начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Молба за помощ

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Молба за помощ

Мнениеот jockitch » 27 Юни 2021, 14:39

Здравейте. Образувано е дело срещу мен от частен характер. Имам изтеглeни бързи кредити и взета техника на изплащане, които нямам как да обслужвам, защото останах трайно без работа.
Живея при приятелката си. Нямам нищо на мое име. Въпросът ми е - Кредиторите могат ли да извадят заповед, за да влязат на оглед в нейният дом, в който живеем двамата от година. По лична карта живея на нейния адрес. Притеснявам се да не вземат нещо нейно и да го набедят за мое, защото и тя не разполага с всички документи за закупени вещи от 20години насам, с които е обзаведен домът и ? Бихте ли дали съвет по моят казус ?
Благодаря ви !
jockitch
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юни 2021, 13:55

Re: Молба за помощ

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Юни 2021, 15:11

Не сте оспорили, което води на изпълнение, според мен от размера зависи - агресията за малък дълг е малка.

Всички защитни реакции са до време - в случая едва ли ще имате проблем с доказването на вещите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Молба за помощ

Мнениеот berto » 27 Юни 2021, 15:46

Ето един съвет - намерете си друга работа възможно най-бързо (не знам причината, поради която трайно сте без работа, но имайки предвид нещата напоследък - кризата с тоя световен вирус, би трябвало да сте наясно, че няма да се завърнем на работа особено като ваксинацията е с такива бавни темпове).

Второ, като казвате, че има дело срещу Вас, кажете по кой член е образувано (т.е. в документите трябва да пише на кое основание е, най-вероятно е чл. 417 /ГПК), кажете колко дължите. Правилно Ви е казал колегата, че за малък дълг натискът е малък, но това не трябва да Ви успокоява много, защото там текат и лихви, а те не са малки май. Като нямате нищо на Ваше име, значи нищо не могат да Ви вземат - това е правилото. Не мисля, че ще тръгнат да доказват кое е Ваше и кое не е (имам предвид вещите, които имате) това предполагам са домакински уреди и е малко срамно да се иска от човек основното, с което да живее - има си неща които са несеквестируеми (в този ред на мисли прочетете чл. 444 и сл. /ГПК).
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Молба за помощ

Мнениеот guest1 » 27 Юни 2021, 17:34

berto написа:Ето един съвет - намерете си друга работа възможно най-бързо (не знам причината, поради която трайно сте без работа, но имайки предвид нещата напоследък - кризата с тоя световен вирус, би трябвало да сте наясно, че няма да се завърнем на работа особено като ваксинацията е с такива бавни темпове).

Само една добавка, иначе съм съгласен с всичко казано.
Автора не е дал подробности за място, квалификация, предпочитан вид работа ... затова не мога да говоря конкретно.
Но точно посочените причини - вируса, ваксините и епидемична обстановка - изобщо не са проблем.
В момента много работодатели назначават хора, които си нямат никаква представа от конкретната дейност. И се учат „в движение“.

jockitch - не мислете за това - кои вещи на кого са, а как да си платите задълженията.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Молба за помощ

Мнениеот jockitch » 27 Юни 2021, 17:39

Здравейте. Благодаря ви за отговорите. Дължа от няколко бързи кредита по около 2x 200, 2x 500,1000 а техниката е на стойност 10 000лв.
Въпросът ми беше могат ли да извадят заповед и да влязат в апартамента на приятелката ми?
Благодатя ви!

PS : Работил съм като кино оператор 35 години
jockitch
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юни 2021, 13:55

Re: Молба за помощ

Мнениеот berto » 27 Юни 2021, 18:23

Въпросът е дали могат да секвестират, т.е. да Ви вземат нещо. А те не могат - ако техниката е свързана с работата Ви, и Вие можете да го докажете - чл. 444, т. 4 /ГПК (т.е. ако е така Вие ще сте в тази хипотеза). Сега ще прозвучи може би странно на колегите, не знам, предполагам, но в чл. 431, ал. 1 /ГПК пише, че Съдебният изпълнител, ако това е необходимо за изпълнението, може да нареди да се отворят сгради на длъжника и да претърсва неговите вещи, жилище и други помещения..

Ако тълкуваме буквално, би следвало съдебният изпълнител да провери чия е собствеността на апартамента и след това да разбива евентуално (което се случва с помощта на полицията естествено, да не решите че сам разбива с нек'ви момчета) ако имотът е Ваш. В случая не е Ваш и затова си мисля, че такова нещо няма да стане, т.е. може да сте спокоен. Имайте предвид, че нормите на процесуалните закони са императивни и би следвало да се тълкуват буквално и стеснително, т.е. като е казано "сгради и еди какво си на длъжника" се има предвид точно на длъжника, а не на длъжника и на конкубинката му или и на баба му и т.н. Спете спокойно и дишайте дълбоко! Успех!
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron