начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи размери

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи размери

Мнениеот ikirov » 19 Ное 2022, 13:35

Здравейте,
засега не съм потърпевш,
този форум е последна стъпка преди да започна да плащам за съвети при адвокат.
Казусът касае всеки, темата не е от вчера, но ме активира да взема някакви мерки.

https://www.facebook.com/lawofficenow/v ... 142663694/

С 2 думи - активирали електронен подпис без лицето да подозира за това, на негово име.
Аз лично съм бил свидетел как колега от екипа се озова с 5 цифрен кредит, разбра чак като ЧСИ му се обадил да му прибира личните вещи. В коментарите още много хора се обаждат, че са жертви на подобни нагли измами.

Има ли някакви варианти сам да си затрудня тегленето на кредит? Примерно нещо като съдружие с близък роднина, настойничество, или нещо подобно. В момента съм безработен без официални доходи и до някъде ще ги спре, но скоро това ще се промени.

Ако си извадя електронен подпис това ще попречи ли да издадат втори на мое име? Компютърен специалист съм, тия технологии не са ми чужди, но пред очите ми се случват неща, за които чак не мога да повярвам, че ги виждам.

Някаква стъпка в тая посока е да се регистрирам в районен съд, ако има някаква промяна в статуса на имот в града. Пращат SMS, но това светва чак като ЧСИ се включи, в повечето случаи е прекалено късно.

Благодарен съм на всякакви съвети, горекоментираната адвокатка я питах в нарочно предаване за въпроси, засега казва, че нищо не може да се направи предварително.

Вярвам, че все ще има някакъв вариант да не могат да теглят кредит от мое име без да подозирам.
ikirov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 13:18

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот berto » 19 Ное 2022, 16:05

Законово няма начин да се защитите, поне доколкото на мен ми е известно.
Можете да си правите периодично проверки в ЦКР - примерно всяка година или два пъти годишно, за да сте сигурен. Истината е, че банките искат лична карта за тези неща и за всичко всъщност, така че трябва оттам да се тръгне. А също така трябва да се знае, че ел. подписите може да се провери на сайта на всяка една фирма за ел. подписи в България дали дадено лице притежава такъв или не, при това безплатно, а фирмите не са много, така че това е според мен. Ако някой друг има да каже нещо, да го каже.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот ikirov » 19 Ное 2022, 18:28

Всички сме уязвими, с единици изключения. Тоя въпрос трудно мога да приема, че няма начин.
Сещам се за някакви варианти:

Тия от ЦКР да ми пращат мейл или SMS, ако на мое име постъпи кредит. Може да ги потърся на място, поне съм в София. Ще видя какво ще ми кажат. Регулярни проверки в БНБ са след дъжд качулка. За какви ли не глупости ми пращат мейл, защо за това да не може?

Някакви утежняващи условия за теглене, примерно някой роднина да ми стане настойник. Смешно звучи, но дотам я докарахме.

С електронните подписи не знам какво е положението, възможно ли е да си извадя единствен, и да не може втори?

Има случаи дори без ел. подпис атакуват. Именно някакъв ЧСИ го беше организирал, и дъщеря му в схемата. Преди години го отразиха в ьТВ.

Някакви организирани действия, от компетентни в областта, не от лаици като мене, дето се борят на чужда територия?

Утре на всяка врата може да заблъска ЧСИ, с копоите си, и да те изхвърлят по пижама от вас. Щото отказват да си запушат пробойните в организацията.
ikirov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 13:18

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот berto » 19 Ное 2022, 18:35

От Агенция по вписванията има такава услуга за уведомяване със SMS. От ЦКР мисля, че няма измислено такова нещо (все още).

Това за настойничеството ако се тегли кредит, това няма как да стане, защото настойничеството е фигура на семейното право, а не на облигационното и се отнася само за деца и за запретени (т.е. психично болни).

За ел. подписа Ви казах - може да си проверявате винаги когато искате, безплатно е на сайтовете на фирмите за ел. подписи. Те в България са 5-6 доколкото знам.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот ikirov » 19 Ное 2022, 18:40

berto написа:От Агенция по вписванията има такава услуга за уведомяване с имейл. От ЦКР мисля, че няма измислено такова нещо (все още).

За ел. подписа Ви казах - може да си проверявате винаги когато искате, безплатно е на сайтовете на фирмите за ел. подписи. Те в България са 5-6 доколкото знам.

За ел. подписа не знам как ще стане на практика. Пък и след дъжд качулка, ако ще и всеки ден да ги проверявам една по една.

Агенция по вписвания нали за имотите беше, това дето споменах по районните съдилища. Подаваш заявление и пращат SMS.
ikirov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 13:18

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот kalahan2008 » 20 Ное 2022, 12:11

ikirov написа:Има ли някакви варианти сам да си затрудня тегленето на кредит? Примерно нещо като съдружие с близък роднина, настойничество, или нещо подобно.

СЕМЕЕН КОДЕКС
Глава единадесета.
НАСТОЙНИЧЕСТВО И ПОПЕЧИТЕЛСТВО
Условия за учредяване
Чл. 153. (1) Настойничество се учредява над малолетни, чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права. Настойничество се учредява и над лица, поставени под пълно запрещение.
(2) Попечителство се учредява над непълнолетни, чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права. Попечителство се учредява и над лица, поставени под ограничено запрещение.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2019 г., в сила от 01.07.2020 г., изм. относно влизането в сила - ДВ, бр. 101 от 2019 г.) Лице, на което стане известно, че е необходимо учредяване на настойничество или на попечителство, е длъжно незабавно да уведоми органа по настойничество и по попечителство, а когато се отнася до дете - и дирекция "Социално подпомагане". В случай че детето е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, уведомлението се прави от директора в 7-дневен срок от настаняването.

ЗАКОН ЗА ЛИЦАТА И СЕМЕЙСТВОТО
5. (Изм. - Изв., бр. 89 от 1953 г.) Непълнолетните и пълнолетните, които поради слабоумие или душевна болест не могат да се грижат за своите работи, се поставят под пълно запрещение и стават недееспособни.
Пълнолетните с такива страдания, чието състояние не е така тежко, за да бъдат поставени под пълно запрещение, се поставят под ограничено запрещение.
За правните действия на лицата по ал. 1 се прилага чл. 3, ал. 2, а за правните действия на лицата по ал. 2 се прилага чл. 4,ал. 2.
3. Лицата, които не са навършили 14-годишна възраст, са малолетни.
Вместо тях и от тяхно име правни действия извършват техните законни представители - родители или настойници.
4. Лицата от 14 години до навършване на 18-годишна възраст са непълнолетни.
Те извършват правни действия със съгласието на техните родители или попечители, но те могат сами да сключват обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите им нужди и да разполагат с това, което са придобили със своя труд.

ГРАЖДАНСКИ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
ПОСТАВЯНЕ ПОД ЗАПРЕЩЕНИЕ
Чл. 336. (1) Поставяне на едно лице под пълно или ограничено запрещение може да бъде поискано с искова молба от съпруга, от близки роднини, от прокурора и от всеки, който има правен интерес от това.

Лицето, спрямо което се иска поставяне под запрещение, не може само да инициира такова производство.
Причината е в Параграф 22:
"Параграф 22", Джоузеф Хелър:
"Имаше само една засечка и това беше параграф 22 — според него онзи, който при действителна и непосредствена опасност е загрижен за собствената си сигурност, има напълно здрав разум. Ор беше луд и можеше да бъде отчислен от летателния състав. Единственото, което трябваше да направи, беше да поиска да го отчислят, но щом поискаше, той вече нямаше да бъде луд и трябваше да участвува в полети и занапред. Ор щеше да бъде луд, ако участвуваше и занапред в бойни полети, а щеше да бъде здрав, ако не участвуваше, но щом беше здрав, трябваше да продължи да лети. Ако летеше, щеше да бъде луд и нямаше да трябва да лети, но ако не искаше да лети, значи беше здрав и трябваше да лети. Йосарян бе дълбоко развълнуван от абсолютната простота на тая клауза в параграф 22 и подсвирна многозначително."


Опасност от измами и кражби съществува по всяко време. Във всеки един момент някой може да открадне колата Ви, апартамента Ви, фирмата Ви и т.н. Въпросът е да съществуват ефективни правни средства за защита. В случая такива са налице - съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗЗД нищожни са и договорите, при които липсва съгласие. Израз на съгласието е подписът, като електронният подпис замества физическия подпис.
В случай на спор с банката относно валидността на договора за кредит следва да се релевира възражение за нищожност на договора поради липса на съгласие, а освен това банката трябва да докаже, че е отпуснала кредита на кредитополучателя, т.е. че е превела парите на него или на упълномощено от него лице. С други думи, за конкретната измама не е достатъчно само сключването на договор с електронен подпис, но и получаване на сумата по кредита.
Как се доказва липсата на положен електронен подпис - чрез съдебно-техническа експертиза, изискване на документи от издателя на електронния подпис и т.н.
В случая въпросната адвокатка просто си е направила PR с въпросния клип, манипулирайки страховете на хората с цел привличане на клиенти.
В по-общ философски план: назначаването на настойник или попечител винаги е свързано с ограничаване на гражданските права. В параноични филми като "Матрицата", "В като Вендета" и др. ясно е застъпена тезата, че хората сами се отказват от своите права в полза на по-висша власт, която да ги пази. Този психологичен механизъм е анализиран от Ерих Фром в "Бягството от свободата", който посочва, че авторитарни и тоталитарни общества се формират чрез отказа на хората от свободата в стремежа към сигурността. Т.е. сделката е: свобода срещу сигурност. Ерих Фром анализира формирането на нацизма в Германия и твърди, че задължителна предпоставка за изграждане на тоталитарно общество е формирането на особен вид личностен характер, който той нарича "садо-мазохистичен" или "авторитарен".
Чрез манипулиурането на страховете на хората се раждат и конспиративните теории, в които винаги има зрънце истина, зад която се крие една голяма лъжа. Например конспиративната теория, че последните президентски избори са фалшифицирани от демократите, се раздухва от загубилия Доналд Тръмп; конспиративната теория, че COVID-19 е изкуствено създаден в лаборатория; конспиративната теория, че Русия е нападнала Украйна, защото Украйна е била на път да се снабди с ядрено оръжие, което да използва срещу Русия. И т.н.
Параноята е симптом на параноидната шизофрения и е израз на особен начин на мислене и възприемане на реалността, при който лицето вижда опасности и зли намерения навсякъде.
Истината е, че гадости се случват постоянно и никой не може да даде 100% гаранция и защита. Просто си живейте живота спокойно и щастливо, пък ако някой иска да Ви стори зло - той ще го стори, както и да се пазите.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот ikirov » 20 Ное 2022, 12:38

В случая въпросната адвокатка просто си е направила PR с въпросния клип, манипулирайки страховете на хората с цел привличане на клиенти.

Преди десетина години го видях подобно на живо, в екипа ми беше. Не искам да давам подробности, да не давам идеи на уродите. Съвсем реални са тия проблеми, и колегата ми по случайност се отърва, защото си беше сменил личната карта.
И аз съм мислил за подобно нещо, но трябва само да вися пред МВР, да плащам за нови и нови документи, които после веднага ми искат за работа и за в банката.
ikirov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 13:18

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот kalahan2008 » 20 Ное 2022, 13:59

ikirov написа:Преди десетина години го видях подобно на живо, в екипа ми беше. Не искам да давам подробности, да не давам идеи на уродите. Съвсем реални са тия проблеми, и колегата ми по случайност се отърва, защото си беше сменил личната карта.

И аз съм чувал такива истории и сигурно част от тях са реални. И все пак такива случаи са рядкост и по-скоро екзотика, а не правило. Затова не се налага предприемане на драстични мерки като поставяне под настойничество или попечителство.
Доколкото разбирам качването на видеоклипове във Фейсбук с цел привличане на вниманието на клиентите е новата мода сред адвокатите с цел привличане на клиенти. Лошо няма, но човек трябва да се замисли за мотивите на този, който качва такива клипове.
Тегленето на кредит с чужда самоличност е нещо доста трудно и със сигурност изисква съдействие и на служител от банката и/или на издателя на електронния подпис. В клипа се говори за чуждестранна банка, която оперира като банка за бързи кредити. Предполагам, че става въпрос за една естонска банка, а в Естония правилата за дигитална сигурност е възможно да са различни от тези в България. От клипа не става ясно дали договорът за кредит е подписан с квалифициран електронен подпис или някакъв друг електронен подпис, който не се приравнява на саморъчен подпис от българското и европейското законодателство.
ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОННИЯ ДОКУМЕНТ И ЕЛЕКТРОННИТЕ УДОСТОВЕРИТЕЛНИ УСЛУГИ
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.07.2011 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 2017 г.) (1) Електронен подпис е електронен подпис по смисъла на чл. 3, т. 10 от Регламент (ЕС) № 910/2014.
(2) Усъвършенстван електронен подпис е електронен подпис по смисъла на чл. 3, т. 11 от Регламент (ЕС) № 910/2014.
(3) Квалифициран електронен подпис е електронен подпис по смисъла на чл. 3, т. 12 от Регламент (ЕС) № 910/2014.
(4) Правната сила на електронния подпис и на усъвършенствания електронен подпис е равностойна на тази на саморъчния подпис, когато това е уговорено между страните.

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 910/2014 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
10) „електронен подпис“ означава данни в електронна форма, които се добавят към други данни в електронна форма или са логически свързани с тях, и които титулярят на електронния подпис използва, за да се подписва;
11)„усъвършенстван електронен подпис“ означава електронен подпис, който отговаря на изискванията, посочени в член 26;
12)„квалифициран електронен подпис“ означава усъвършенстван електронен подпис, който е създаден от устройство за създаване на квалифициран електронен подпис и се основава на квалифицирано удостоверение за електронни подписи.
Член 25
Правна сила на електронните подписи
1. Правната сила и допустимостта на електронния подпис като доказателство при съдебни производства не могат да бъда оспорени единствено на основанието, че той е в електронна форма или че не отговоря на изискванията за квалифицирани електронни подписи.
2. Правната сила на квалифицирания електронен подпис е равностойна на тази на саморъчния подпис.
3. Квалифицираният електронен подпис, основан на квалифицирано удостоверение, издадено в една държава членка, се признава за квалифициран електронен подпис във всички други държави членки.
Член 26
Изисквания към усъвършенстваните електронни подписи
Усъвършенстваният електронен подпис отговаря на следните изисквания:
а)свързан е по уникален начин с титуляря на подписа;
б)може да идентифицира титуляря на подписа;
в)създаден е чрез данни за създаване на електронен подпис, които титулярят на електронния подпис може да използва с висока степен на доверие и единствено под свой контрол; и
г)свързан е с данните, които са подписани с него, по начин, позволяващ да бъде открита всяка последваща промяна в тях.

Не е ясно и как точно измамниците са се снабдили с такъв от името на друг, при положение че на мен, за да ми извадят или подновят електронния подпис, ми искат лично явяване и представяне на лична карта.
Затова казвам, че предприемането на предварителни мерки е излишно, съответно и страховете от потенциални опасности са силно преувеличени.
Вместо да треперите от страх за всички възможни злини, които някой евентуално може да Ви причини, можете да изберете да живеете живота си по-спокойно и щастливо.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот ikirov » 20 Ное 2022, 14:25

На ЛС мога да Ви опиша как прецакаха колегата ми. Няма да го пиша пред цял свят. Банката после пое загубите, но пак казвам, такова нещо лично съм виждал, и преди 10 г. една 5 цифрена сума в лева за заплатаджия на квартира в София беше огромна.

Съветите да си живея живота са ми излишни, влязох в lex.bg а не в spodeli.net, или teenzone. Питам за възможна кръпка. Гледам тук сте грамотни хора, все някой може да измисли нещо.

Тогава се насметох покрай колегата, в банката ми направиха изключение, и в спесимена на сметките ми описаха да викат шефът на конкретния клон, преди да предприемат действия нататък. Просто да са на нокти като работят с парите ми, и това сработи.

Как нещо няма да стане и аз знам, питам как ще стане.

п.с. Това да обвинявате адвокатката в лъжа, само да печели популярност, е грозно. Видеото още седи в ьТВ, как обраха една пенсионерка, пак с особено голяма сума, работила в Кипър и ѝ отмъкнаха парите за старини, както са в банката. Хората застават с лицата и имената си.
ikirov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 13:18

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот kalahan2008 » 20 Ное 2022, 14:56

ikirov написа:п.с. Това да обвинявате адвокатката в лъжа, само да печели популярност, е грозно.

Моля, моля, не обвинявам колегата в лъжа. Не преиначавайте думите ми. Казвам, че това е чисто и просто реклама на адвокатката. Ако не правите разликата, проблемът не е мой.
Сега като се замисля, идеята да Ви сложат настойник може да не е лишена от смисъл. Така със сигурност всичките Ви страхове ще изчезнат като с вълшебна пръчица.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот ikirov » 20 Ное 2022, 15:04

kalahan2008 написа:
ikirov написа:п.с. Това да обвинявате адвокатката в лъжа, само да печели популярност, е грозно.

Моля, моля, не обвинявам колегата в лъжа. Не преиначавайте думите ми. Казвам, че това е чисто и просто реклама на адвокатката. Ако не правите разликата, проблемът не е мой.
Сега като се замисля, идеята да Ви сложат настойник може да не е лишена от смисъл. Така със сигурност всичките Ви страхове ще изчезнат като с вълшебна пръчица.

Приемам иронията.

За съжаление, проблемът остава, и дори Вие сте уязвим. Много е весело като гледаш отстрани, на мене по погрешка ми е идвала пратка за няколко хиляди лева с куриер, та ходих и на полицията да буча да не е измама.
Фалшива тревога, ама от личен опит знам, че не е забавно.
Държавата е превзета отвътре, и могат да набутат и последния клошар с пари колкото за малко жилище в София. Аз дори за организирана компетентна организация се надявах, но явно съм сбъркал форума.
ikirov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 13:18

Re: Oнлайн злоупотреби с лични данни, в особено големи разме

Мнениеот jeffreestar » 27 Апр 2023, 09:54

В случай на измами или злоупотреби с вашия електронен подпис, трябва да се свържете с най-близкия до вас офис на Националния център за електронна администрация (НЦЕА) и да подадете жалба. Те могат да блокират или деактивират вашия електронен подпис, за да предотвратят тези злоупотреби blossom word game
jeffreestar
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Апр 2023, 09:50


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron