начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Откриване на банкова сметка в чужбина страна от ЕС

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Откриване на банкова сметка в чужбина страна от ЕС

Мнениеот boris8537 » 07 Юни 2022, 16:42

Здравейте искам да попитам възможно ли е откриването на спестовна банкова сметка на физическо лице в друга държава от ЕС без физически да живея в нея и какви документи ще ми бъдат необходими ?
boris8537
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Апр 2022, 16:48

Re: Откриване на банкова сметка в чужбина страна от ЕС

Мнениеот doondie » 07 Юни 2022, 21:43

Вероятно зависи коя е държавата, тоест какви са изискванията на местното законодателство и/или банковите институции. От неколкогодишния ми престой в Англия си спомням, че за всяко нещо се изискваше доказателство за настоящ адрес в страната. Да, можеше и онлайн да се откриват сметки и кредитни карти (още преди 10 години), но ако не можеха по електронен път да потвърдят, че си местен жител (чрез неизменната проверка на кредитното досие), искаха да отидеш лично и/или да предоставиш доказателство за адрес. Все още не съм си закрил сметките, а минаха 8 години оттогава.

За какво ти е спестовна сметка в друга държава от ЕС, ако е удобно да попитам? Вероятно е да изгубиш процент от парите, ако има превалутиране и такса за превод. Иначе има и „виртуални банки” под формата на мобилни приложения, които предоставят (немски например) IBAN. Не знам дали предлагат спестовни сметки обаче.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Откриване на банкова сметка в чужбина страна от ЕС

Мнениеот boris8537 » 08 Юни 2022, 18:27

doondie написа:Вероятно зависи коя е държавата, тоест какви са изискванията на местното законодателство и/или банковите институции. От неколкогодишния ми престой в Англия си спомням, че за всяко нещо се изискваше доказателство за настоящ адрес в страната. Да, можеше и онлайн да се откриват сметки и кредитни карти (още преди 10 години), но ако не можеха по електронен път да потвърдят, че си местен жител (чрез неизменната проверка на кредитното досие), искаха да отидеш лично и/или да предоставиш доказателство за адрес. Все още не съм си закрил сметките, а минаха 8 години оттогава.

За какво ти е спестовна сметка в друга държава от ЕС, ако е удобно да попитам? Вероятно е да изгубиш процент от парите, ако има превалутиране и такса за превод. Иначе има и „виртуални банки” под формата на мобилни приложения, които предоставят (немски например) IBAN. Не знам дали предлагат спестовни сметки обаче.


Кои точно са тези немски виртуални приложения как точно става прехвърлянето на пари във виртуална банка вероятно визираш Revolut ?
boris8537
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Апр 2022, 16:48

Re: Откриване на банкова сметка в чужбина страна от ЕС

Мнениеот doondie » 08 Юни 2022, 20:49

boris8537 написа:Кои точно са тези немски виртуални приложения как точно става прехвърлянето на пари във виртуална банка вероятно визираш Revolut ?
Да, но не само. И не са всички немски. Просто дадох пример, тъй като за една от тях ми беше известно, че поне про форма е такава.
Ето списък от преди 1-2 години. Може и да не е актуален вече.
Best Virtual Banks 2021 – Smartphone Accounts
Bunq.
Revolut.
Payoneer.
N26.
Wise.
Monzo.
Monese.
Към списъка от Гугъл мога да добавя и българска банка - iCard.

Прехвърлянето става както обикновено от сметка в сметка - достатъчен е само IBAN. Съответно от други потребители на съответната услуга. Най-вероятно при всички може и през дебитна карта. За българската може и чрез няколкото техни банкомата в страната, както и през някои бензиностанции.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron