начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дарение

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Дарение

Мнениеот nothingelse » 01 Фев 2021, 00:52

jhoro написа:
nothingelse написа:Така защитени ли сме максимално,че парите са предадени,ако някой ден се наложи да доказваме договора?

Осъществете предаването чрез банков превод. Особено, ако сумата е над 10'000 лева.
Защото
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 10 000 лв.;
2. на стойност под 10 000 лв., но могат да се разглеждат като част от свързани помежду си платежни операции на едно и също основание, чиято обща стойност е равна на или надвишава 10 000 лв.
Закон за ограничаване на плащанията в брой


Прощавайте,но не питам за това,а и едва ли има човек,който някога е продавал или купувал имоти или вещи и да не знае за това ограничение.
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Дарение

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Фев 2021, 08:53

Според мен е добре написано, остава датата - но това е наистина незначителен проблем, имайки предвид нещата - хубаво е да има достоверна дата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Дарение

Мнениеот jhoro » 01 Фев 2021, 11:21

nothingelse написа:Прощавайте, но не питам за това, а и едва ли има човек, който някога е продавал или купувал имоти или вещи и да не знае за това ограничение.

Казах това, само за напомняне.
Но така и не разбрах - какво и на кого искате да доказвате?
ivan_lawyer написа:Според мен е добре написано, остава датата - но това е наистина незначителен проблем, имайки предвид нещата - хубаво е да има достоверна дата.

От „край време” си знам - когато се подписвам, винаги се пише дата и място на подписване.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дарение

Мнениеот nothingelse » 14 Фев 2021, 02:08

jhoro написа:
nothingelse написа:Така защитени ли сме максимално,че парите са предадени,ако някой ден се наложи да доказваме договора?

Осъществете предаването чрез банков превод. Особено, ако сумата е над 10'000 лева.
Защото
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. на стойност, равна на или надвишаваща 10 000 лв.;
2. на стойност под 10 000 лв., но могат да се разглеждат като част от свързани помежду си платежни операции на едно и също основание, чиято обща стойност е равна на или надвишава 10 000 лв.
Закон за ограничаване на плащанията в брой


Всъщност мисля,че грешите.Дарения по права линия не попадат ли в изключенията от това правило:

Изключени са:

- теглене и внасяне на пари в брой от/в собствена сметка;

- тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на недееспособни и ограничено дееспособни лица, на съпрузи и роднини по права линия;

- сделки с чуждестранна валута по занятие;

- операции с банкноти и монети, страна по които е БНБ;

- замяна на повредени банкноти и монети от банки;

- изплащане на трудови възнаграждения по смисъла на КТ;

- изплащане на гарантирани влогове по смисъла на ЗГВБ.
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Дарение

Мнениеот jhoro » 14 Фев 2021, 14:05

nothingelse написа:
jhoro написа:
nothingelse написа:Така защитени ли сме максимално, че парите са предадени, ако някой ден се наложи да доказваме договора?

Осъществете предаването чрез банков превод.

Всъщност мисля,че грешите.

Всъщност - това не е съществено! Освен някой дребни проблеми.

Говорите за доказване. А най-лесно и най-сигурно става с банков превод/извлечение!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дарение

Мнениеот nothingelse » 14 Фев 2021, 17:37

Друго ми е питането,а именно дали когато да речем 17000 лв.се дават в брой между баща и син,това трябва да стане по банков път,за да няма санкция по Закона за ограничение плащанията в брой?
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Дарение

Мнениеот ivanov_p » 14 Фев 2021, 21:12

nothingelse написа:Друго ми е питането,а именно дали когато да речем 17000 лв.се дават в брой между баща и син,това трябва да стане по банков път,за да няма санкция по Закона за ограничение плащанията в брой?


Не, дава ви ги и толкова. Все пак зависи за какво ви тряба това, ако ще доказвате нещо е все пак добре да може да уточните точния им размер.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дарение

Мнениеот nothingelse » 14 Фев 2021, 21:25

ivanov_p написа:
nothingelse написа:Друго ми е питането,а именно дали когато да речем 17000 лв.се дават в брой между баща и син,това трябва да стане по банков път,за да няма санкция по Закона за ограничение плащанията в брой?


Не, дава ви ги и толкова. Все пак зависи за какво ви тряба това, ако ще доказвате нещо е все пак добре да може да уточните точния им размер.


За да купя имот,собственост на него и на майка ми.Размерът е точно определен в договора.
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Дарение

Мнениеот jhoro » 14 Фев 2021, 21:35

nothingelse написа:За да купя имот, собственост на него и на майка ми.Размерът е точно определен в договора.

Дарение, на пари - за закупуване имот, собственост на дарителя?

Не може ли просто - предмет на дарението, да е въпросния имот?

Или се притеснявате, от евентуално оспорване на дарение?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дарение

Мнениеот nothingelse » 16 Фев 2021, 00:20

jhoro написа:
nothingelse написа:За да купя имот, собственост на него и на майка ми.Размерът е точно определен в договора.

Дарение, на пари - за закупуване имот, собственост на дарителя?

Не може ли просто - предмет на дарението, да е въпросния имот?

Или се притеснявате, от евентуално оспорване на дарение?


Посъветваха ме да е с продажба,защото понякога дарител можело да се отметне от волята си,това е.
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Дарение

Мнениеот jhoro » 16 Фев 2021, 00:46

nothingelse написа:Посъветваха ме да е с продажба, защото понякога дарител можело да се отметне от волята си,това е.

Може, но - само в предвидените случаи:
Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Тия разпоредби не се отнасят до обичайните и възнаградителните дарове.
Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
Предварителният отказ от този иск е нищожен.
Отменението на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба, но дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.
ЗЗД

Това се отнася както за дарение на имот, така и за дарение на пари!
А когато дарителя и продавача са едно и също лице - няма „трети лица“!

Когато споменах „оспорване на дарение“ - имах предвид други наследници (при бъдещо наследяване).
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дарение

Мнениеот nothingelse » 22 Фев 2021, 01:41

ivanov_p написа:
nothingelse написа:Друго ми е питането,а именно дали когато да речем 17000 лв.се дават в брой между баща и син,това трябва да стане по банков път,за да няма санкция по Закона за ограничение плащанията в брой?


Не, дава ви ги и толкова. Все пак зависи за какво ви тряба това, ако ще доказвате нещо е все пак добре да може да уточните точния им размер.


Ще се радвам още някой да потвърди това мнение,а именно,че 17000 лв. предадени от баща на син в брой не трябва да бъдат превеждани по банка.
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Дарение

Мнениеот ivanov_p » 22 Фев 2021, 10:51

Кахърът не ви е банката, а доказването на размера. Трябва да докажете с нещо, че парите са били толкова. Ако баща ви е жив е достатъчно да направите една разниска - днес дарих на сина си 17000 лв., които му предодох на ръка и подпис.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дарение

Мнениеот kalibbg » 13 Ное 2021, 23:41

Здравейте,
Интересува ме следния казус - законен ли е и какви са възможните слаби места. Питах счетоводителите си, но или не им се чете или толкова им е капацитета:
1. Фирма дарява 10% от печалбата си на Амбулатория за извънболнична помощ за детски болести - може ли да се ползва облекчение за дарение
2. Как се отразява прихода в амбулаторията - дължи ли се данък дарение или влиза като чист финансов приход?
3. Управителят си изплаща сума приблизителна на дарението като бонус, респективно внася 10% ДОД. - така сумата вече е извън амбулаторията и какво прави с нея си е негова работа.

Ефективно имаме избягване на данъци за 10% от печалбата за фирмата.

Права ли е логиката ми??
kalibbg
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Ное 2021, 23:32

Re: Дарение

Мнениеот roshen » 14 Ное 2021, 12:42

Не се признава за данъчни цели целият разход за дарение, когато с дарението се облагодетелстват пряко или косвено ръководителите, които го отпускат, или тези, които се разпореждат с него, или са налице доказателства, че предметът на дарението не е получен. Струва ми се, че частта с отпускането на бонуса може да доведе до това. Иначе да, амбулаторията е лечебно заведение. Може да дарите до 10% от фирмената печалба, което да бъде признато като разход и съответно да не се плати данък върху тази част. По-добре питайте счетоводителите си/адвокатите си директно какви са вариантите Ви вместо да разпределяте печалба и да плащате данък дивидент, отколкото сам да мислите куци схеми.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Предишна

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 11 госта


cron