начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

Кога започва да тече погасителната давност?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот Melly » 23 Юли 2020, 21:14

jhoro написа:
lawchoice написа:П.П. Гласуването на първо четене не означава, че едно предложение е прието!

Абсолютно!
Даже и приемането на „второ четене“ не означава, че закона вече действа! Кой действа?-законЪТ действа.
За всяка норма има още:
1. Дата на обнародването в ДВ!
2. Дата на влизане в сила! (в случай, че 1 и 2 са различни дати)!

Къртиш миФФФки, Жоре. :lol: :lol: :lol:
Не ставаш дори и за лектор.

Впрочем, нека ти споделя мои "мисли докато седя", повод за които ми даваш с твоите изяви не само по тази тема, а въобще.

Съзирам в твоите включвания демонстрация на самодостатъчност, но не така стоиш в моите очи и в очите на списващите (все по-рядко тук) с професионален опит колеги.

Почти съм убедена, че възприемаш юзъра lawchoice за токущо завършил академичното си обучение студент "специалност Право".
Жалко, Седларов, много жалко...
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 23 Юли 2020, 22:11

Melly написа: Къртиш миФФФки, Жоре. :lol: :lol: :lol:
Не ставаш дори и за лектор.
Впрочем, нека ти споделя мои "мисли докато седя", повод за които ми даваш с твоите изяви не само по тази тема, а въобще.
Съзирам в твоите включвания демонстрация на самодостатъчност, но не така стоиш в моите очи и в очите на списващите (все по-рядко тук) с професионален опит колеги.
Почти съм убедена, че възприемаш юзъра lawchoice за токущо завършил академичното си обучение студент "специалност Право".
Жалко, Седларов, много жалко...

Само не ми казвай, че написаното е сериозно! Тотално ще ме разочароваш.
Ако беше чела малко по-внимателно - щеше да разбереш, че думите ми са в отговор на поста, на wladi и в подкрепа ба този, на lawchoice!

Теб и още двама-трима, не съм Ви блокирал, само за,да чета „бисерите Ви”!
Накрая ще припомня вица:
- Имаш ли Фейсбук?
- Естествено, че имам!
- Глупости! Фейсбук има само Марк Зъкърбърг. Другите сме само профили!

Да обяснявам ли?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 23 Юли 2020, 22:38

Благодаря на всички за съветите и въобще за участието в темата.
Ето как се развиха нещата:
В понеделник искът беше предявен пред съответния районен съд.
Днес адвокатът ми се обади и ми каза, че съдът е издал заповед за спиране на изпълнението, но иска обезпечение в размер приблизително на 10% от сумата.
Чуди се само как ще докажем на коя дата е влязло в сила съдебното решение, без да се разкарваме до другия край на България (където беше предишното дело). В исковата е поискал от съда служебно да направи справка в другия съд , но смята, че номерът може да не мине и да ни искат заверено копие :)
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот propensity » 23 Юли 2020, 22:53

Гошко, толкова ОГРОМНА куха лейка си, че е трудно да се опише с думи.

Melly взе да те мели (хехе), защото се опитваш да четеш лекции на lawchoice - кое, как било в правото, а не дали подпкрепяш мнението й/му. Ти, кухата, нагла, неграмотна цинкова кофа не можа да разбереш и това.

Както ти повтарям за N-ти път вече, върни се обратно в 5-ти клас, научи пълен член, чети повече и пиши по-малко, а ако изобщо спреш - най-добре, че не се диша от теб вече.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 24 Юли 2020, 01:12

Правила за ползване на ЛЕКС Форум
Недопустимо е публикуването на мнения …
к. насаждащи неприязън или накърняващи доброто име (в т. ч. обидни квалификации на морални, интелектуални или физически качества или компетентност) към/на други лица;
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот kalahan2008 » 24 Юли 2020, 10:20

1.5. "Злоумишлени действия" са действия или бездействия, нарушаващи Интернет етиката или нанасящи вреди на лица, свързани към Интернет или асоциирани мрежи, включително, но не само изпращане на нежелана поща (SPAM, JUNK MAIL), препълване на каналите (FLOOD), получаване на достъп до ресурси с чужди права и пароли, използване на недостатъци в системите с цел собствена облага или добиване на информация (HACK), извършване на действия, които могат да бъдат квалифицирани като промишлен шпионаж или саботаж, повреждане или разрушаване на системи или информационни масиви (CRACK), изпращане на "троянски коне" или предизвикване инсталация на вируси или системи за отдалечен контрол, смущаване нормалната работа на останалите потребители на Интернет и асоциираните мрежи, както и извършване на каквито и да било действия, които могат да се квалифицират като престъпление или административно нарушение по българското законодателство или по друго приложимо право.

КАКВО Е ''ФОРУМЕН ТРОЛ''?

За много хора, форумите вече са постоянно място за общуване. Запознават се, решават наболели проблеми, споделят натрупан опит. И даже не подозират, че съвсем наблизо, скрили се в засада, стоят акули. Те се показват в самия разгар на беседата, хвърлят няколко точни фрази и дружелюбните места за среща изведнъж се превръщат в място за флейм и изясняване на отношенията. Тези акули не без гордост наричат себе си тролове и смятат, че нямат равни на полето на форумните битки.

Словосъчетанието “форумен трол” се появява някъде в края на 80-те години. Смята се, че терминът е бил заимстван от риболова, където трол се нарича стръвта на кукичката. Тролинга по форумите много прилича на риболова. На наивните потребители се подхвърля провокационна публикация (примамка), на която те реагират емоционално и по този начин приличат на хваната риба в мрежата на флеймъра. Така или иначе, тролингът представлява публикуване на провокативни съобщения, целящи да предизвикат ответна реакция, с деструктивна цел.

Основната причина за това се корени в ниската самооценка. Твърде често в ролята на ''форумен трол'' попадат нереализирани в професията си хора, отхвърлени от някоя социална група, забравени фигури от близкото минало, хора смятащи се за недооценени, или новоизлюпили се философи

Дълго време троленето се смятало за безобидно занимание на спорещите, игра на аргументи. Но във втората половина на 90-те се появи нова разновидност тролове, които имаха за цел целенасочено унищожаване на дадена тема, което се постигаше с масивно заливане с безсмислени съобщения или публикации, не представляващи интерес за постоянните читатели. Обикновено, в момента, в който количеството на този спам превиши 75% от всички публикации, читателите се отписват и трафика във форума или групата започва да клони към нула. При зловредни тролове крайният резултат е ясно осъзнат и организирано преследван. Най-често крайна цел е дискредитиране на отделни личности, клубове и организации. Понякога цел са самите форуми.

Задача на всеки трол е да превърне спокойната дискусия в яростен спор, в конфликт, в който да се намесят колкото е възможно повече участници, като първоначалната тема на дискусията бъде окончателно и безвъзвратно забравена. Мотивите за това могат да бъдат най-разнообразни. На някои просто им доставя удоволствие да поспорят и развлекат за сметка на някой друг себе си и останалата аудитория, други се опитват по този начин да попречат на дискусия върху неудобна тема, а има и хора, за които троленето е самоутвърждаване и борба на интелекти. Смята се, че с тролене се занимават само комплексирани деца, но всъщност това не е така. Понякога сред най-добрите тролове попадат възрастни, сериозни хора.

Най-добрият начин да се противопоставиш на трола е да не отговаряш на неговите публикации. В англоезичния свят много е разпространен следният израз “Don’t feed the forum trolls – Не хранете форумните тролове”. Нали храна за троловете са именно отговорите на възбудените потребители и колкото повече се разраства флейма, толкова по-сит става тролът. Разбира се, може да се включиш в спора и да се опиташ да „победиш“ провокатора, но трябва да се има предвид, че професионалните флеймъри имат много голям опит във воденето на спорове и че те просто не признават аргументите на опонента, колкото и убедителни да са те. А всички опити за доказване на грешките на трола завършват с вашето осмиване. Това е все едно да се опитате да победите рибата в конкурс за най-продължителен престой под вода – споровете и словесните престрелки за трола са също толкова естествена среда, както и водата за рибата. И обикновено, единственото, което може да получи човек, встъпил в подобна полемика, е раздразнение и развалено настроение.

В преобладаващата част от случаите на тролинг няма да намерите никаква логика в съобщенията на трола. Нито ясна теза, нито поддържащи я аргументи. Тролът разчита на горепосочената схема на “самоманипулация”. Няма да намерите имена, дати, точни цифри, източници, ясна позиция. Тролът просто драсва клечката кибрит и периодично поддържа огъня.

Безсмислено е да се опитвате да правите опити в уточняване на понятията, формулирането на теза и представянето на аргументи. В последващият му поустинг отново няма да намерите някакво логично мнение, не се учудвайте дори ако “забие” темата в съвсем друга посока.

най-резултатния антитрол способ е модераторският контрол.

Какво да правим когато няма модератор или самият той нехае за настроението във форума? Когато забележим провокативно съобщение е препоръчително да не отговаряте веднага, а да седнете и добре да обмислите и подредите отговора. Не се “горещете”, пишете спокойно, прилагайки факти, дати, имена, илюстративни материали. Аргументирайте се. И накрая не забравяйте да завършите с фразата - ''Don't feed the forum trolls''.

Най-препоръчвания от специалистите способ за защита от тролове се крие точно в тази фраза. Става въпрос разбира се за НЕвлизане в дискусия с трола, в оставяне съобщението му да “виси” без отговор. Нещо като поставянето му в позиция на рибар, на чиято стръв рибите не кълват.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот propensity » 24 Юли 2020, 10:49

Тонът може да ми е груб, не ми е особено приятно - но казаното зад него е 100% реалност.

Демонстрираш наглост, липса на знания, липса на такт, липса на елементарни граматически познания и дезинформираш хората в почти 95% от случаите, в които се намесваш.

Направен бе опит да ти се съобщи това по деликатен ред, от няколко души, но наглостта ти е по-значителна само от невежеството ти.

---
ЕДИТ: калахан ме е поизпреварил
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот neutralen » 24 Юли 2020, 14:58

Погасителната давност започва да тече отново когато бъде прекъсната със съдебното решение установяващо задължението, или с предприемане изпълнителни действия от страна на СИ/ЧСИ. Иначе преди това 3 или 5 годишната погасителна давност започва да тече когато задължението стане ликвидно и изискуемо.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 24 Юли 2020, 18:26

kalahan2008 написа:...

Благодаря на Калахан, за цитатите!

Казано е:
„Който има очи да види, който има уши - да чуе.“ Матей, 13 глава.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот ivanov_p » 24 Юли 2020, 19:01

a_todorova написа:Благодаря на всички за съветите и въобще за участието в темата.
Ето как се развиха нещата:
В понеделник искът беше предявен пред съответния районен съд.
Днес адвокатът ми се обади и ми каза, че съдът е издал заповед за спиране на изпълнението, но иска обезпечение в размер приблизително на 10% от сумата.
Чуди се само как ще докажем на коя дата е влязло в сила съдебното решение, без да се разкарваме до другия край на България (където беше предишното дело). В исковата е поискал от съда служебно да направи справка в другия съд , но смята, че номерът може да не мине и да ни искат заверено копие :)


Искът не беше ли отрицателен? Аз съм свикнал да доказвам всичко, даже да е в тежест на ответника и бих пуснал една молба по пощата за заверен препис, а когато се разреши ще се разходя, но може и да оставите доказването на другата страна.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот lawchoice » 24 Юли 2020, 20:07

....
Последна промяна lawchoice на 25 Юли 2020, 01:31, променена общо 1 път
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот lawchoice » 24 Юли 2020, 20:13

jhoro написа:
wladi написа:Липсата на твърдяното Тълкувателно решение за 5-годишна абсолютна давност, наложи приемането днес в ЗЗД на 10-годишна абсолютна давност и то само по отношение на задълженията на физическите лица.

Естествено, че се променят нещата само за „личния фалит“ - на ФЛ!
За ЮЛ въпрос няма - има си ред и то не отдавна!
lawchoice написа:Постановяването на ТР е обвързано с нормативно установена цел - да обезпечи точното и еднакво прилагане на закона от съдилищата, при това такъв какъвто е към момента на тяхното приемане. За постигането на тази цел, не могат да бъдат създавани нови, неуредени към този момент в закона, правни положения /без значение дали на някой му се иска или не/.

Не, че е съществено, но е „като треска - драска“
Струва ми се, че мисълта е била - „... прилагане на закона ... такъв какъвто е към момента на НЕГОВОТО приемане.“
lawchoice написа:П.П. Гласуването на първо четене не означава, че едно предложение е прието!

Абсолютно!
Даже и приемането на „второ четене“ не означава, че закона вече действа!
За всяка норма има още:
1. Дата на обнародването в ДВ!
2. Дата на влизане в сила! (в случай, че 1 и 2 са различни дати)!



За тълкуването на чужд текст, от съществено значение е способността да прогледнеш през очите на неговият автор.
В правото задължителен характер има тълкуването от органа, който е приел/издал акта, който се тълкува / на това му викат авторитетно тълкуване/. Това означава, че преди да тълкуваш моят пост, трябваше да разбереш какво имам предвид.

Мисълта е точно тази, която е намерила външно проявление, чрез моят текст. Касае се за принципно становище по отношение на търкувателните актове на върховните съдилища, приети по реда на чл.124 и сл. ЗСВ. Затова е употребено и множествено число.

Що се касае до твърдението ми за приемане от НС на предложението за изменение на ЗЗД, то също е свързано с постът, който съм коментирал. Следва да се отбележи, че срокът за предложения от народните представители по отношение съдържанието на предложения тест изтича на 29.07.2020, т.е. все още се касае за работен вариант на текста, което обуславя безпредметността на коментирането му тук. Всъщност точно това имах предвид, а не процедурата по приемане/влизане в сила на законопроекти.

Горното го пиша, не защото съм някакъв нарцис, а защото е важно да разбереш, че ти не знаеш и не можеш всичко. Не бива да упрекваш изказалите се до тук участници, понеже те се изказват през призмата на собствения си професионален опит.

П.П. Извинявам се на всички, че моят пост стана причина за негативни емоции в края на работната седмица!

Хубава събота и неделя, изпълнени с позитивно настроение!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот kalahan2008 » 24 Юли 2020, 21:51

jhoro написа:Казано е:
„Който има очи да види, който има уши - да чуе.“ Матей, 13 глава.

Блажени кротките, защото те ще наследят земята.

вземете Моето иго върху си и се поучете от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце, и ще намерите покой за душите си
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот nk7702n » 26 Фев 2021, 17:40

Докато ме нямаше тоя форум се е превърнал в поле на самодейци и на дървени философи. :roll: :D
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот nikodim77 » 26 Фев 2021, 23:47

Здравейте,
Ами хубаво де! Добре дошли! :D Вашето завръщане е лъч на надежда за положителен обрат във форума. Дано и други, оттеглили се Ви последват!? :roll:
А иначе да, тук се появиха някои малоумни, но старателни люде – тролове…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1167
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот sunshine_75 » 04 Май 2021, 08:37

Христос воскресе - за всички православни колеги.
Някога, много отдавна (преди около 20 години), този форум беше място, в което преодолявахме липсата на практика в електронен вариант, борехме се с казуси от ежедневието ни, помагахме си, не се подигравахме на пропуските на колегите си, нито не на нашите. Спорехме, карахме се. Но се уважавахме един друг. Бяхме всякакви - студенти, юрисконсулти, адвокати, магистрати, безработни юристи...
Отне ми около 30 минути време, за да си "нацеля" паролата - бях спряла да влизам именно заради израждането на дискусиите в това, което е по-горе...
Спрете се, колеги! Спрете да се ядете и обиждате, бъдете конструктивни. Ако можете, помагайте си. Професията на юриста го изисква, без значение каква длъжност заемате в момента, какво знаете и какво ще научите утре. Ние нямаме аналог на Хипократовата клетва, но нали за върховенството на правото е всичко, което правим?...
Светлина Ви пожелавам - в ежедневието, в работата, в мислите Ви.... и в този форум.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Предишна

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron