начало

Правителството даде зелена светлина „Право“ да се влиза с матура и отмени отмяната на задочното обучение Правителството даде зелена светлина „Право“ да се влиза с матура и отмени отмяната на задочното обучение

Отглеждане на кучета в двор

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот nnnenkov » 13 Май 2020, 22:48

Здравейте,
строя къща в собствен парцел който е в жилищен квартал само с къщи.
Парцела е с излаз на улица от двете страни има супер готини съседи, но в дъното на имота има съсед който явно е ловджия (съдя по породата кучета които отглежда). Още при покупката ги забелязах, но всичко беше перфектно с имота и тогава реших, че това ми е най-малкият проблем и ще го мисля като му дойде времето.
Ето че дойде този момент :) Проблема се състои в това че кучетата постоянно лаят и са 4-5 броя... Отглеждат се 3 от тях буквално на оградата и когато мина средата на моят имот буквално се изправят на оградата и над нея и не спират да лаят... Лично мен ме е страх от кучета които изглеждат злобни и не ми е приятно това да не мога да си ходя спокойно в моят имот, а дори очаквам дете което ми се иска да отглеждаме там спокойно след време. Всички съседи са пропищяли от тях и казаха че не може да се спи.
Виждал съм се само веднъж със собственика и не повдигнах въпроса защото сметнах, че е рано. Човека не изглежда хич разбран и искам да съм подготвен когато го хвана на разговор какви са правата ми и неговите задължения и права.
Другите съседи също имат по едно куче което смятам за нормално, но те са спокойни и ако не ги види човек може да не разбере че са там.
Става въпрос за град Перник ако нормативите са различни.

За пръв път пиша в този форум и се извинявам ако съм в разрез с някое от правилата или пиша в грешна секция. Благодаря на всеки отзовал се предварително. Идеята ми е че искам първо да пробвам с добро както се казва и с разговор, но е някакъв ад и така няма как да се живее.

Благодаря още веднъж!
nnnenkov
Нов потребител

Re: Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Май 2020, 06:21

Съжалявам за ранният час - юридически е негаторен иск - тоест - отстраняване смущение на владението.

Правата Ви над един имот са - владение, плодоползване, собственост (да продадете), тоест - триада (идва от римското 3), тоест имате три правомощия над един имот - като - можете да сте отстъпили правата си на плодоползване, тоест - някой да шмуца наема и т.н., такива работи. Това го давам страничен пример - да се разбере какво е собственост. Правото - като общо абстрактно нещо - го поддържаме юристите, за да не се изколим помежду си - виждате агресия пътищата, битово ниво, семейни отношения, дори и на ниво учреждения.

Приключвам лиричната част.

Трябва да се подготвите - имена съсед, имена съседи - свидетели, това как да стане - имената съседа може да се намерят.
ivan_lawyer
Активен потребител

Мнениеот nnnenkov » 14 Май 2020, 15:37

Здравейте,
не съм сигурен, че ви разбирам правилно предвид лириката :)
Идеята ми беше дали има примерно ограничение да ги отглежда на 3 метра от моята ограда или пък да са задължително вързани или да има ограничение до 2бр. на имот. По-скоро такъв тип неща си представях, защото искам да поговя с него и да му кажа, че трябва да ги спазва, а пък ако не ги спази и след това чак тогава жалби, адвокати и т.н.
nnnenkov
Нов потребител

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Май 2020, 17:47

Имате право - разбира се, а - не Ви трябва тежка артилерия, като дела, документи, например - водих дело -а едно преместване на ограда и - нищо - съдийката в Сливница - така се обиди един вид, че я занимаваме - то - оттогава съм и аз резервиран за тези работи.

Насажденията не могат да навлизат в чужд двор - примерно - може да си насадиш малинови храсти покрай оградата, но не и някакви дървета - защото пречат на съседа.

Право имате - но - реализацията - как ще стане, примерно аз имам в кооперацията си - неприятни съседи, единият е хеви-метъл - като надуе тон-колоните - не може да се спи, Лора, пък - друга съседка - прави шумни купони, но това е - по един ден в месеца.

Някак - някой - трябва да говори с този съсед - няма ли кметство там.
ivan_lawyer
Активен потребител

Мнениеот jhoro » 14 Май 2020, 19:03

Здравейте!
С лириката съм малко скаран, относно шумните съседи (независимо хеви метъл или чалга почитатели) си има ЗЗШОС, а по въпроса за Перник - намерих НАРЕДБА за придобиване, притежаване , отглеждане , контрол и регистрация на животни на територията на Община Перник
Мисля, че за вашия случай най-близко е
РАЗДЕЛ ІІІ
ДОМАШНИ ЖИВОТНИ
Отглеждане на животни – домашни любимци
Чл. 19.
ал. 3 т 7. Собствениците на кучета, котки и други домашни любимци се задължават да полагат грижи за същите, като не допускат с тяхното присъствие вдигане на шум и замърсяване на жилищните сгради.
jhoro
Активен потребител

Назад към Взаимопомощ