начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Може ли съдия да ти е служебен адв. в по късен етап

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Може ли съдия да ти е служебен адв. в по късен етап

Мнениеот doram46 » 03 Сеп 2022, 21:50

В срока за касационно обжалване е постъпила молба от въззивника с която се иска предоставяне на правна помощ поради липса на средства за заплащане на възнаграждение за адвокатска защита. С Разпореждане Noxxxxxx г. на въззивника са дадени указания да посочи вида и обхвата на исканата от него правна помощ, в изпълнение на което същият е депозирал молба, в която сочи, че иска да бъде назначен адвокат за осъществяване на процесуално представителство, консултация, мнение, становище, подготовка и изготвяне на документи пред ВКС до приключване на делото с влязъл в сила акт. По указание на съда въззивникът е представил декларация за това, че е безработен, неженен, осигурява издръжка на едно непълнолетно дете, няма никакви доходи и имущество и е с влошено здравословно състояние. Представил е регистрационна карта от Дирекция "Бюро по труда", разпореждане на ТП на НОИ за отпускане на пенсия в размер ххххх лв. и 3 броя амбулаторни листове, от които е видно, че страда от заболяване "Венозна инсуфиенция /хронична/".
Изложеното дава основание на съда да приеме, че са налице предпоставките по чл.23, ал.3, вр. чл.21, т.3, вр. чл.25, ал.1 ЗПрП за уважаване на молбата, поради което и на основание чл.95, ал.2 ГПК
ОПРЕДЕЛИ: ДОПУСКА да се предостави правна помощ на въззивника ххххххххх изразяваща се в осигуряване на безплатна адвокатска защита в производството по делото до приключването му с влязъл в сила акт и процесуално представителство за изготвяне на касационна жалба и представителство пред ВКС.
До АК- да се изпрати искане по чл.25, ал.4 ЗПрП за определяне на адвокат от Националния регистър за правна помощ, който да представлява въззивника. На АК- да се изпрати препис от настоящото определение.
Препис от определението да се връчи на въззивика. Определението не подлежи на обжалване.

ИСКАНЕ

От Съдия ххххххххх Окръжен съд ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА АДВОКАТ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРАВНА ПОМОЩ
На основание чл. 23, ал. 1 от Закона за правната помощ, приложено изпращаме Ви акт за допусната правна помощ на ххххххх по Въззивно гражданско дело Noххххххххх Моля на основание чл. 18 т. 3 от Закона за правна помощ да определите адвокат, вписан в Националния регистър за правна помощ, за осъществяване на
правна помощ. ПРИЛОЖЕНИЕ: Препис от Определение No хххххх г.

От АК изпращат уведомително писмо с което е определен ад. От съда издава акт за назначаване на ад. по делото
И въпроса ми е може ли да ми бъде служебен ад. който ми е бил съдия по същото дело и е участвал в едно единствено заседание при закрити врати и е пенсиониран и заменен с друг и в по късен период ми е назначен за служ адв. от АК

Когато казах на адв. това ,че ми е бил съдия отговора му е :

Определение от ОС е по насрочване на първото съдебно заседание по въз.гр.д.№хххххх г. Да, аз съм участвал в съд. състав в закритото заседание, то е по движението на делото, а не по същество, нямам изказано мнение по казуса ви по същество. Считам,че няма пречка сега да бъда адвокат по същото дело. Ако имаше проблем съд. състав на ОС щеше да отбележи този факт и да не ме конституира като ваш служ. адвокат по Закона за правна помощ
doram46
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 04 Фев 2020, 02:33
Местоположение: Варна

Re: Може ли съдия да ти е служебен адв. в по късен етап

Мнениеот nikodim77 » 04 Сеп 2022, 01:03

Здравейте,
Принципно чл. 43, ал. 2 от Закона за адвокатурата (ЗА) изключва такава възможност. Ще цитирам неговия текст:
„Адвокатът или адвокатът от Европейския съюз не може да бъде повереник или защитник на страна по дело, по което е бил съдия, съдебен заседател, прокурор, следовател или е съпруг, роднина…”
Но! Българкото право винаги има едно „но”!;
Преди време задаох въпрос към доста утвърден юрист, който въпрос беше следния:
„Коя норма е инструктивна и коя императивна? Кой и как определя това?”
Като отговор получих – вдигнати рамене и учудено изражение…
Та и тук, давам Ви отговор, цитирайки релевантната норма, ама тя каква е инструктивна или императивна, е те това не мога да кажа…! Макар че, според мен е императивна.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Може ли съдия да ти е служебен адв. в по късен етап

Мнениеот errant_lawyer » 04 Сеп 2022, 08:58

Здравейте,

виждам, че сте посочили, че става въпрос за въззивно гражданско дело.
Не мисля, че ГПК съдържа норма, подобна на тази в НПК или в ЗА, която ограничава възможността на дадено лице да участва като представител на страна, ако е вече е участвал в друго качество в същия процес.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron