начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Уволнение след неуспешен опит инвитро

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Уволнение след неуспешен опит инвитро

Мнениеот iliewa » 01 Сеп 2021, 12:36

Здравейте!

Имам следният казус. Работя в държавно предприятие от 4 години, не съм в срок на изпитване и съм на трудови правоотношения.
Поискахме със съпругът ми да имаме дете и единственият вариант за нас се оказа инвитро процедура. Проведох стумулация по време на платения си годишен отпуск август месец, тъй като за този период не е предвидена закрила за работничката или служителката в КТ и съответно аз пожелах да укрия тази информация от работодателя си (също жена) с идеята, че знам неговото мнение за "майките" и неодобрението му жените да вървят в тази посока.
След завръщането си от отпуск ми предстоеше пункция, за която от лечебното заведение ми издадоха болничен лист за 5 дни до ембриотрансфера. Съгласно чл. 333, ал. 5 от Кодекса на труда "Бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда". По дефиниция "напреднал етап на лечение ин-витро" засяга периода от деня на пункцията до ембриотрансфера.
Процедурата обаче завърши с неуспех и след завръщането ми на работа не се ползвам с никаква закрила от уволнение. На работодателя ми му "светна лампичката", че ще следва нова процедура и ясно ми даде да разбера, че ще бъда освободена независимо дали искам или не, тъй като ми се предложи прекратяване на взаимоотношенията по взаимно съгласие и аз отказах. Предполагам тези дни ще ми връчат предизвестие. Как мога да се защитя в тази ситуация, тъй като закона не предвижда такава хипотеза, а действията на работодателя ми се явяват предумишлени в случая, тъй като решава да ме освободи след като му стават известни факти, които не му се нравят.
Съществува ли подобна съдебна практика и какви са резултатите от същата. Благодаря!
iliewa
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Сеп 2021, 12:08

Re: Уволнение след неуспешен опит инвитро

Мнениеот nikodim77 » 01 Сеп 2021, 13:28

Здравейте,
Преди всичко Ви пожелавам да се сдобиете с рожбичка – цялото вселенско щастие, което може да бъде дадено на родител!!!
На този етап защита не виждам как можете да осъществите, още повече с доводи като „…действията на работодателя ми се явяват предумишлени в случая, тъй като решава да ме освободи след като му стават известни факти, които не му се нравят.
Нека Ви връчи предизвестието, и тогава може да се коментира. Мотивите за прекратяване на трудово правоотношение с предизвестие от страна на работодателя са изброени в КТ, по-конкретно чл. 328, които мотиви все пак подлежат на оспорване и контрол. Ходете на работа, изпълнявайте трудовите си задължения както до сега, колкото и да Ви е трудно от към емоции, бъдете такава както до момента...
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Уволнение след неуспешен опит инвитро

Мнениеот iliewa » 01 Сеп 2021, 14:46

Благодаря за пожаланията и навременния отговор! :)
iliewa
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Сеп 2021, 12:08


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron