начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Отдаване под наем на стаи без категория

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отдаване под наем на стаи без категория

Мнениеот kaloyan8510 » 04 Апр 2021, 09:08

Здравейте, интересува ме мога ли да отдавам под наем стаи на почиващи без да се регистрирам по закона за туризма? И как да формулирам рекламната табела в този случай?
kaloyan8510
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Авг 2019, 13:36

Re: Отдаване под наем на стаи без категория

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Апр 2021, 10:44

Трябва да ходите до кварталното на МВР за всеки един поотделно, което е доста откачено - да попълвате някакви картончета и вследствие на това - си нямата проблеми - отделно - хората искат да почиват - а Вие ще ги претрупате със задължителни правила, но данъците са неизбежни, затова според мен трябва да се декларира работата данъчно и така.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Отдаване под наем на стаи без категория

Мнениеот kaloyan8510 » 04 Апр 2021, 17:03

А по закона за задълженията и договорите няма ли възможност? За всеки да се прави договор за наем?
kaloyan8510
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Авг 2019, 13:36

Re: Отдаване под наем на стаи без категория

Мнениеот dimist » 05 Апр 2021, 11:42

Ако стаите ти са категоризирани с 1 или 2 звезди, ще пращаш патентен данък на стая , в размер определен от местния Общински съвет. В противен случай дължиш данък по ЗДДФЛ. Ще трябва да отчиташ приходите , или с касов апарат, или с плащане по банкова сметка. И не забравяй, че ако отдадеш една стая под наем, то си е сделка по ЗЗД, ако я отдаваш системно, за кратки периоди, е туристическа услуга, може да се прецени и като търговска дейност.
Задължен си по ЗМДТ да събираш и туристически данък , и да го внасяш в бюджета на общината.
И накрая един страничен въпрос - има ли още хора, които да ходят на почивка в частни квартири? Не се заяждам, интересно ми е, поне от 15 години никой мой познат не е бил на почивка така. Аз от по отдавна.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron