начало
Конституционният съд се заема със съдебната медиация Конституционният съд се заема със съдебната медиация

Носене на маска и ЗООПСЛ

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Носене на маска и ЗООПСЛ

Мнениеот slomee » 08 Окт 2020, 19:55

Здравейте,

Моля за малко помощ. Имам следния казус:

Ако носенето на маска е нарушение по ЗООПСЛ (ЗАКОН ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НОСЕНЕТО НА ОБЛЕКЛО, ПРИКРИВАЩО ИЛИ СКРИВАЩО ЛИЦЕТО), то тези, които ме задължават да нося маска, не ме ли принуждават да извършвам закононарушение и има ли някакво наказание за тях?

Благодаря!
slomee
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Окт 2020, 19:49

Re: Носене на маска и ЗООПСЛ

Мнениеот jhoro » 08 Окт 2020, 20:14

Здравейте!
Въпросния ЗООПСЛ си има конкретни текстове.
Чл. 2. (1) На публични места на територията на Република България не се допуска носенето на облекло, прикриващо частично или скриващо напълно лицето.
Чл. 3. Разпоредбата на чл. 2, ал. 1 не се прилага:
1. ако носенето на облеклото се налага:
а) по здравословни причини;
б) от характера на упражняваната професия;
в) в рамките на спортни, културни, образователни или други подобни прояви, когато се носи от участниците в тях и е с временен характер;
2. в молитвените домове на регистрираните вероизповедания;
3. когато със закон е установено друго.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Носене на маска и ЗООПСЛ

Мнениеот slomee » 08 Окт 2020, 20:54

Здравейте!

Да, запознат съм с тази подточка, но каква е презумпцията за тези здравословни причини в моя случай? Аз не се нуждая от маска за здравето си, нито пък съм доказано заразен, че евентуално да предпазвам здравето на някого (ако това въобще е доказано като ефективен метод да предпазване на околните).

Ако приемем, че все пак ме принуждават да извършвам закононарушение, законът предвижда ли някаква санкция за тези, които го правят?

Благодаря!
slomee
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Окт 2020, 19:49

Re: Носене на маска и ЗООПСЛ

Мнениеот jhoro » 08 Окт 2020, 21:42

slomee написа:Здравейте!
Да, запознат съм с тази подточка, но каква е презумпцията за тези здравословни причини в моя случай? Аз не се нуждая от маска за здравето си, нито пък съм доказано заразен, че евентуално да предпазвам здравето на някого (ако това въобще е доказано като ефективен метод да предпазване на околните).

Не подкрепям (нито приемам мерките за адекватни и наложителни), но принципно ...
От една страна - маската предпазва от вируси!
От друга - ограничава разпространението.
Дали сте вирусоносител, заразен, болен ... със симптоми или без-симптомно ...
Без значение от смисъла - единия закон не противоречи на другия!
Иначе - даже позитивен PCR тест не доказва НИЩО!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Носене на маска и ЗООПСЛ

Мнениеот nikodim77 » 09 Окт 2020, 00:51

Здравейте,
Уважаеми Г-н slome,
Чел сте цитираната норма, но не градите тезата си на правилната такава. На всичко от горе, подтикнат от грешното продължение в невярана посока, към която Ви води юзърът Жоро се отдалечавате от верният отговор…, а същият е даден в точка 3 на чл. 3 от ЗООПСЛ. Ето тази насока трябва да следвате, и ще получите правилния отговор на вълнуващият Ви въпрос
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Носене на маска и ЗООПСЛ

Мнениеот jhoro » 09 Окт 2020, 05:09

nikodim77 написа:Здравейте,
Уважаеми Г-н slome,
Чел сте цитираната норма, но не градите тезата си на правилната такава. На всичко от горе, подтикнат от грешното продължение в невярана посока, към която Ви води юзърът Жоро се отдалечавате от верният отговор…, а същият е даден в точка 3 на чл. 3 от ЗООПСЛ. Ето тази насока трябва да следвате, и ще получите правилния отговор на вълнуващият Ви въпрос

Ей, не се стърпя, да не се обадиш!
Въпросната т. 3 на чл. 3 също съм цититал, просто не бяхме стигнали до нея.
Здравословната причина е по-конкретна, а формулировката „със закон” - по-обща. Този закон би могъл да е И Шериатът!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Носене на маска и ЗООПСЛ

Мнениеот slomee » 11 Окт 2020, 23:42

Извинявам се, ако ставам досаден, но с кой закон е установено носенето на маски? Има заповед, но не и закон? Има чл. 63 (ако не се лъжа) от Закона за здравето, но там не са споменати маски?
slomee
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Окт 2020, 19:49

Re: Носене на маска и ЗООПСЛ

Мнениеот nikodim77 » 12 Окт 2020, 01:31

Здравейте,
Да именно в чл. 63 и 63а са отговорите. Като в 63 четете ал. 4 и ал. 7, които дават яснота. Текстовете са след ЗИДЗЗ от месец Май 2020-та г.
И не знам защо търсите точно думата „маска/и/” в самия закон?!? Четете точно смисъла на посочените текстове, а след това и съответните общи АА, които са издадени от Министъра на З.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron