начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Трудово осигуряване

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудово осигуряване

Мнениеот martinskia » 06 Фев 2021, 18:50

Здравейте,бихте ли разгледали следния казус.Аз съм вдовец,на 64години имам ли право на пенсиониране,ако нямам нужния стаж?
martinskia
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Фев 2021, 18:20

Re: Трудово осигуряване

Мнениеот jhoro » 06 Фев 2021, 20:30

martinskia написа:Здравейте, бихте ли разгледали следния казус. Аз съм вдовец,на 64 години.
Имам ли право на пенсиониране, ако нямам нужния стаж?

Здравейте!
Предполагам, че сте мъж. За да се пенсионирате през 2021 година са Ви необходими възраст от 64 г. 4 м. и стаж от 39 г.
Ако нямате необходимия осигурителен стаж - може да закупите до 5 години. За тази година „цената“ на 1 месец осигурителен стаж е 128,70 лв.
Втория вариант е, да изчакате да навършите 67 години (през 2023 или 2024 година), когато ще са Ви необходими възраст от 67 г. и стаж от 15 г.

Това, че сте вдовец има отношение само, ако съпругата Ви приживе е била пенсионер.
Чл. 82. (2) Преживелият съпруг има право на наследствена пенсия 5 години по-рано от възрастта му по чл. 68, ал. 1 или преди тази възраст, ако е неработоспособен.

Трябва да се уточни - кога е починала. Защото - възрастта му по чл. 68, ал. 1, се променя всяка година.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Трудово осигуряване

Мнениеот martinskia » 08 Фев 2021, 17:50

Здравейте,аз съм вдовец от 15.02.2005г.(16г.)и имам трудов стаж 30г.Получавам наследствена пенсия от 26.01.2017г.Може ли да се пенсионирам на 64г.и 4месеца?
martinskia
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Фев 2021, 18:20

Re: Трудово осигуряване

Мнениеот jhoro » 08 Фев 2021, 18:34

martinskia написа:... имам трудов стаж 30 г.
Може ли да се пенсионирам на 64 г. и 4 месеца?

НЕ!
    1. Въпроса е, колко осигурителен стаж имате? Не винаги трудовия е равен на осигурителния.
    2. 30 години - „трета категория“ или приравнени?
При пенсиониране за осигурителен стаж и възраст осигурителният стаж се превръща, като три години осигурителен стаж от първа категория или четири години от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория.

Не ви достигат 9 години - значи, даже да закупите 5 (пет) години осиг.стаж - пак няма да са достатъчни!

Значи - възраст 67 г. и стаж 15 г.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Трудово осигуряване

Мнениеот martinskia » 09 Фев 2021, 20:06

Благодаря за информацията.
martinskia
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Фев 2021, 18:20


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron