начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Правомощия на Нотариус

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Правомощия на Нотариус

Мнениеот marito1 » 18 Яну 2023, 23:01

Здравейте,
не зная точно къде да пусна запитването си...
Проблемът ми е следния: инвеститор и строител съм. Днес бях на сделка, прехвърлих земя и сграда върху нея, изградена в груб строеж /акт 14, чл. 181/, с ангажимент за въвеждане на сградата в експлоатация. Предоставих на нотариуса всички строителни книжа - копия и в оригинал/нот. акт за земя, разрешение за строеж, скици земя и сграда, архитектурен проект, чл. 181..../. След сделката нотариусът отказа да ми върне строителните книжа - оригинали. Не били вече мои, ще ги върнела на купувача...Има ли законово основание за това? Чия собственост са строителните книжа, за първи път ми се случва. Да не коментирам, че според нотариуса не бил ми необходим и НА за продажбата...

Благодаря!
marito1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Яну 2023, 22:46

Re: Правомощия на Нотариус

Мнениеот todorst » 19 Яну 2023, 21:31

Според мен Нотариуса може да направи заверка на копията и да ви върне оригиналите. Ще продавате и други обекти! Може като си заплатите и да ви даде заверено копие от Нот.акт. Винаги предварително се договаряте. Явно Нотариусът в случая е човек на купувача.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Правомощия на Нотариус

Мнениеот hennysmath » 06 Фев 2023, 06:46

Нотариусът може да удостовери копие от документ и да ви върне оригиналните документи. Нотариусите служат като безпристрастни свидетели при подписването на важни документи и гарантират автентичността contexto на подписа и самоличността на подписващия. Те могат също така да удостоверят верността на фотокопия на оригинални документи, което често се изисква при юридически или официални сделки.
hennysmath
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Фев 2023, 06:30

Re: Правомощия на Нотариус

Мнениеот hristev » 06 Фев 2023, 10:49

Този съвет не е практичен, ама грам.

Архитектурните проекти са на големи чаршафи, в големи папки. Няма нотариус, който да разполага с техниката, че да ги ксерокопира, респективно да ги завери като преписи. От друга страна, няма нотариус, който да Ви се довери Вие да отидете да ги снимате, той да ги провери след което да ги завери.

Да не говорим, че такава услуга ще струва стотици левое...

Виждам, че би било приложимо само за документите, които са формат А4.

По-добре си вземете незаверни преписи от проектите от самата община - за архитектурата, ВиК, конструкции и прочие.

Даже най-добре, проектантът да Ви ги изпрати на файлове, а Вие си ги принтирайте в някой копирен център. Така няма да имате датите от печатите, но пък... за какво са Ви ?
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта


cron