начало

Мобилно приложение ще събира доброволно от гражданите данни за коронавируса Мобилно приложение ще събира доброволно от гражданите данни за коронавируса

Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот nikodim77 » 14 Мар 2020, 21:15

Добре де, то се е видяло, че iordanov789 - „господар” на темата ще ми тегли една м*на :P
Привет Калахан,
Накратко: Наследник на починал получава на една и съща дата (28. 05. 2019 г.) две съобщения изхождащи от СИ;
Първото (ако им поставяме ред. Както посочих получени /връчени/ са в един и същи ден)
съобщение, че с постановление на дрън-дрън от 24-ти дрън-дрън лицето И. е конституирано като длъжник. Посочени са сумите и ИД, като не е посочен срок за изпълнение или „заплаха” с последващи действия. Към съобщението е приложен протокол за конституирането на наследника...
Второто съобщение е за наложен запор над банковата сметка на длъжника-наследник...
И двете съобщения, освен връчени в един и същи ден, са и с дата на издаване - една и съща 22. 05. 19 г. На 30. 05 от банковата сметка е преведена сумата към сметката на СИ. Плащането не е наредено от лицето И. За превода разбира едва при получаване на съобщение за прекратяване на ИД, което получава на 14. 06. 19 г. Същото е с дата 11.06. 19 г.
Това е казусът, по който разсъждавам последните дни...
nikodim77
Потребител
 
Мнения: 545
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот kalahan2008 » 15 Мар 2020, 11:21

Съгласно чл. 428, ал. 3 ГПК при смърт на длъжника, след като е получил поканата за доброволно изпълнение, но преди да са извършени други изпълнителни действия, съдебният изпълнител, преди да продължи действията си, изпраща на наследниците нова покана за доброволно изпълнение.
Затова по принцип ЧСИ е бил длъжен да изпрати нова ПДИ до длъжниците.
Но от това правило има изключение - чл. 428, ал. 1, изр. 2 и 3 ГПК - когато пристъпва към изпълнение въз основа на заповед за изпълнение, съдебният изпълнител кани длъжника с връчването и, а когато заповедта е била връчена на длъжника, нов срок за доброволното и изпълнение не се дава. В този случай вместо покана за доброволно изпълнение се изпраща съобщение за образуваното изпълнително дело, както и копие от изпълнителния лист. Т.е. при изп. лист, издаден въз основа на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, не се праща нова ПДИ. Не знам дали конкретният случай е такъв.
Има една особеност при конституирането на наследници на длъжниците, на която малцина обръщат внимание - съгласно чл. 429, ал. 2 ГПК издаденият изпълнителен лист срещу наследодателя може да бъде изпълняван и върху имуществото на неговите наследници, освен ако те установят, че са се отказали от наследството или че са го приели по опис. Когато наследникът не е приел наследството, съдебният изпълнител определя срока по чл. 51 от Закона за наследството, като съобщава изявлението на наследника на съответния районен съдия, за да бъде надлежно вписано.
Приемането на наследството е изрично (с изрично изявление до РС) или конклудентно (с предприемане на действия, които несъмнено манифестират волята на наследника да получи наследството, например чрез разпоредителни сделки с това наследство).
Ако обаче ЧСИ не може да установи изрично или конклудентно приемане на наследството, е длъжен да даде срок на наследника по чл. 51 ЗН да приеме наследството.
И тук е спецификата в закона, заради която това не се практикува от ЧСИ - съгласно чл. 51, ал. 2 ЗН ако в дадения му срок наследникът не отговори, той губи правото да приеме наследството.
До приемане на наследството, респ. загубване на правото за приемане на наследството, същото е в своеобразно "висящо" положение, т.е. съществува неяснота дали наследникът по закон наследява задълженията на наследодателя и става длъжник на негово място.
Ако наследникът не е приел наследството и няма активи, които би искал да наследи, най-добре е да се откаже от наследството и да уведоми ЧСИ за това, като представи удостоверението за отказа от РС. В този случай ЧСИ е длъжен да му върне вече удържаните суми, ако са по негова банкова сметка. Ако обаче ЧСИ е избързал и вече е превел сумите на взискателя, за наследника не остава нищо друго, освен да води иск за вреди срещу ЧСИ до размера на удържаната сума.
Ползването на адвокат не е задължително, но е препоръчително.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 3497
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот nikodim77 » 15 Мар 2020, 16:18

Благодаря Калахан за поредното включване и за отделеното не-малко време! :)
Да ти кажа, и аз изчетох цитираните текстове от ГПК... четох и между редовете, и единствено нарушение (ако въобще му се обръща внимание) , което виждам е, че към описаната в предходните ми постове кореспонденция не е би приложен ИЛ. Да, конкретния случай е такъв: Наследодател, образувано ИД за задължения по комунална услуга, запор на пенсия. След кончината му се случва това, което описах в предишния пост; съобщение с приложен протокол, запор и два дни след това „дърпане” на сумата от сметката на наследника. Търсех под вол теле, просто защото ми се струва, че всичко се е развило някак си много бързо... Та както посочих ако гледаме буквата на закона точно, то единствено нарушение е липсата на ИЛ към документите изпратени от СИ до наследника. Затова и в първият ми пост попитах за срокове и т.н. Четох ГПК, чета съд. практ. Ама не стиковам нещата така, че с категоричност да се хвана за нещо... Бе то има и продължение сагата , но на тоя етап интересът ми е по въпроса за тези бързи действия от страна на СИ. Наследството е прието безспорно, дори имотът за чиито комунални услуги е ИД, беше обект на ревандикация. Чакаме да видим наглостта на некоректната страна до къде ще стигне, защото процесуалният му представител му обяснява, че касация е излишна, но той пък си знае своето и настоява... :roll: (писах по друга тема)
nikodim77
Потребител
 
Мнения: 545
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Предишна

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта


cron