начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот mariyasto » 19 Авг 2020, 13:12

Здравейте, нова съм във форума и се извинявам, ако посочения проблем е обсъждан и преди.
Собственик съм на апартамент на третия етаж от общо осем етажен панелен блок.Входа няма избран домоуправител по реда на ЗУЕС, един възрастен господин с решение на няколко баби е избран, без проведено събрание, без изготвен протокол и взето решение въз основа на него, е решено, че месечната такса за поддръжка на асансьора трябва да се плаща от третия етаж нагоре, демек първите два не заплащат нищо.Само искам да уточня, че живущите на трети етаж не ползват асансьор от 4 години. Тъй като нямаме законово избран домоуправител, аз на няколко пъти се опитах да убедя съседите поне да се придържаме към закона и по точно към чл.51 от ЗУЕС, а именно разходите да бъдат разпределени на всички ползватели независимо от етажа на който живеят, разбира се, те не се съгласни. Въпроса ми е към кой орган следва да се обърна за да има компетентно решение на въпроса. Искам да съм коректна към съседите си, но да заплащам само дължимото от мен по закон. Благодаря предварително!
mariyasto
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Авг 2020, 12:31

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот Melly » 19 Авг 2020, 13:37

mariyasto написа:Здравейте, нова съм във форума и се извинявам, ако посочения проблем е обсъждан и преди.
Собственик съм на апартамент на третия етаж от общо осем етажен панелен блок.Входа няма избран домоуправител по реда на ЗУЕС, един възрастен господин с решение на няколко баби е избран, без проведено събрание, без изготвен протокол и взето решение въз основа на него, е решено, че месечната такса за поддръжка на асансьора трябва да се плаща от третия етаж нагоре, демек първите два не заплащат нищо.Само искам да уточня, че живущите на трети етаж не ползват асансьор от 4 години. Тъй като нямаме законово избран домоуправител, аз на няколко пъти се опитах да убедя съседите поне да се придържаме към закона и по точно към чл.51 от ЗУЕС, а именно разходите да бъдат разпределени на всички ползватели независимо от етажа на който живеят, разбира се, те не се съгласни. Въпроса ми е към кой орган следва да се обърна за да има компетентно решение на въпроса. Искам да съм коректна към съседите си, но да заплащам само дължимото от мен по закон. Благодаря предварително!


Писали сте и в друга тема, та излишно е да поставяте въпросите си в нова тема.
За да получите отговор, обърнете се към адвокат. Тук рискувате да се включат потребители с обща култура по "всичкознание".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот deskata8282 » 19 Авг 2020, 14:19

Здравейте,
Има ли право фирмата, която поддържа асансьора да го спре за ползване поради неплатени две вноски? По принцип сме с външен домоуправител и заради техни проблеми не са плащали последните вноски, иначе парите са събрани от нас. Докато оправят плащанията и се разберем с касиерите обаче ще седим без асансьор. Но се замислих, нещо ми е съмнително да могат да ни го спрират така, все пак не е тяхна собственост?
deskata8282
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юли 2016, 12:55

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот Melly » 19 Авг 2020, 14:28

deskata8282 написа:Здравейте,
Има ли право фирмата, която поддържа асансьора да го спре за ползване поради неплатени две вноски? По принцип сме с външен домоуправител и заради техни проблеми не са плащали последните вноски, иначе парите са събрани от нас. Докато оправят плащанията и се разберем с касиерите обаче ще седим без асансьор. Но се замислих, нещо ми е съмнително да могат да ни го спрират така, все пак не е тяхна собственост?

И на вас ще отговоря - направете си консултация с адвокат. :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот todorst » 12 Дек 2020, 21:00

Не е необходимо за всяко нещо АДВОКАТ! Мислете поне като средно ....... хора. Асансьорът ви се подържа от фирма по договор ! Фирмата отговаря за изправност на асансьора. Не се заплаща няколко месеца, нормално е да спре да го подържа. Но не може да го остави на произвола. Затова го изключва. Ако някой от вас разбира и рискува може да го включи. Ако стане беля, мислете кого ще търсите ? А при последваща повреда търсите напр. НОВА фирма! И тя ще ви пита - е до сега кой го подържаше? Защото освен фирмата има и независим "държавен " контрол! Мина онова време. Сега има лицензирана фирма и независим контрол. Дори вече има предписания за смяна на уредбата. накъде само на машината, другаде кабината и т.н.
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот jhoro » 13 Дек 2020, 00:26

todorst написа:Не е необходимо за всяко нещо АДВОКАТ!

Недейте така Уважаеми! Трябва адвокат!
Иначе - много „Адвокат“, ще умрат от глад!!!

Сериозно погледнато - има си „Наредба за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьори“, в която пише - кога се спират асансьорите (чл. 9 и чл. 10).
Има Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор" (ГД „ИДТН“) в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
И в двата въпроса се говори за неплащане на абонаментни вноски - неизпълнение на договорни задължения. Не за технически неизправности. Може просто ЕС да прекрати договора с тази фирма и да сключи нов, с друга фирма. Фирми ... бол, освен ако не става дума за малко населено място.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот todorst » 14 Фев 2021, 14:26

Jhoro ! <Прятна ми е Вашата активност. Но реших да направя малки уточнения . Фирмите по под... на асансьори са в ПУЛТ. за да няма нелоялна конкуренция. В случая спирането е поради неплащане. а не ЕС прекъсва договора. Е как правно го прекъсва с основание " спряхте го, защота не е платено повече от два месеца " Как Ви звучи ! Новата фирма изисква коя е тази до сега и защо го е спряла. Платете си старите задълженията към колегите и заповядайте!
Противното е тарикатска практика - договор, плащане няколко месеца и после договор с НОВА фирма!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот todorst » 19 Фев 2021, 19:15

И още нещо! Старите софианци различаван приземния етаж наричан по софийски ПАРТЕР от латинско ......
И нагоре първи, втори и т.н ЕТАЖИ. ДЕМЕК партера стана равен на ПЪРВИ етаж. Той по закон е освободен от такси по подръжка, електричество за партера = първи етаж. За тези нагоре по решение на Общото събрание. Шибаното е че дори партера дължи суми по ремонт на асансьора като обща част и тук има противоречие, аз /партера/ не го ползвам, износването, ремонта е от ползването, нямам участие в износването, повредата. Ако искате ремонтирайте го. Аз не го ползвам! Да, ама е ОБЩА част и трябва да участваш. Как го виждате този КАЗУС !
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот jhoro » 19 Фев 2021, 20:50

todorst написа:И още нещо! Старите софианци различаван приземния етаж наричан по софийски ПАРТЕР от латинско ......
И нагоре първи, втори и т.н ЕТАЖИ. ДЕМЕК партера стана равен на ПЪРВИ етаж. Той по закон е освободен от такси по подръжка, електричество за партера = първи етаж. За тези нагоре по решение на Общото събрание. Шибаното е, че дори партера дължи суми по ремонт на асансьора като обща част и тук има противоречие, аз /партера/ не го ползвам, износването, ремонта е от ползването, нямам участие в износването, повредата. Ако искате ремонтирайте го. Аз не го ползвам! Да, ама е ОБЩА част и трябва да участваш. Как го виждате този КАЗУС !

Това - с „партер и следващи първи, втори ... жилищни етажи“ - то има и в провинцията. Особено - ако на партера има търговски обекти.

Е как да го виждаме? Много ясно!
Особено - ако сградата има тавански етаж! Няма „Аз не го ползвам“!
Общите части са собственост на всички и всички участват в поддръжката!

А за текущите разходи (такса, ел.енергия) - има лесно решение. Слага се четец на предплатени карти - заместител на едновремешните апарати със стотинки.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот todorst » 19 Фев 2021, 22:12

Jhoro, По някой въпроси пишеш като извънземен. Добре въвеждаме препоръчаната система. И два от апартаментите на 4 етаж казват:няма да ползваме , не искаме чип или друго. Може да има такива и от други етажи ! Къде отива Правилник за ЕС, Закон за ЕС. Според мен ,след като си на 4,5, 6 ет. ще плащаш задължително за асансьора. Ако не ти понася продай го и си купи на приземния етаж = партера .
Това е като данък сграда и ТБО. Имаш апартамент плащаш данък сгради /ползваш или не без значение / , ТБО ,не изхвърляш, защото не живееш там но пак плащаш 1% за някакво депо, т.е. за другите!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Абонаментна такса за поддръжка на асансьор

Мнениеот jhoro » 19 Фев 2021, 22:56

todorst написа:Jhoro, По някой въпроси пишеш като извънземен.

Може! Не сте първия, с това мнение!
todorst написа:Добре въвеждаме препоръчаната система. И два от апартаментите на 4 етаж казват: няма да ползваме , не искаме чип или друго. Може да има такива и от други етажи ! Къде отива Правилник за ЕС, Закон
за ЕС.

Какво общо има ЗУЕС и прочие? Плащаш - ползваш!
Няма проблеми!
todorst написа:Според мен - след като си на 4,5, 6 ет. ще плащаш задължително за асансьора. Ако не ти понася продай го и си купи на приземния етаж = партера. Това е като данък сграда и ТБО. Имаш апартамент плащаш данък сгради /ползваш или не без значение / , ТБО ,не изхвърляш, защото не живееш там но пак плащаш 1% за някакво депо, т.е. за другите!

Без значение е - къде живееш и за какво плащаш!
Да - аз живея на 5-я етаж, плащам всичко (и асансьор) и ... се качвам пеша!
И какво - ако си на партера - няма да плащаш за ремонтите на асансьора? Или за ремонта на покрива?
Да - има и такива субекти, ама ...
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron