начало
Инцидентно мнозинство и месианско главозамайване не са достатъчни за конституционна ревизия Инцидентно мнозинство и месианско главозамайване не са достатъчни за конституционна ревизия

Моля, помогнете! Отказ от подпис на Акт 15. Изнудване.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля, помогнете! Отказ от подпис на Акт 15. Изнудване.

Мнениеот k_popper » 12 Сеп 2022, 14:58

дравейте!
Бих искал да помоля за вашата помощ в решаването на един казус. Не съм юрист и работата ми не е обвързана по никакъв начин с правото.
Собственик съм на жилище, на което предстои да получи Акт15, но двама от собствениците отказват да подпишат, вероятно с цел изнудване. Апартаментът ми е почти готов за нанасяне, в момента живея на ужасно място под наем и плащам ипотечен кредит, а до месец очаквам най-хубавото нещо на света - да се появи на бял свят нашето бебче и много силно се надявам да го посрещнем в собствения си нов дом. Сградата е напълно готова, всичко е изпълнено добре, което потвърдиха мои близки (електротехник, ВиК-майстор и др.), има незначителни промени, които са отразени в екзекутивна документация. Доколкото съм запознат, строителят разполагал с пълномощно, което въпросните собственици оттеглили малко след като той е завел екзекутивната документация в общината. От общината твърдят, че без подписи на възложителите на екзекутива и на Акт15, е невъзможно продължаването на процедурата, което ми се струва съмнително. Консултирах се с адвокат, който ми каза, че трябва да се пусне нотариална покана. Такава е пусната, като единият собственик е отказал официално пред нотариус да подпише, за което е издаден протокол, а другият се крие и даже не си е получил призовката.
Въпросите ми са - Какво забавяне да очаквам оттук нататък? Може ли без техните подписи да излезе Акт16 и УП?
Запознат съм с Наредба 3 към ЗУТ и с чл. 176 от ЗУТ, където е писано, че при отказ на някои от страните, актът се подписва от органа, издал разрешително за строеж (гл. архитект към общината). Срещнах се с гл. архитект, но ми беше казано, че нищо не може да се направи без подписите на възложителите. В прав текст ми казаха - ,,Може и 15 години да не подпишат, това се решава в съда, аз не съм съд''
k_popper
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Сеп 2022, 09:08

Re: Моля, помогнете! Отказ от подпис на Акт 15. Изнудване.

Мнениеот cckkkk » 13 Сеп 2022, 10:32

Здравейте,
имате заплетен и труден казус, но решим/РАБОТИ, от гледна точка на закона/. Трябва да се направи спазвайки и най-малката буква на ЗУТ и Наредба №2/2003г. за съставяне на актовете протоколите по време на строителството. Адвокат в казуси по ЗУТ доста трудно може да Ви помогне, освен ако не се занимава конкретно с тази материя, тъй като е много специфична. В качеството си на управител на фирма за строителен надзор съм го правила няколко пъти, защитавайки интересите на възложиителя. И така:
1. Строителния надзор на обекта трябва да отправи писмена покана да ВСИЧКИ участници в инвестиционния процес/ строител, проектанти, възложител/. В тази покана трябва да определи дата, на която трябва да се съберат всички участници в инвестиционния процес. Поканата трябва да бъде връчена в обратна разписка/чрез куриер/ на всички участници в инвестиционния процес. На датата, определена за подписване на обр.15 трябва да присъства и нотариус, който да удостовери присъстващите и отсъстващите и да направи протокол за това. Ако обр.15 се счита за съставен в този ден. Ако има лица, които не са се подписали, поради обективна невъзможност да присъстват в обявения в поканата ден- В рамките на 24-часа могат да се подпишат.Акт обр.15 остава на местостроежа.
2. След това нотариус отправя писмена покана с посочена в нея ден, част и място за подписи/ обикновено в катората на нотариуса/. В случай на неявяване нотариусът съставя протокол. Понеже разбрах, че иденият от хората, който не иска на да подпише се крие. Моя съвет е сменете нотариуса. Има процедура за връчване, чрез залепване, която е дълга но законова/малко нотариус я правят защото е трудоемка/ . Трябва ви по-голяма нотариална кантора с повече хора. Нотариусът ходи няколко пъти, но не сам/като правят протокол за липсата или нежелението на лицето да получи поканата/. На третия път/ след третия протокол / залепват поканата на адреса на криещото се лице, като пак правят протокол.
3. С всички протоколи / на този който е получил поканата на нотариуса и на този, който се крие/.
4. С ПИСМО/ задължително/ входирано до Гл.архитект на съответната община, изпращата оригиналите на обр.15 . В това писмо, описвате хронолагиета на събитията:
- поканата за всички участници с определяне на дата за подписване на обр. 15
- обратните разписки че всички са поканети
-всички протоколи на нораусите
В писмото, искате Гл.арх. да положи подпис, представляващ /ЗАМЕСТВАЩ/ подписите на липсващите лица.
Също така пищете в писмото, че заместващия подпис не го ангажира с качеството на изпълнение,и той /гл.арх./ с подписа си не става участник в инвестиционния процес, а само изпълнява изисквания на ЗУТ/ да замести подписите на липсващи лица/.
5. Записали сте че лицата, които отказват да подпишат са си изтелили пълномощните след като строителят е внесъл екзекутивите в общината. Тогава екзекутива е валиден БЕЗ техните подписи, защото датата на събитието е датата на внасяна на общината, когато пълномощното е било действащо.
И накрая като езкотично решение, но решение -подпишете акт.15 с дата ведната след заверката на екзекутивите от общината и преди оттегляне на пълнощните.
cckkkk
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Сеп 2022, 09:55

Re: Моля, помогнете! Отказ от подпис на Акт 15. Изнудване.

Мнениеот k_popper » 13 Сеп 2022, 12:49

Искрено благодаря за изчерпателния отговор. Днес бях в общината и гл. архитект ми даде подобно, но не толкова ясно и подробно обяснение. Ще пиша, когато има развитие по казуса :)
k_popper
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Сеп 2022, 09:08

Re: Моля, помогнете! Отказ от подпис на Акт 15. Изнудване.

Мнениеот cckkkk » 13 Сеп 2022, 18:54

Моля, извинете ме за безбройните печатни грешки в предходното ми писмо-обяснение.
Исках за помогна, а в офиса беше лудница и телефона не спираше да звъни.
Желая успех.Пишете, ако закъсате някъде!
Ще дам идеи как да продължите.
cckkkk
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Сеп 2022, 09:55


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron