начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот dimitar12345 » 25 Окт 2021, 10:24

Здравейте, нуждая се от Вашата помощ по следния казус.

Притежавам малко помощение, което закупих със статут на офис. Поради този му статут плащам промишлен ток и до момента не успявам да се преборя с EVN. Общината промени статута му на жилище като това послужи пред Бургаска вода, която призна този статут. Но EVN не приемат тази промяна защото по нотариален акт статутът си е офис. Помогнете ми, моля Ви, със съвет, как да преборя EVN и в тези смутни времена да не плащам неправомерно скъпият ток, бивайки обикновен гражданин (пенсионер и инвалид), който ползва помещението за живеене.

Много Ви благодаря.

Поздрави,

Димитър
dimitar12345
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Окт 2021, 10:10

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот guest1 » 25 Окт 2021, 12:16

Здравейте!
Ситуацията Ви е - бивше жилищно помещение, с последвала промяна на предназначение и възстановено първоначално състояние!
НА е с дата между първата и втората промяна. Тоест - стар!
Вадите си актуален и с него - не би трябвало да има проблеми.
А има и съдебен ред!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот dimitar12345 » 25 Окт 2021, 18:15

Здравейте, огромни благодарности за отговора.

Уточнявам - ситуацията е - помещение в жилищен блок, което винаги си е било по нотариален акт с предназначение "самостоятелен обект за офис".

Дали би Ви хрумнало друго решение при това положение?

Отново много благодаря.

Димитър
dimitar12345
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Окт 2021, 10:10

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот guest1 » 26 Окт 2021, 00:18

dimitar12345 написа:Уточнявам - ситуацията е - помещение в жилищен блок, което винаги си е било по нотариален акт с предназначение "самостоятелен обект за офис".
Дали би Ви хрумнало друго решение при това положение?

Добре, но това променя само предисторията. Тоест - има само една промяна на предназначението.
Но дали една или десет - важното е, какво е в момента!
Сам казвате:
dimitar12345 написа:Общината промени статута му на жилище.

Всеки самостоятелен обект в сграда си има идентификатор - в Кадастъра. И щом там пише „вид собств. Частна, тип Жилище“ - EVN могат само да „козируват“!
Пп. Утре може да извадят стария НА и да кажат, че помещението не е Ваше!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот dimitar12345 » 27 Окт 2021, 14:04

Благодаря ви за пореден път.

Последно сумаризиране на ситуацията с молба за идеи:

По нотариален акт винаги е било, от самото му построяване с предназначение "самостоятелен обект за офис".
В общината успяхме да го променим на "тип" жилище, но в удостоверението от общината статутът му стои празен.

EVN не признават документите от общината, държат на предназначението зададено в нотариалния акт.

Както казвате Вие: "Всеки самостоятелен обект в сграда си има идентификатор - в Кадастъра. И щом там пише „вид собств. Частна, тип Жилище - EVN могат само да „козируват“!"

В случаят в кадастъра пише това, което е по НА - "самостоятелен обект за офис".

Хрумва ли Ви какво би следвало да предпиремем от тук нататък? Промяна на НА ли е единствената ни опция?

Благодаря Ви още веднъж и поздрави,

Димитър
dimitar12345
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Окт 2021, 10:10

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот guest1 » 27 Окт 2021, 23:30

Има си утвърдена процедура, за „Смяна на предназначение на обект“.
Не разбирам, какво имате предвид, като казвате „в общината успяхме да го променим на "тип" жилище“!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот doondie » 17 Ное 2021, 00:54

Мога единствено да Ви съчувствам. Вече 5-ти месец съм в квартира с промишлен ток. За мен е подсъдно да не ми кажат, че „жилището” е с промишлен ток. Наемодателят дори отказва да предоставя фактури за месечните сметки. В резултат сметката ми за октомври е 3 пъти по-висока, отколкото трябва да е, заради престъпното нехайство на наемодателя. Нямам търпение да се разкарам оттук. :evil:

По този повод преди седмица попаднах на тази статия, която може да Ви е от полза:
ЕВН: Студиа и ателиета могат да плащат битов ток

Иначе на мен от ЧЕЗ ми казаха, че зависело какво пише в акта. Ако обектът (офис промерно) е до 50 кв.м, тогава нямало проблем да се смени, като отидат в моя случай собственикът с нот. акт и наемателят с дог. за наем. В противен случай трябвало в общината да се прави смяна на статут или каквото там се прави. В моя случай става дума за 2-етажна сграда (сравнително стара), в която на първия етаж има магазини, а вторият вече се ползва за жилищни нужни с 3 отделни електромера. За мен е непонятно как може „жилище” да се отдава под наем с промишлен ток.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот guest1 » 17 Ное 2021, 01:28

doondie написа:Мога единствено да Ви съчувствам. Вече 5-ти месец съм в квартира с промишлен ток. За мен е подсъдно да не ми кажат, че „жилището” е с промишлен ток. Наемодателят дори отказва да предоставя фактури за месечните сметки. В резултат сметката ми за октомври е 3 пъти по-висока, отколкото трябва да е, заради престъпното нехайство на наемодателя. Нямам търпение да се разкарам оттук. :evil:

По този повод преди седмица попаднах на тази статия, която може да Ви е от полза:
ЕВН: Студиа и ателиета могат да плащат битов ток

Иначе на мен от ЧЕЗ ми казаха, че зависело какво пише в акта. Ако обектът (офис промерно) е до 50 кв.м, тогава нямало проблем да се смени, като отидат в моя случай собственикът с нот. акт и наемателят с дог. за наем. В противен случай трябвало в общината да се прави смяна на статут или каквото там се прави. В моя случай става дума за 2-етажна сграда (сравнително стара), в която на първия етаж има магазини, а вторият вече се ползва за жилищни нужни с 3 отделни електромера. За мен е непонятно как може „жилище” да се отдава под наем с промишлен ток.

За мен е още по-непонятно - как може да се сключи договор за наем (за жилищни нужди) за „производствено помещение“?
Все едно - да ви настаня в гаража или склада на фирмата!

Тези неща - наемодателя трябва да си ги оправи предварително. И да има регистър - както за хотели, стаи и къщи за гости.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот doondie » 18 Ное 2021, 01:38

guest1 написа:За мен е още по-непонятно - как може да се сключи договор за наем (за жилищни нужди) за „производствено помещение“?
Все едно - да ви настаня в гаража или склада на фирмата!
lol Ама то точно така излиза - етаж с бивши канцеларии, обособени в 3 отделни апартамента, се предлага за жилищно ползване. Това законно ли е изобщо? :shock:
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот guest1 » 18 Ное 2021, 10:04

doondie написа:lol Ама то точно така излиза - етаж с бивши канцеларии, обособени в 3 отделни апартамента, се предлага за жилищно ползване. Това законно ли е изобщо? :shock:

Темата тръгна към „лаф моабет”, ама …
Ти поне си живял във Великобритания и знаеш (надявам се) - какви са изискванията към Ландлорда (наемодателя) - по отношение на жилищата. Не само за помещенията, а и за нивото на обзавеждане и оборудване.
В България - не съм чувал подобно нещо.

Тези дни разбрах, че мой познат е закупил жилище, апартамент с три помещения - спалня, хол и кухня плюс санитарен възел и килер. После го е разделил - хола, кухнята и санитарния възел - едно жилище. Спалнята и килера (преправен за втори санитарен възел) - второ жилище. И всичко това - със съвсем редовни документи от Общината.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот doondie » 18 Ное 2021, 11:25

guest1 написа:Темата тръгна към „лаф моабет”, ама …
Основният въпрос е малко или много изчерпан. Остава питащият да каже как се е развила ситуацията. Моята питанка е по темата и вероятно и други хора са в същото положение, та ще им е полезно, ако някой сподели личен опит.

Никога не съм се интересувал от задълженията на наемодателите в Англия, честно казано. Просто съм си плащал навреме наема. В една квартира бяхме на pre-paid meter - ако не си зареждахме ваучер, токът спираше. Друга съществена разлика беше, че нерядко наемите бяха с включени сметки (в разумни граници, разбира се).

Не знам за твоя познат, но моят наемодател отдава бизнес помещения за жилищно ползване. А извиненията нямат край - нямал време, трябвало архитект да търси (?!), да се ходи в общината, пък в енергото да се ходело (а нали все нямал време... цяло лято!?), съседите били на същия ток (сякаш ме интересуват съседите!!) и прочие. Пак да питам, законно ли е да се отдава формално търговска площ за жилищни нужди? :x
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Жилищно помещение със статут офис - проблем с EVN

Мнениеот guest1 » 18 Ное 2021, 12:57

doondie написа:Никога не съм се интересувал от задълженията на наемодателите в Англия, честно казано. Просто съм си плащал навреме наема. В една квартира бяхме на pre-paid meter - ако не си зареждахме ваучер, токът спираше. Друга съществена разлика беше, че нерядко наемите бяха с включени сметки (в разумни граници, разбира се).

Ок - явно не ти е представлявало интерес!
Този въпрос - за плащането на „комуналните разходи“ е чисто технически. Дали „на абонамент“ - след периода, или „предплатена услуга“ - все тая. Всичко се плаща.
А дали сметките ще са включени в наема или са отделно - зависи какво се наема. Когато е „споделена стая“ - с общи кухня и санитарен възел - тогава е „с включени сметки“! Защото електромера, водомера, уреда за газ и про. са общи за цялото жилище. Когато се наема флат или къща - тогава наема си е само наем. Сметките са индивидуални (за целия нает имот) и се плащат отделно!
doondie написа:Пак да питам, законно ли е да се отдава формално търговска площ за жилищни нужди? :x

Точно този аспект - какво може да се отдава под наем и за какви нужди (според предназначението) - не е уреден. Нито в ЗЗД, нито в ЗУТ и подзаконовите нормативни документи. Много леко е загатнато
Чл. 232. Наемателят е длъжен да си служи с вещта за определеното в договора ползуване, а при липса на такова - съгласно предназначението и.

но няма уточнение - какво става, когато „определеното в договора“ се разминава с „предназначението“?

Самият факт, че ателиета и студия (новите термини) се продават за живеене!!! Една интересна и все още актуална статия по въпроса - „Каква е разликата между ателие и апартамент?“
Цитат по отношение въпроса на темата
възможно е да ви откажат монтиране на двутарифен електромер (дневна/нощна) за ателие, защото не сте жилище;
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron