начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот rosenrot » 26 Яну 2021, 12:26

Благодаря!
rosenrot
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Яну 2021, 11:01

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот jhoro » 26 Яну 2021, 17:34

bulgdoom написа:1.) 7-дневен е срока за обжалване, иначе 2.) влиза в сила и могат да се преприемат мерки за събиране (какви точно не знам).

Мерките са си съвсем стандартни - изпраща се на Националната агенция за приходите за изпълнение.
Там се образува ИД и се разпределя на ПИ. Кога последния ще реагира ... никой не знае!
bulgdoom написа:Ако няма да го платите обаче - вижте адвокат, на който да му платите, да се занимава и да ги осъди, след което да ви възстановят разноските, а не, да имате задължения - защото не знаете, какво могат да предприемат или променят в бъдеще. Например - няма да можете да си продавате или купувате имущества ако имате задължения.
Има и други рестрикции. Миналата година спираха на границите всички с неплатени фишове и актове.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот rosenrot » 26 Яну 2021, 18:06

Има ли някакво значение, че фишът е подписан от мен.
Тъй като за всичките 3-4 фиша, които са ми писали до момента, оставени на прозореца на автомобила, никога не е имало търсене на вземането. Има и такива, които съм плащал.
rosenrot
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Яну 2021, 11:01

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот rosenrot » 26 Яну 2021, 18:09

[/quote]Има и други рестрикции. Миналата година спираха на границите всички с неплатени фишове и актове.[/quote]
Това не беше ли само за такива, издадени от КАТ. Мисля че системата на Общината (както всичко останало) не е свързана под никаква форма централно с нито една друга административна структура.
rosenrot
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Яну 2021, 11:01

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот bulgdoom » 26 Яну 2021, 18:33

rosenrot написа:Има ли някакво значение, че фишът е подписан от мен.
Тъй като за всичките 3-4 фиша, които са ми писали до момента, оставени на прозореца на автомобила, никога не е имало търсене на вземането. Има и такива, които съм плащал.


По принцип НЕ. Но те ще кажат че има защото на фиша пише че не успорваш нарушението. В закона обаче пише че се издава Акт (АУАН) когато лицето "оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт." ЗДвП чл. 186, ал. 2. Точно защото не се прави разлика в закона между фишове издадени в твое присъствие или отсъствие.

Като се замислиш има логика поради друга причина. Издават ти фиш на място, но нарушенията са описани като закони, членове, алинеи, които ти нямаш възможност да провериш на място и да разбереш дали са правилни. Затова би трябвало да се даде време да се запознаеш с обстоятелствата и да потърсиш помощ в срока (7-дни) и да решиш дали да платиш или да оспориш, за което ще ти се издаде АУАН. Глупава процедура, но това е БГ. В Америка и трите, Фиш, Акт и Наказателно Постановление са един документ, "ticket".
bulgdoom
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Сеп 2020, 16:08

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот rosenrot » 26 Яну 2021, 18:49

Като се замислиш има логика поради друга причина. Издават ти фиш на място, но нарушенията са описани като закони, членове, алинеи, които ти нямаш възможност да провериш на място и да разбереш дали са правилни. Затова би трябвало да се даде време да се запознаеш с обстоятелствата и да потърсиш помощ в срока (7-дни) и да решиш дали да платиш или да оспориш, за което ще ти се издаде АУАН. Глупава процедура, но това е БГ. В Америка и трите, Фиш, Акт и Наказателно Постановление са един документ, "ticket".[/quote]

Ами то според мен има и друг момент - ако не си подпишеш фиша, не съм сигурен, че можеш да си 'освободиш' колата от наказателния паркинг на място. Поне те така го представят. Което на практика те оставя с вързани ръце.
rosenrot
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Яну 2021, 11:01

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот bulgdoom » 26 Яну 2021, 19:04

rosenrot написа:Ами то според мен има и друг момент - ако не си подпишеш фиша, не съм сигурен, че можеш да си 'освободиш' колата от наказателния паркинг на място. Поне те така го представят. Което на практика те оставя с вързани ръце.


Напълно вярно! Така и се случи при мен. Дори им казах че възнамерявам да обжалвам, но ми дадоха Фиш вместо Акт. И по добре че стана така защото сега губят.
bulgdoom
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Сеп 2020, 16:08

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот jhoro » 26 Яну 2021, 22:53

rosenrot написа:Ами то според мен има и друг момент - ако не си подпишеш фиша, не съм сигурен, че можеш да си 'освободиш' колата от наказателния паркинг на място. Поне те така го представят. Което на практика те оставя с вързани ръце.

Е те това е друга простотия! Трябва ли, автомобила да бъде репатриран?
Както беше казано
bulgdoom написа:... че фиша и ПАМа (принудилтено преместване) са две различни неща, които се обжалват по отделно.

Тоест - ако е паркиран на нормално паркомясто (където по принцип не пречи), но таксата за паркиране не е платена - има глоба, но не и преместване!
Последна промяна jhoro на 27 Яну 2021, 02:10, променена общо 1 път
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот bulgdoom » 26 Яну 2021, 23:01

Не, хипотезите за принудително преместване са четири, ЗДвП чл. 171, т. 5, и една от тях е изтекло време. Просто когато ти вдигнат колата, едната глоба 60лв е за вдигането (ПАМзаради пречка на движението) което се обжалва само по себе си, втората глоба е фиш за извършено нарушение (примерно паркиране на тротоар) което се обжалва допълнително. Безмислено и нелогично е.
bulgdoom
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Сеп 2020, 16:08

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот jhoro » 27 Яну 2021, 03:00

bulgdoom написа:Не, хипотезите за принудително преместване са четири, ЗДвП чл. 171, т. 5, и една от тях е изтекло време. Просто когато ти вдигнат колата, едната глоба 60 лв е за вдигането (ПАМ заради пречка на движението) което се обжалва само по себе си, втората глоба е фиш за извършено нарушение (примерно паркиране на тротоар) което се обжалва допълнително. Безмислено и нелогично е.

Така написано си е простотия отвсякъде. Не вашето мнение, а логиката на хипотезите!
Сумата за „вдигането“ (преместването) не е глоба, а такса - за „услугата“! Защото принудителната административна мярка не е наказание.
Отделно - достатъчно случаи има, когато автомобила е повреден - при такова преместване. И плащането е в обратната посока.
rosenrot написа:Това не беше ли само за такива, издадени от КАТ. Мисля че системата на Общината (както всичко останало) не е свързана под никаква форма централно с нито една друга административна структура.

Едните АУАН са по общия закон (ЗАНН), а другите - по специален закон (ЗДвП или друг).
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот hansolo » 04 Мар 2021, 12:29

Възможно ли е с акт и последващо НП да се определи глоба в по-голям размер от този, който е бил наложен преди това с фиш?
hansolo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Мар 2021, 11:48

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот bulgdoom » 04 Мар 2021, 12:39

Корекция*
Акта описва нарушението, а НП описва глобата/санкцията.

Фиш може да е с по ниска глоба обаче, и при обжалване с издаване на Акт евентуално може да се увеличи глобата (зависи от случая). Идеаята е, че фиша е за глоби до 50лв и по маловажни нарушения или за съгласие с нарушението. Акта е за по съществени глоби/нарушения или при отказ на съгласие.
Последна промяна bulgdoom на 04 Мар 2021, 19:05, променена общо 1 път
bulgdoom
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Сеп 2020, 16:08

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот jhoro » 04 Мар 2021, 18:01

bulgdoom написа:Акта и НП са с една и съща глоба, описана първо в Акта.
Фиш може да е с по ниска глоба обаче, и при обжалване с издаване на Акт евентуално може да се увеличи глобата (зависи от случая). Идеята е, че фиша е за глоби до 50 лв и по маловажни нарушения или за съгласие с нарушението. Акта е за по съществени глоби/нарушения или при отказ на съгласие.

Моля???
АУАН е „Акт за установяване на административно нарушение“ - в него няма санкции (глоби)!

За втората част ...
Чл. 186. (1) За административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба или в минималния размер, или в размера, посочен в административнонаказателната разпоредба за съответното нарушение.
(2) На лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт.

Когато глобата по фиша е в минималния размер - в НП ще е по-голяма.
Когато е фиксиран размер - в НП ще е същата!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот hansolo » 04 Мар 2021, 19:34

Става въпрос за паркиране върху пешеходна пътека. :)
hansolo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Мар 2021, 11:48

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот jhoro » 04 Мар 2021, 21:57

hansolo написа:Става въпрос за паркиране върху пешеходна пътека. :)

Текста е ...
Чл. 183. (4) Наказва се с глоба 50 лв. водач, който:
8. неправилно престоява или паркира в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище;

С фиш или с НП - сумата е 50 лева!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот hansolo » 05 Мар 2021, 13:48

Благодаря!

Предполагам, че основната разлика между фиш и НП е възможността НП да се обжалва.
hansolo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Мар 2021, 11:48

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот doondie » 19 Мар 2021, 01:37

hansolo написа:Благодаря!

Предполагам, че основната разлика между фиш и НП е възможността НП да се обжалва.
Фиш за паркиране може да се обжалва, тъй като обикновено се издава в отсъствието на водача.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот bulgdoom » 21 Апр 2021, 17:59

Ъпдейт, сагата приключи. Ето какво стана и какво научих.

1.) Фиша ще отпадне (20лв). ЦГМ издаде АУАН (Акт), тоест съгласи се, че дори да е подписан, фиша е бил обжалван в срока, дали съдът би се съгласил за същото, не знам. Акта има порицания, изтекъл срок и грешен адрес, т.н. така че ЦГМ се отказа да издава Наказателно Постановление.

2.) 62-те лева за преместване от паяк са изгубени. Никъде не е описано, но ПАМ (принудителна административна мярка) се обжалва отделно от фиша по АПК, в 14-дневен срок пред Административния Съд. Има такса за обжалване.

Важни точки:
а.) ПАМ не е наказание, а държавна принуда. Няма глоба, а вид такса за "обслужване". ЗДвП глава шеста, чл. 171 изброява условията. Важно е да знаете, че нямат право да ви вдигат колата освен ако не пречи на движението (и пешеходци ако е по-малко от 2М РАЗТОЯНИЕ на тротоар!), или има ЗНАК ЗА ПРИНУДИТЕЛНО ПРЕМЕСТВАНЕ (паяк), или ви е изтекло времето на платена зона, както и някои други.

б.) Наказанието ви е фиша, 20лв за общината. Там пише как се обжалва, в 7-дневен срок, след това се съставя АУАН, и после НП което се обжалва пред съда.

в.) Как да се борим? С тези хора си трябва да си запазим номера на адвокат, който се занимава с тези казуси, на който да можем да звъннем за бърза консултация ако стане нещо.

Надявам се да съм помогнал на някой.
bulgdoom
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Сеп 2020, 16:08

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот jorkata2222 » 06 Юли 2021, 14:03

Темата е полезна и научих доста неща. Имам следния подобен казус със ЦГM - издаден ми е фиш за неправилно паркиране (в мое отсъствие) , за който на следващият ден пуснах възражение. Интересува ме, ако решат да се правят на луди (защото ясно се вижда,че колата е в синя зона и не в нарушение) и не ми премахнат фиша, срока за административния съд започва да тече след като е готов акта или от момента на издаване на фиша ? На кратко да ходя ли веднага в съда да оспорвам фиша или да чакам да излезе акт ?
jorkata2222
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 01 Ное 2019, 00:08

Re: Фиш за Неправилно Паркиране, Обжалване?

Мнениеот guest1 » 06 Юли 2021, 17:59

jorkata2222 написа:срока за административния съд започва да тече след като е готов акта или от момента на издаване на фиша ? На кратко да ходя ли веднага в съда да оспорвам фиша или да чакам да излезе акт ?

След връчване на акта имате срок за възражения. Акт не се обжалва.
Обжалва се НП и срокът тече от момента на връчването - не на издаването.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

ПредишнаСледваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron