начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отглеждане на кучета в двор

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот nnnenkov » 13 Май 2020, 22:48

Здравейте,
строя къща в собствен парцел който е в жилищен квартал само с къщи.
Парцела е с излаз на улица от двете страни има супер готини съседи, но в дъното на имота има съсед който явно е ловджия (съдя по породата кучета които отглежда). Още при покупката ги забелязах, но всичко беше перфектно с имота и тогава реших, че това ми е най-малкият проблем и ще го мисля като му дойде времето.
Ето че дойде този момент :) Проблема се състои в това че кучетата постоянно лаят и са 4-5 броя... Отглеждат се 3 от тях буквално на оградата и когато мина средата на моят имот буквално се изправят на оградата и над нея и не спират да лаят... Лично мен ме е страх от кучета които изглеждат злобни и не ми е приятно това да не мога да си ходя спокойно в моят имот, а дори очаквам дете което ми се иска да отглеждаме там спокойно след време. Всички съседи са пропищяли от тях и казаха че не може да се спи.
Виждал съм се само веднъж със собственика и не повдигнах въпроса защото сметнах, че е рано. Човека не изглежда хич разбран и искам да съм подготвен когато го хвана на разговор какви са правата ми и неговите задължения и права.
Другите съседи също имат по едно куче което смятам за нормално, но те са спокойни и ако не ги види човек може да не разбере че са там.
Става въпрос за град Перник ако нормативите са различни.

За пръв път пиша в този форум и се извинявам ако съм в разрез с някое от правилата или пиша в грешна секция. Благодаря на всеки отзовал се предварително. Идеята ми е че искам първо да пробвам с добро както се казва и с разговор, но е някакъв ад и така няма как да се живее.

Благодаря още веднъж!
nnnenkov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Май 2020, 22:27

Re: Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Май 2020, 06:21

Съжалявам за ранният час - юридически е негаторен иск - тоест - отстраняване смущение на владението.

Правата Ви над един имот са - владение, плодоползване, собственост (да продадете), тоест - триада (идва от римското 3), тоест имате три правомощия над един имот - като - можете да сте отстъпили правата си на плодоползване, тоест - някой да шмуца наема и т.н., такива работи. Това го давам страничен пример - да се разбере какво е собственост. Правото - като общо абстрактно нещо - го поддържаме юристите, за да не се изколим помежду си - виждате агресия пътищата, битово ниво, семейни отношения, дори и на ниво учреждения.


Приключвам лиричната част.

Трябва да се подготвите - имена съсед, имена съседи - свидетели, това как да стане - имената съседа може да се намерят.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот nnnenkov » 14 Май 2020, 15:37

Здравейте,
не съм сигурен, че ви разбирам правилно предвид лириката :)
Идеята ми беше дали има примерно ограничение да ги отглежда на 3 метра от моята ограда или пък да са задължително вързани или да има ограничение до 2бр. на имот. По-скоро такъв тип неща си представях, защото искам да поговя с него и да му кажа, че трябва да ги спазва, а пък ако не ги спази и след това чак тогава жалби, адвокати и т.н.
nnnenkov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Май 2020, 22:27

Re: Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Май 2020, 17:47

Имате право - разбира се, а - не Ви трябва тежка артилерия, като дела, документи, например - водих дело -а едно преместване на ограда и - нищо - съдийката в Сливница - така се обиди един вид, че я занимаваме - то - оттогава съм и аз резервиран за тези работи.

Насажденията не могат да навлизат в чужд двор - примерно - може да си насадиш малинови храсти покрай оградата, но не и някакви дървета - защото пречат на съседа.

Право имате - но - реализацията - как ще стане, примерно аз имам в кооперацията си - неприятни съседи, единият е хеви-метъл - като надуе тон-колоните - не може да се спи, Лора, пък - друга съседка - прави шумни купони, но това е - по един ден в месеца.

Някак - някой - трябва да говори с този съсед - няма ли кметство там.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот jhoro » 14 Май 2020, 19:03

Здравейте!
С лириката съм малко скаран, относно шумните съседи (независимо хеви метъл или чалга почитатели) си има ЗЗШОС, а по въпроса за Перник - намерих НАРЕДБА за придобиване, притежаване , отглеждане , контрол и регистрация на животни на територията на Община Перник
Мисля, че за вашия случай най-близко е
РАЗДЕЛ ІІІ
ДОМАШНИ ЖИВОТНИ
Отглеждане на животни – домашни любимци
Чл. 19.
ал. 3 т 7. Собствениците на кучета, котки и други домашни любимци се задължават да полагат грижи за същите, като не допускат с тяхното присъствие вдигане на шум и замърсяване на жилищните сгради.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот ilian_todorov » 31 Май 2020, 14:46

nnnenkov написа:Здравейте,
строя къща в собствен парцел който е в жилищен квартал само с къщи.
Парцела е с излаз на улица от двете страни има супер готини съседи, но в дъното на имота има съсед който явно е ловджия (съдя по породата кучета които отглежда). Още при покупката ги забелязах, но всичко беше перфектно с имота и тогава реших, че това ми е най-малкият проблем и ще го мисля като му дойде времето.
Ето че дойде този момент :) Проблема се състои в това че кучетата постоянно лаят и са 4-5 броя... Отглеждат се 3 от тях буквално на оградата и когато мина средата на моят имот буквално се изправят на оградата и над нея и не спират да лаят... Лично мен ме е страх от кучета които изглеждат злобни и не ми е приятно това да не мога да си ходя спокойно в моят имот, а дори очаквам дете което ми се иска да отглеждаме там спокойно след време. Всички съседи са пропищяли от тях и казаха че не може да се спи.
Виждал съм се само веднъж със собственика и не повдигнах въпроса защото сметнах, че е рано. Човека не изглежда хич разбран и искам да съм подготвен когато го хвана на разговор какви са правата ми и неговите задължения и права.
Другите съседи също имат по едно куче което смятам за нормално, но те са спокойни и ако не ги види човек може да не разбере че са там.
Става въпрос за град Перник ако нормативите са различни.

За пръв път пиша в този форум и се извинявам ако съм в разрез с някое от правилата или пиша в грешна секция. Благодаря на всеки отзовал се предварително. Идеята ми е че искам първо да пробвам с добро както се казва и с разговор, но е някакъв ад и така няма как да се живее.

Благодаря още веднъж!

Едно приятелче също имаше подобни проблеми. Ставаше въпрос за уж улични кучета, които били много обичани и хранени от съседите му. Виели и лаели по цяла нощ необезпокоявани, но един прекрасен ден ги намерили отровени. На някой нервите не издържали и се погрижил да замълчат завинаги. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот jhoro » 01 Юни 2020, 11:15

ilian_todorov написа:Едно приятелче също имаше подобни проблеми. Ставаше въпрос за уж улични кучета, които били много обичани и хранени от съседите му. Виели и лаели по цяла нощ необезпокоявани, но един прекрасен ден ги намерили отровени. На някой нервите не издържали и се погрижил да замълчат завинаги. :idea:

Надявам се, че това беше само констатация, а не съвет?
Относно т.нар. „бездомни кучете”- има си нормални решения. Или в приют, или някой си ги прибира.
Но в случая, въпроса е за домашни. Всякакъв вид агресия е изключена.
Пп. Преди години имах доста познати, ловджии. Те също имаха ловни кучета, но ги отглеждаха на друго място.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отглеждане на кучета в двор

Мнениеот ilian_todorov » 02 Юни 2020, 18:45

jhoro написа:
ilian_todorov написа:Едно приятелче също имаше подобни проблеми. Ставаше въпрос за уж улични кучета, които били много обичани и хранени от съседите му. Виели и лаели по цяла нощ необезпокоявани, но един прекрасен ден ги намерили отровени. На някой нервите не издържали и се погрижил да замълчат завинаги. :idea:

Надявам се, че това беше само констатация, а не съвет?
Относно т.нар. „бездомни кучете”- има си нормални решения. Или в приют, или някой си ги прибира.
Но в случая, въпроса е за домашни. Всякакъв вид агресия е изключена.
Пп. Преди години имах доста познати, ловджии. Те също имаха ловни кучета, но ги отглеждаха на друго място.

Всеки да го приема както намери за добре. :idea: Написах как някъде са си решили проблема. Дали добре са го решили или зле са го решили не коментирам.
Доколкото знам отказали да ги приемат "бездомните" кучета в приют, въпреки че моят познат по мой съвет подал сигнал. Съседите се застъпили за тях и кучетата продължили да лаят. Някакъв злосторник обаче решил въпроса по друг начин.
Щом са домашни казваш могат да лаят и да ни късат нервите колкото си искат.
Преди близо седмица си вървях по една тиха малка уличка. Внезапно от един от дворовете се разлая силно някакъв вързан домашен пес. Този лай ме стресира, тъй като не го очаквах. Предполагам, че всеки ден по подобен начин това куче стресира различни вървящи по улицата хора. Да не говорим, че и самото куче се измъчва, тъй като постоянно стои вързано. Мястото му не е там според мен. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron