начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Стипендии и банкова сметка

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Стипендии и банкова сметка

Мнениеот georgi-iliev » 09 Сеп 2021, 14:12

Здравейте,
Пиша относно казус, за който не успях да намеря правна информация в интернет. Ситуацията е следната. Аз съм ученик в гимназия, която е решила да смени банката заради по-добри условия. Първата година, когато започнах да получавам стипендия, ни казаха да си направим сметки в конкретна банка, тогава аз и съучениците ми все още не бяхме пълнолетни и не беше важно коя е банката, тъй като условията при всички са еднакви за непълнолетни лица - без такси за обслужване и др. Оказа се, че училището е сменило банката и иска да си направим нови сметки в новата банка, чийто клиент е въпросното училище. Въпросът ми е следният, има ли право училището да ме задължава да бъда клиент на конкретна банка, чиито условия не ме удовлетворяват, имайки предвид, че вече съм пълнолетен, за да получавам стипендия. Предполагам искат да спестят банковите такси за превод, но не смятам, че това е мой проблем.

Благодаря предварително!
georgi-iliev
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Сеп 2021, 13:58

Re: Стипендии и банкова сметка

Мнениеот guest1 » 09 Сеп 2021, 18:18

Не!
Това важи за всякакви основания за преводи - стипендии, заплати, помощи, обезщетения ... каквото се сетите!

Въпросния „договор за откриване и обслужване на банкова сметка и предоставяне на платежни услуги“ е между клиента и банката.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Стипендии и банкова сметка

Мнениеот doondie » 10 Сеп 2021, 15:31

Какъв точно е проблемът с откриването на сметка в другата банка, тийнейджъре?

Таксата за поддържане на сметка в алчните български банки е 2,50 - 4,00 лв на месец или 30 - 48 лв годишно.

На твое място бих говорил първо с директора на училището. Най-добре с писмено оплакване. След това може да пишеш до вашето РУО. След това до МОН. Междувременно може да потърсиш съдействие от родителите си - те биха могли да организират подписка срещу принудителната смяна на банката, която учениците ползват, още повече след като вече веднъж сте били задължени да си откриете сметки там.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Стипендии и банкова сметка

Мнениеот georgi-iliev » 10 Сеп 2021, 21:26

doondie написа:Какъв точно е проблемът с откриването на сметка в другата банка, тийнейджъре?

Таксата за поддържане на сметка в алчните български банки е 2,50 - 4,00 лв на месец или 30 - 48 лв годишно.

На твое място бих говорил първо с директора на училището. Най-добре с писмено оплакване. След това може да пишеш до вашето РУО. След това до МОН. Междувременно може да потърсиш съдействие от родителите си - те биха могли да организират подписка срещу принудителната смяна на банката, която учениците ползват, още повече след като вече веднъж сте били задължени да си откриете сметки там.


Уважаеми/а възрастен,

Проблемът с откриването на сметка в другата банка е, че тези 30 лв. годишно, за които говорите, са повече от стипендията, която получавам за 1 месец, следователно една моя стипендия трябва да отиде само за банкови такси, и да вметна стипендията ми не е толкова малка, заради успеха ми. Въпросът ми беше конкретно дали училището има право да изисква от мен сметка в конкретна банка и получих отговори, за които благодаря на Вас и на другите отговорили.

В крайна сметка, смятам за некоректно от страна на училището, да принуждава ученици да сменят банката само за да спестят такси, които са длъжни те да плащат, имайки предвид, че те инициират превода. До колкото съм наясно, клиенти, опериращи с големи суми, каквито са училищата, имат право да договорят преференциални условия.
georgi-iliev
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Сеп 2021, 13:58

Re: Стипендии и банкова сметка

Мнениеот guest1 » 10 Сеп 2021, 23:10

georgi-iliev написа:В крайна сметка …

Не само „в крайна сметка”- изобщо не е работа на училището или на който и да е, да се меси в избора Ви, на обслужваща банка.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron