начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

такса асансьор-как законно да се откажа от асансьор

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


такса асансьор-как законно да се откажа от асансьор

Мнениеот monivanio » 06 Май 2020, 11:57

Здравейте,
живея на етаж 2, 4 човека, не ползваме асансьор.
Плащам 20 лв. такса асансьор и ток ( чистачка и фонд ремонт са отделно). Хора със същата квадратура, но с един ползвател плащат 5 лв. Първите етажи не плащат. 40% от апартаментите са празни (собствениците им са в чужбина) и не плащат такси (никакви). Не знаем даже кои са.
Как мога законно да се откажа от ползване на асансьор. Другото ми дете става на 7 скоро и удоволствието асансьор ще стане наистина непосилно за семейството. От друга страна, още едно семейство от три човека напуска блока.
Моля споделете законен, справедлив начин за разпределение на тези такси при полупразен блок и 5-6 апартамента ползващи асансьор ( 3 от които с по 1 човек).
Наистина ще оценя професионално мнение по темата.
monivanio
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Май 2020, 00:45

Re: такса асансьор-как законно да се откажа от асансьор

Мнениеот Melly » 06 Май 2020, 12:31

monivanio написа:Здравейте,
живея на етаж 2, 4 човека, не ползваме асансьор.
Плащам 20 лв. такса асансьор и ток ( чистачка и фонд ремонт са отделно). Хора със същата квадратура, но с един ползвател плащат 5 лв. Първите етажи не плащат. 40% от апартаментите са празни (собствениците им са в чужбина) и не плащат такси (никакви). Не знаем даже кои са.
Как мога законно да се откажа от ползване на асансьор. Другото ми дете става на 7 скоро и удоволствието асансьор ще стане наистина непосилно за семейството. От друга страна, още едно семейство от три човека напуска блока.
Моля споделете законен, справедлив начин за разпределение на тези такси при полупразен блок и 5-6 апартамента ползващи асансьор ( 3 от които с по 1 човек).
Наистина ще оценя професионално мнение по темата.


На общо събрание трябва да бъде взето решение всички собственици от ет.2 в Етажната собственост да поискат спиране на асансьора на тази стълбищна площадка. С този протокол от ОС отивате в офиса на обслужващата фирма по поддръжка на асансьора ви, депозирате молба+копие от протокола с искане да бъде спрян асансьора на тази "спирка" (ет.2).
Това е достатъчно, тъй като ви гарантира постигане на справедлив резултат, който ще ви гарантира недопускане на неоснователно обогатяване на останалите съсобственици за сметка на вас.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: такса асансьор-как законно да се откажа от асансьор

Мнениеот monivanio » 07 Май 2020, 20:49

Благодаря!
Законът обаче казв, че всички трябва да плащат според обитателите т.е аз съм длъжен да плащам за 4 човека искам -не искам. Поне аз така го разбирам.
Чл. 51. (Изм. и доп. – ДВ, бр. 57 от 2011 г.; доп., бр. 26 от 2016 г.) (1) (Изм. и доп. – ДВ, бр. 57 от 2011 г.; доп., бр. 26 от 2016 г.) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят.
monivanio
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Май 2020, 00:45

Re: такса асансьор-как законно да се откажа от асансьор

Мнениеот jhoro » 07 Май 2020, 22:02

Но също така пише, че Общото събрание може да реши друго.
Щом няма конфликт -ако всички са съгласни.

Друг вариант за асансьорите са „чиповете”. Ползваш - плащаш, не ползваш - не плащаш!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron