не е нещо рядко - да Ви заплашват с това, че сте приели наследството.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: При смърт на 3- ма роднина и кредит

Мнениеот georgiev_sfbg » 07 Ное 2019, 00:34

bdimitrova написа:Здравейте, предварително се извинявам, но никак не съм наясно.
Значи Март месец т.г. почина майка ми, която като имущество на нейно име няма нищо, но има 2 кредита (бяха повече, но ги пооправих), през Юни месец почина вуйчо ми (брат й) и дядо ми (баща й), който имаше имоти и нямаше кредити ?
Въпроса ми е, ако направя отказ от наследство, всъщност какво губя ? Оставям ли кредите на майка ми, като не погасени и си имам наследство от дядо ми, който е починал след нея ? Или при отказа губя и наследството и кредитите ? И другото, което е, че преди да пиша тук потърсих информация в Гугъл и там пишеше, че ако вече съм се разореждала с банкова сметка и т.н на починалия, вече автоматично съм приела наследството, съответно и кредита. Поянението ми е, че съм изтеглила ДПФ-то и (ако така се води). Тоест използвала съм ''нейна'' сума пари. Какви са ми вариантите, ако изобщо има такива ?

Благодаря предварително !

Съвсем на кратко, без да навлизаме в подробности, колко братя и сестри има майка Ви, те имат ли деца, баба Ви жива ли е, Вие имате ли братя и сестри и т.н. и т.н.):
Трябвало е, да се откажете от наследството на майка си, непосредствено след нейната смърт (преди смъртта на дядо Ви) - със Заявление за отказ от наследството на майка Ви - до РС. Така нямаше да наследите нейните кредити, като неин наследник (предполагам единствен).
(Апропо, наследство, наследник и наследодател има само при смърт. Т.е. Майка Ви, във Вашия случай, не може да бъде наследник на дядо Ви, тъй като е починала преди него).
...Така към днешна дата, щяхте да придобиете единствено имотите на своя дядо, като негов наследник (предполагам единствен) към датата/месеца на смъртта му ( имайки предвид, че вуйчо Ви, е починал същия месец).
...Но вече е късно за каквото и да било...
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: При смърт на 3- ма роднина и кредит

Мнениеот jhoro » 08 Ное 2019, 20:12

georgiev_sfbg написа:...Но вече е късно за каквото и да било...

Защо да е късно?
Когато е починала майката - тя не е имала активи за наследяване, а само пасиви. Така, че не може да се говори за хипотезата на
Чл. 49. (2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. В последния случай наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.

Освен, ако наследникът не се е договорил с кредитора, че ще поеме погасяването на задълженията.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: При смърт на 3- ма роднина и кредит

Мнениеот georgiev_sfbg » 12 Ное 2019, 14:31

jhoro написа:
georgiev_sfbg написа:...Но вече е късно за каквото и да било...

Защо да е късно?
Когато е починала майката - тя не е имала активи за наследяване, а само пасиви. Така, че не може да се говори за хипотезата на
Чл. 49. (2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. В последния случай наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.

Освен, ако наследникът не се е договорил с кредитора, че ще поеме погасяването на задълженията.

:!: :arrow:
bdimitrova написа:... ... ако вече съм се разореждала с банкова сметка и т.н на починалия, вече автоматично съм приела наследството, съответно и кредита. Поянението ми е, че съм изтеглила ДПФ-то и (ако така се води). Тоест използвала съм ''нейна'' сума пари. ... ...
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта


cron