начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Отдаване под наем на стаи без категория

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отдаване под наем на стаи без категория

Мнениеот kaloyan8510 » 04 Апр 2021, 09:08

Здравейте, интересува ме мога ли да отдавам под наем стаи на почиващи без да се регистрирам по закона за туризма? И как да формулирам рекламната табела в този случай?
kaloyan8510
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Авг 2019, 13:36

Re: Отдаване под наем на стаи без категория

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Апр 2021, 10:44

Трябва да ходите до кварталното на МВР за всеки един поотделно, което е доста откачено - да попълвате някакви картончета и вследствие на това - си нямата проблеми - отделно - хората искат да почиват - а Вие ще ги претрупате със задължителни правила, но данъците са неизбежни, затова според мен трябва да се декларира работата данъчно и така.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Отдаване под наем на стаи без категория

Мнениеот kaloyan8510 » 04 Апр 2021, 17:03

А по закона за задълженията и договорите няма ли възможност? За всеки да се прави договор за наем?
kaloyan8510
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Авг 2019, 13:36

Re: Отдаване под наем на стаи без категория

Мнениеот dimist » 05 Апр 2021, 11:42

Ако стаите ти са категоризирани с 1 или 2 звезди, ще пращаш патентен данък на стая , в размер определен от местния Общински съвет. В противен случай дължиш данък по ЗДДФЛ. Ще трябва да отчиташ приходите , или с касов апарат, или с плащане по банкова сметка. И не забравяй, че ако отдадеш една стая под наем, то си е сделка по ЗЗД, ако я отдаваш системно, за кратки периоди, е туристическа услуга, може да се прецени и като търговска дейност.
Задължен си по ЗМДТ да събираш и туристически данък , и да го внасяш в бюджета на общината.
И накрая един страничен въпрос - има ли още хора, които да ходят на почивка в частни квартири? Не се заяждам, интересно ми е, поне от 15 години никой мой познат не е бил на почивка така. Аз от по отдавна.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта


cron