начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Парадокс с учередяване на частна фондация с обществена полза

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Парадокс с учередяване на частна фондация с обществена полза

Мнениеот dr_kehayov » 18 Апр 2022, 15:32

Здравейте,
налага се да ви помоля за консултация в този форум, защото абсолтно всички мои познати и платени адвокати /направих досега 3 платени консултации в София/ нямат единно мнение по този казус, който е следният:
на 11 т.м.подадохме всички изискуеми по закон документи в ТР за регистрация на частна фондация с обществена полза, която се учередява с апортна имотна вноска.
От ТР поставиха като ултимативно изискване учередителният акт да вбъде вписан в Имотният Ретистър на имота по локализацията му преди да получим ЕИК, и след като изпълниме и това им разпореждане едва тогава щяли сме да получим ЕИК. С огромни усилия и съдействието на 2-ма адвоката и един нотариус /лично участие/, които убедиха съдията по вписванията в Имотния регистър да впише имота /апортната вноска/ в Имотния регистър респ.учередителният акт на фондацията това бе изпълнено. Изпълнихме напълно коректно и в срок всички други първоначални предписания дадени от ТР, подадохме наново в срок коректно заверените в Имотния регистър учередителен акт и др.необходими документи, но с напълно различни от първоначалните мотиви получихме отказ от ТР, чиито мотиви няма да ви предоставям, защото нямат отношение към въпросът ми, който е следният:
Към настоящият момент имаме де факто фондация вписана в Имотен регистър и имотът вече не е собственост на учередителя, а на фондацията, но нямаме ЕИК, за чието издаване искат от ТР подаване на документи за регистрация де ново, тоест имаме фондация, която обаче не съществува в правният мир!?! За мен това е невероятен парадокс, чиито последствия не са ми известни още и ще бъда благодарен, ако ми ги изясните в тази тема.
Всички данни от предварителният ми анализ и събиране на правна информация по това начинание показваха, че първо трябва да кандидатстваме и евент. да получим ЕИК и после на втори етап да впишем учередителният акт на фондацията в Имотният регистър. А тук поискаха от нас точно обратната последователност на дейстивията, която направихме и имаме невероятен парадокс според мен. Парадоксът се засилва, от факта, вече че вписаният в Имотният регистър учередителен акт има неотстраними дефекти според мен и те трябва да се коригират, но те не са забелязани от експерта в ТР, но друг експерт в ТР може да ги забележи и да получим втори напълно обоснован при това според мен отказ в хода на второто кандидатстване за ЕИК...? Тоест аз трябва да стартирам наново цялата процедура като подам пак брилятно направените вече учередителена акт и асоциирани документи в ТР, те ще искат пак същото: първо в имотният регистър, после ние...и става голяма каша...
Другият ми въпрос е: какви са правните последици за нас от липсата на ЕИК? Ние няма да развиваме търговска дейност, а научно изследователска. Дали можем да получаваме евент дарения от частни лица и други линии за безвъзмездно финансиране, дали можем да открием банкова сметка дарителска, защото ние ще кандидатстваме за финансиране и по европейската програма "Хоризонт" за иновации в областта на лекарствената информация, а без ЕИК ме съмнява да можем да пуснем документите за кандидатстване там дори?
Ако въпросите ми се струват на някой от вас инфантилни, моля за извинение, но аз съм лекар и нямам голяма обща правна култура, а с този казус се затрудниха вече половин дузина ваши колеги: мои приятели и платени консултанти.
Благодаря ви за вашето внимание.
д-р Димитър Кехайов д.м.н.
dr_kehayov
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Апр 2022, 09:47

Re: Парадокс с учередяване на частна фондация с обществена п

Мнениеот dr_kehayov » 28 Апр 2022, 21:40

ами..съставих молба до ОСБ, която е на публиченен достъп:
https://lactology.eu/about.html
В едно с цялата документация по случая, ние сме с публична дейност и не се притесняваме от нищо, най-малкото от истината; образувано е вече дело от съда и ще чакам неговото решение...!
На лични получих съвети за които още веднъж благодаря сърдечно :oops:
dr_kehayov
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Апр 2022, 09:47


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron