начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Изтекла давност на публични задължения - как се процедира?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изтекла давност на публични задължения - как се процедира?

Мнениеот alexxander » 13 Юни 2020, 12:18

Добър ден!
Имам въпрос, относно изтекла давност на задължения, а именно:
- глоба/фиш от КАТ от 2013г - след справка в системата на кат, задължения няма, в нап обаче си стоят.
- данък сгради, такса смет и лихва на въпросните за 2014г - в ТДД са налице, в НАП - също. След 1.01.2020 би следвало задълженията за 2014г да са погасени по давност, съгласно чл.171.
Въпросът ми е - къде следа да се подаде възражение - в НАП за всички тези неща, или в ТДД за второто?
НАП си имат изработена бланка за целта, данъчното - разбира се - не.
И съответно, ако НАП заличат задължението, следва ли автоматично да се заличи и по партидите в данъчното и евентуално КАТ, или се очакват последващи премеждия.
Искам да уточня, че изобщо не съм ок с това да не се плащат данъци, но в случая малко ме поизлъгаха, че имотът няма право на 50% намаление за основно, години след това се установи, че хич не е така и го намалиха, но за миналия период си остана - те се заинатиха, аз се заинатих - и на задължението му изтече давността - не е прекъсвана по 172.
Мерси много за отделеното време!
Бъдете здрави!
alexxander
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Сеп 2018, 07:39

Re: Изтекла давност на публични задължения - как се процедир

Мнениеот ilian_todorov » 14 Юни 2020, 12:39

alexxander написа:Добър ден!
Имам въпрос, относно изтекла давност на задължения, а именно:
- глоба/фиш от КАТ от 2013г - след справка в системата на кат, задължения няма, в нап обаче си стоят.
- данък сгради, такса смет и лихва на въпросните за 2014г - в ТДД са налице, в НАП - също. След 1.01.2020 би следвало задълженията за 2014г да са погасени по давност, съгласно чл.171.
Въпросът ми е - къде следа да се подаде възражение - в НАП за всички тези неща, или в ТДД за второто?
НАП си имат изработена бланка за целта, данъчното - разбира се - не.
И съответно, ако НАП заличат задължението, следва ли автоматично да се заличи и по партидите в данъчното и евентуално КАТ, или се очакват последващи премеждия.
Искам да уточня, че изобщо не съм ок с това да не се плащат данъци, но в случая малко ме поизлъгаха, че имотът няма право на 50% намаление за основно, години след това се установи, че хич не е така и го намалиха, но за миналия период си остана - те се заинатиха, аз се заинатих - и на задължението му изтече давността - не е прекъсвана по 172.
Мерси много за отделеното време!
Бъдете здрави!

С питане казваше баба ми и в Цариград се отива. :D
Пускайте възражение и за двете задължения в НАП. За второто може да разговаряте с юриста на общината как ще бъде отписано. Със сигурност има телефон на който може да се свържете с него. :idea:
Питайте и за глобата в КАТ.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Изтекла давност на публични задължения - как се процедир

Мнениеот jhoro » 14 Юни 2020, 14:09

alexxander написа:Добър ден!
Имам въпрос, относно изтекла давност на задължения, а именно:
- глоба/фиш от КАТ от 2013 г - след справка в системата на кат, задължения няма, в нап обаче си стоят.
- данък сгради, такса смет и лихва на въпросните за 2014г - в ТДД са налице, в НАП - също. След 1.01.2020 би следвало задълженията за 2014г да са погасени по давност, съгласно чл.171.
Въпросът ми е - къде следа да се подаде възражение - в НАП за всички тези неща, или в ТДД за второто?
НАП си имат изработена бланка за целта, данъчното - разбира се - не.
И съответно, ако НАП заличат задължението, следва ли автоматично да се заличи и по партидите в данъчното и евентуално КАТ, или се очакват последващи премеждия.

Здравейте!
Първо да уточним някой детайли - най-вече по принцип.
Когато КАТ решат, че не могат да Ви чакат - те прехвърлят задължението в НАП, за събиране. Оттам нататък в КАТ няма нищо.
ТДД е „Териториална данъчна дирекция на НАП“ - защо ги пишете, като две отделни инстанции? Ако имате предвид „дирекция „Местни данъци и такси” при Общината“ - това вече е друго.
Другото - даже и при изтекъл давностен срок - задължението ще фигурира в страницата на НАП. Просто ще пише „погасени по давност/отписани задължения“!
Непогасените също може да са два вида - „задълженията, плащанията по които подлежат на разпределение от публичен изпълнител“ (там ще пише и името на ПИ) и „текущи“.
Присъства и следния текст:
По сметки на НАП не се заплащат погасените по давност/отписани просрочени задължения, установявани от актосъставители, различни от НАП. Информация относно начините за плащане на тези задължения може да получите от съответния актосъставител.

Текущите задължения се плащат на НАП, разпределените - на ПИ, а погасените (при желание от Ваша страна) - при актосъставителя! Пак на същите места се правят възражения.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изтекла давност на публични задължения - как се процедир

Мнениеот alexxander » 14 Юни 2020, 19:05

Да, имах предвид Местни данъци и такси” при Общината.
Глобата е в графа: "Справка за задълженията, плащанията по които подлежат на разпределение от публичен изпълнител", но няма име на ПИ.
Полето "№ и година на изпълнително дело" е празно.
alexxander
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Сеп 2018, 07:39


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron