начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

демонтаж на техника, монтирана на калкан без разрешение

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


демонтаж на техника, монтирана на калкан без разрешение

Мнениеот gpetrow » 19 Май 2022, 00:42

Здравейте!
В съседния имот се построи кооперация на калкан. Един ден новонастаняващ се наемател на магазин в кооперацията самоволно отворил част от оградата ми (метална мрежа, привързана за метални колове) и монтирал на калкана климатици и изходната част на вентилационна система. "Защото така му било удобно."
След като му казах да ги демонтира, той реши, че ще наеме граничещата с магазина му част от имота ми. Подписа се договор за наем на това парче земя, в който негово задължение е при прекратяване на договора, да демонтира монтираните неща по калкана. В случай на неизпълнение на това задължение недемонтираните материални активи остават в собственост на наемодателя". Не след дълго спря да плаща наем, наетата част се превърна в сметище и тоалетна и наемателят започна да се крие и да не вдига телефона. Няколко месеца след това чрез нотариална покана го уведомих, че прекратявам договора и го поканих да изпълни задълженията си по демонтажа. След още повече от половин година заявих на управителя на магазина, че щом те не си демонтират климатиците, ще го направя аз. Той ми заяви, че ще ме накара, да ги платя, вероятно визирайки по съдебен път.

Не съм юрист и не съм наясно с тънкостите и похватите в правото. Попитах 2-3 юриста по телефона - не работили в тази област. Позачетох се тук-там - без да задълбавам разбрах, че съм уязвим откъм увреждане на чужда собственост (и вероятно и други...). Това че в договора пише: "В случай на неизпълнение
на това задължение "недемонтираните материални активи остават в собственост на наемодателя" означава ли, че тези климатици вече са мои и мога да се разпореждам с тях както намеря за добре?? Имам ли някакви полезни ходове, за да ги накарам, да си изнесат нещата? Някъде четох за протокол за предупреждение от полицията. Дали би ми бил от полза?

Предварително благодаря!
gpetrow
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Май 2022, 23:14

Re: демонтаж на техника, монтирана на калкан без разрешение

Мнениеот ivanov_p » 19 Май 2022, 06:40

От много приказки сте се вкарали в беля. Взимате по една клечка и я пъхате във външното тяло така, че да спре перката и повече не пускате никой вътре. Може да заведете дело и за наемите, но там трябва да се чете договора и внимава със сроковете, затова го оставете за по-нататък. Другият вариант е адвокат да заведе дело по нарочен член, така ще го натоварите с разноски, но нищо не пречи и да го направите за климатици със спрени перки.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: демонтаж на техника, монтирана на калкан без разрешение

Мнениеот stozashto » 20 Окт 2022, 05:55

Ако имате документ за собственост на УПИ (най-вероятно), на границата на който е сградата с калкана, то Вие имате и правото, и задължението да покриете по широчина и височина съществуващия калкан, само с минимална фуга между двата калкана. Тъй че просто поставете 1-2 съобщения наоколо и на вратата на въпросния съсед, че ще започва строителството на съседния калкан, който ще покрие съществуващия, затова всичко, което навлиза в границите на Вашия УПИ трябва да бъде премахнато от и за сметка на монтиралите го, за да не бъде "демонтирано" безцеремонно от евентуалния изпълнител на строежа при подготовката на строителната площадка... Какви договори, какви наеми, какви неустойки... Та Вие сте си "в къщи"! И никой няма право да Ви държи сметка дали и кога ще започнете строителството на сграда във Вашия УПИ!
Струва си обаче да отделите няколкостотин лева и си набавите подробно геодезическо заснемане с трасиране - така ще знаете точно от къде до къде е вашият УПИ, видяното от кварталните съгледвачки ще бъде в подкрепа на достоверността на съобщенията, че предприемате нещо (нали затова са идвали геодезистите с жълтите триноги...:lol:), а резултатът от заснемането ще Ви послужи и за издаване на актуална скица/комбинирана скица и ще Ви бъде от дългосрочна полза за евентуални проучвания и/или оферти.
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron