начало
Бившият апелативен прокурор на Варна е оправдан Бившият апелативен прокурор на Варна е оправдан

спиране на публична продан, засягаща трета страна

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 14 Яну 2022, 15:10

Здравейте.
Моля за малко помощ за следния казус: на публична продан е излязъл апартамент,към който като прилежаща част е включено мазе, собственост на трета страна.Доколкото разбрах, следва да се пусне жалба към СГС чрез ЧСИ. Но все пак, за разглеждане на тази жалба ще трябва някакво технологично време, а време няма - апартаментът вече е изнесен на публична продан. Как може да се спре тази публична продан? Извинете ме, ако въпросът ви се стори тъп и елементарен, просто като неразбиращ от такива проблеми се обърках много с четене на ГПК... И моля, не ми отговаряйте, че ми трябва адвокат, това е ясно, опитвам се предварително да си изясня нещата... Благодаря предварително.
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот guest1 » 14 Яну 2022, 18:04

Само ако обясните - как се е получило това „прилежаща част - мазе, собственост на трета страна“?
Това „избено помещение / мазе“ - СОС ли е или е прилежаща част?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1869
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 14 Яну 2022, 18:37

Как се е получило - това наистина е добър въпрос! Аз сега виждам, че нашето мазе фигурира не само в нашия нотариален акт и трябваше да поровя доста в документи отпреди 50-60 години. Изясних си нещата - просто това мазе е продадено два пъти към два различни апартамента. Не е СОС, избено помещение , прилежаща част към...два апартамента. Явно нещата отиват към съдебен спор, но първоначално трябва да спра публичната продан, за да не дойде някой добросъвестен нов собственик и да има претенции /от негова гледна точка- с пълно право/...
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот guest1 » 14 Яну 2022, 20:18

skarlet13 написа:Как се е получило - това наистина е добър въпрос! Аз сега виждам, че нашето мазе фигурира не само в нашия нотариален акт и трябваше да поровя доста в документи отпреди 50-60 години. Изясних си нещата - просто това мазе е продадено два пъти към два различни апартамента. Не е СОС, избено помещение , прилежаща част към...два апартамента. Явно нещата отиват към съдебен спор, но първоначално трябва да спра публичната продан, за да не дойде някой добросъвестен нов собственик и да има претенции /от негова гледна точка- с пълно право/...

Я първо кажете - правилно ли чета, или има правописна грешка! Имате предвид „прОдадено“ или „прИдадено“?
В една жилищна сграда - СОС са само жилищата (апартаментите), а спомагателните помещения - изби/мази и таванските помещения са придадени! И не могат да се продават самостоятелно.
Не ги гледайте НА, щото не се знае - кой поред редакция е. Трябва да се провери в АГКК и Общината - строителните книжа. Мазите трябва да са поне колкото жилищата, ако не повече - за общо помещение.
Възможно е, това помещение да е било прехвърлено от едно жилище към друго, а вие да сравнявате нотариални актове с различни дати. Единият - преди прехвърлянето, а другия - след.

Има и тема по въпроса - https://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=66473
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1869
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 14 Яну 2022, 21:40

Значи, смятам, че съм си задала въпроса абсолютно точно. Като казвам "продадено", значи "продадено", като казвам, че мазето е описано като прилежаща част към два апартамента, значи е така, като казвам, че съм разглеждала документи от преди 50-60 г. - значи, че съм разгледала всички Н.А. за двата апартамента + допълнителни протоколи за разделяне и въобще - всичко! Естествено, че нот.актове са с различни дати! И датите тук нямат никакво значение, само обстоятелството, че въпросното мазе е продадено два пъти към два различни апартамента! А що се отнася до броя на жилищата - въобще не е задължително да съответстват на броя на мазетата, особено ако говорим за началото на миналия век. И никой не говори за самостоятелно продаване на мазе... Така че линкът, който сте сложили, въобще не засяга същата тема. Въобще не разбирам защо трябва да се обяснявам толкова... Въпросът ми е ясен, явно не пишете по моя въпрос... Ако не можете да отговорите, мисля че няма нужда да спамите поста ... Благодаря.
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот propensity » 15 Яну 2022, 09:57

skarlet13, въобще не си хабете пластмасата на клавиатурата по този правен екскремент наречен "Гошко-тъпото" (quest1).

Решението на въпроса ви минава задължително през съда. В хипотезата, в която описвате и апартаментът се продаде на публична продан, новият приобретател ще може да черпи права в/у въпросното помещение и ЧСИ ще е овластен да го въведе във владение като ви лиши вас (или който в момента го упражнява). Единствената ви защиата с/у въвода на новия купувач е да заведете иск за собственост (чл.498 ал.2 ГПК).

Но тъй като въпросът по собстовеността на пощемещението стои отворен още преди изнасянето на имота на ПП, във ваш интерес е да предявите установителен иск, с който да докажете правата си в/у избата.

Бихте могли да уведомите ЧСИ, че възнамерявате да тръсите решение чрез съда с молба да стопира проданта до изчистване на въпроса. Ако имотът се продаде и вие впоследствие докажете тезата си, че помещението е ваше, това ще има правни последици и за новия купувач, и за кредитора, особено ако имотът е ипотекиран.

Най-добре е да се реши този въпрос сега. Трябва ви адвокат и то по-скоро веднага, за да се смекчат евентуални проблеми с изпуснати срокове и влезли в сила актове на съда.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 15 Яну 2022, 12:06

propensity, благодаря! Ето това вече е отговор на моя въпрос :) Така или иначе предстои да се ходи до ЧСИ, най-вероятно с приготвена жалба, за да не изпусна срокът по чл.436 /въпреки, че като за трета страна срокът не е достатъчно категоричен/... Доколкото разбирам, със сигурност трябва да се стигне до иск за собственост. Но се чудя какво би могло да накара ЧСИ да спре публичната продан, за да се изясняват по-нататък нещата. Може ли нещо да задължи ЧСИ да спре процедурата, освен неговата добра воля? Оше веднъж, благодаря!
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот propensity » 15 Яну 2022, 12:23

Съветвам ви да проведете неформален разговор с ЧСИ, т.к. вие може да го сезирате, но не сте страна, която може да му делигира - тази функция се пада единствено на съда. Обяснете случая с прости думи, занесете нужните документи, с които претендирате права в/у обекта, обяснете, че този въпрос така или иначе ще се решава в съдебна зала - и ако има достатъчно данни и СИ прецени - може да спре проданта по лична преценка. Зависи и кой е взискател по изпълнителното дело и на каква база е изнесен имота на продан.

Оттук повече във форума не може да ви се помогне. Среща с адвокат и скоростно придвижване на въпроса е само във ваш интерес.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 15 Яну 2022, 12:32

propensity, благодаря много за съдействието!
Хубав и успешен ден!
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот guest1 » 15 Яну 2022, 16:40

propensity написа:Оттук повече във форума не може да ви се помогне. Среща с адвокат и скоростно придвижване на въпроса е само във ваш интерес.

Тези отговори ми приличат на вица
За да получи безплатен съвет, габровец пита срещнат познат лекар:
- Докторе, какво правиш, като имаш хрема?
- Кихам - отвърнал лекарят.


Още в началото - питащия си казА
skarlet13 написа:И моля, не ми отговаряйте, че ми трябва адвокат, това е ясно ...

Не е лесно да си прост!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1869
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот propensity » 15 Яну 2022, 17:02

guest1 написа:Още в началото - питащияT си казА
Не е лесно да си прост!


Освен, че си 'екскремент', си и неграмотен. Вярвам, че действително ти е много трудно. :roll:
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 02 Фев 2022, 10:00

Здравейте отново. Знам, че в този форум има мислещи и можещи хора, та затова... аз пак да питам, понеже нещата нещо се закучиха... :? Жалбата до съда чрез ЧСИ е пусната. Но срокът за публичната продан е към края си, а ЧСИ-то, въпреки, че е сезиран, че има проблем, не спира проданта. То ,верно, коя съм аз, че да правя анализ на съдебната ни система, ама...това е малоумно - да трябва да чакам ЧСИ-то да изпрати жалбата до СГС, вместо въпросната жалба да се входира директно в съда... Та, въпросът ми е - мога ли да се обърна директно към съда относно спирането на тая продан... Защото засега само разчитам на добрата воля на ЧСИ да спре процедурата, преди нещата да са станали още по-сложни...
Айде, хубав и успешен ден на всички!
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот dimist » 02 Фев 2022, 13:12

skarlet13 написа:Здравейте отново. Знам, че в този форум има мислещи и можещи хора, та затова... аз пак да питам, понеже нещата нещо се закучиха... :? Жалбата до съда чрез ЧСИ е пусната. Но срокът за публичната продан е към края си, а ЧСИ-то, въпреки, че е сезиран, че има проблем, не спира проданта. То ,верно, коя съм аз, че да правя анализ на съдебната ни система, ама...това е малоумно - да трябва да чакам ЧСИ-то да изпрати жалбата до СГС, вместо въпросната жалба да се входира директно в съда... Та, въпросът ми е - мога ли да се обърна директно към съда относно спирането на тая продан... Защото засега само разчитам на добрата воля на ЧСИ да спре процедурата, преди нещата да са станали още по-сложни...
Айде, хубав и успешен ден на всички!

Можете, като обезпечение на бъдещ иск. Ще трябва да предявите иска в даден от съда срок, макс 1 месец. Но с голяма вероятност може да се каже, че ще трябва да внесете гаранция, определена от съда, за да Ви се издаде обезпечителната заповед, която да представите пред ЧСИ , за да спре проданта.
dimist
Потребител
 
Мнения: 632
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 02 Фев 2022, 18:14

dimist, благодаря. Мисля, че вече нямам време за такива действия...
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот kalahan2008 » 02 Фев 2022, 19:40

Спиране на изпълнението при обжалване

Чл. 438. Подаването на жалбата не спира действията по изпълнението, но съдът може да постанови спирането. В този случай съдът незабавно изпраща на съдебния изпълнител препис от определението за спиране.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4181
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 02 Фев 2022, 20:29

kalahan2008, да,така е... Проблемът е да стигне жалбата до съда, защото се подава чрез ЧСИ-то... Ето това е наистина абсурдно: за да пуснеш жалба срещу действия на ЧСИ, го правиш...чрез ЧСИ! Логично би трябвало жалбата да се входира в инстанция, която може да спре действията на ЧСИ, т.е. в СГС... Вместо това я нося на ЧСИ, той ми взима едни пари и после мотае нещата, докато мине въпросната продан. Дори не мога да разбера носи ли ЧСИ някаква отговорност за действията си, защото моят случай е малко встрани от отговорността му по чл.441... Та, въпросът ми беше как да сезирам съда за ситуацията, защото засега трябва да разчитам само на ЧСИ да придвижи жалбата... А иначе, ако ида при ЧСИ "с два пистолета във всяка ръка" ще ме приберат набързо и няма да гледат никакви срокове... Пълен абсурд е тая наша съдебна система...
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот kalahan2008 » 03 Фев 2022, 13:16

Ами пуснете си жалбата и директно в съда, той ще задължи ЧСИ да я администрира.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4181
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот guest1 » 03 Фев 2022, 15:29

skarlet13 написа:kalahan2008, да,така е... Проблемът е да стигне жалбата до съда, защото се подава чрез ЧСИ-то... Ето това е наистина абсурдно: за да пуснеш жалба срещу действия на ЧСИ, го правиш...чрез ЧСИ! Логично би трябвало жалбата да се входира в инстанция, която може да спре действията на ЧСИ, т.е. в СГС... Вместо това я нося на ЧСИ, той ми взима едни пари и после мотае нещата, докато мине въпросната продан. Дори не мога да разбера носи ли ЧСИ някаква отговорност за действията си, защото моят случай е малко встрани от отговорността му по чл.441... Та, въпросът ми беше как да сезирам съда за ситуацията, защото засега трябва да разчитам само на ЧСИ да придвижи жалбата... А иначе, ако ида при ЧСИ "с два пистолета във всяка ръка" ще ме приберат набързо и няма да гледат никакви срокове... Пълен абсурд е тая наша съдебна система...

Чисто технически - нали когато подадете жалбата в контората на ЧСИ - ще си вземете копие, с дата и входящ номер? И когато въпросния ЧСИ „замотае нещата“ и ги входира в съда със закъснение - трябва да го попитат „Защо спахте досега?“
Наказателни постановления (разни) се обжалват в Районния съд, чрез наказващия орган.И не се губят или забавят документи.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1869
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот dimist » 04 Фев 2022, 13:23

guest1 написа:
skarlet13 написа:kalahan2008, да,така е... Проблемът е да стигне жалбата до съда, защото се подава чрез ЧСИ-то... Ето това е наистина абсурдно: за да пуснеш жалба срещу действия на ЧСИ, го правиш...чрез ЧСИ! Логично би трябвало жалбата да се входира в инстанция, която може да спре действията на ЧСИ, т.е. в СГС... Вместо това я нося на ЧСИ, той ми взима едни пари и после мотае нещата, докато мине въпросната продан. Дори не мога да разбера носи ли ЧСИ някаква отговорност за действията си, защото моят случай е малко встрани от отговорността му по чл.441... Та, въпросът ми беше как да сезирам съда за ситуацията, защото засега трябва да разчитам само на ЧСИ да придвижи жалбата... А иначе, ако ида при ЧСИ "с два пистолета във всяка ръка" ще ме приберат набързо и няма да гледат никакви срокове... Пълен абсурд е тая наша съдебна система...

Чисто технически - нали когато подадете жалбата в контората на ЧСИ - ще си вземете копие, с дата и входящ номер? И когато въпросния ЧСИ „замотае нещата“ и ги входира в съда със закъснение - трябва да го попитат „Защо спахте досега?“
Наказателни постановления (разни) се обжалват в Районния съд, чрез наказващия орган.И не се губят или забавят документи.

ЧСИ рядко се мотаят с жалбите. Но те често се внасят без такси, и резонно се оставят без движение, и се дават указания. Дори и да няма основание за оставяне без движение, преписи от жалбата се изпращат на страните и им се дава срок за отговор. Ако изпратите жалбата директно в съда, ще се забавите още повече. Съдът ще изпрати жалбата на ЧСИ за администриране. А съдът няма как да се произнесе по искането за спиране, ако не разполага с копие от изпълнителното дело, което може да получи само от ЧСИ. А иначе обезпечението на бъдещ иск е сравнително бързо,ако го следите редовно, за 3-4 работни дни може да получите обезпечителна заповед. Ако се допусне обезпечението и ако внесете навреме гаранция. Завеждането на иска не е елемент от обезпечението на бъдещ иск, то е необходимо, за да не отмени съдът обезпечението, ако в указания срок не представите препис от заведената искова молба. Но ако изтича срокът на проданта, наистина нямате време.
dimist
Потребител
 
Мнения: 632
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: спиране на публична продан, засягаща трета страна

Мнениеот skarlet13 » 04 Фев 2022, 15:21

dimist, определено нямам време... ПП изтича в понеделник... Като израз на пълно отчаяние аз все пак внесох жалбата и в съда. Явно абсолютно безсмислено... Това обезпечение на мен ми се видя мн сложно, но пък аз нищо не разбирам от правни въпроси... Както и да е, вече е мн късно за каквото и да е...

Благодаря на всички за съдействието!
skarlet13
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 07 Юни 2019, 23:14


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron