начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Здравни осигуровки за част от месеца

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот slavisus » 12 Ное 2021, 18:57

Здравейте, докато бях безработно лице, подадох Декларация образец 7 и плащах здравните си осигуровки. Започнах работа на 9-то число от месеца. Работодателят ми е платил здравната осигуровка за времето, в което съм работила през този месец. Трябва ли да доплатя осигуровките си до тази дата (от 1-ви до 8-ми) и бихте ли цитирали законовото основание?
Благодаря предвартелно.
slavisus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Дек 2020, 12:58

Re: Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот doondie » 16 Ное 2021, 22:00

Извинявам се, че не ми се занимава да търся правното основание. Само ще споделя личен опит. Два броя даже ще споделя. :)
Майка ми беше назначена на трудов договор преди 3 месеца на 8-мо число. Като ходих да ѝ внеса здравните за месеца преди това, ми казаха, че има и няколко дни от следващия месец, тъй като договорът ѝ е от еди коя си дата.
Вторият пример е свързан с осигуровките за участващите в изборния процес. При проверка онлайн излиза, че през съответния месец сме осигурени. Реално обаче се покриват само дните на изборите (3 дни - събота, неделя и понеделник). Останалите дни са отговорност на самоосигуряващото се лице.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот guest1 » 16 Ное 2021, 22:57

slavisus написа:Здравейте, докато бях безработно лице, подадох Декларация образец 7 и плащах здравните си осигуровки. Започнах работа на 9-то число от месеца. Работодателят ми е платил здравната осигуровка за времето, в което съм работила през този месец. Трябва ли да доплатя осигуровките си до тази дата (от 1-ви до 8-ми) и бихте ли цитирали законовото основание?
Благодаря предвартелно.

Здравейте!
И аз - като преждеговорившия
doondie написа:Извинявам се, че не ми се занимава да търся правното основание.

Ама то - няма нужда от много търсене!
Първо - конкретен и реален пример! Човек, работил 6 (шест) работни дни в конкретен месец - за целия месец има ЗО!
Второ - има минимален и максимален осигурителен доход! Говорим конкретно - за трудови правоотношения по ТД!
Който е СОЛ - може да се осигури САМО за един ден.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот slavisus » 17 Ное 2021, 00:10

Непонятно за мен е, че здравните осигуровки се плащат за месец, не за дни. Размерът им може да е от 26 лв до максимумът 240лв, а услугата е еднаква за всички осигурени лица, без оглед на сумата. Защо след като са платени повече от 26лв за съответния месец, държавата продължава да иска разликата от 6лв (за 8-те дни от месеца) и в същото време е направила разходи, надвишаващи това вземане - мейли, писма, разговори, труд...
slavisus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Дек 2020, 12:58

Re: Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот guest1 » 17 Ное 2021, 01:21

slavisus написа:Непонятно за мен е, че здравните осигуровки се плащат за месец, не за дни. Размерът им може да е от 26 лв до максимумът 240 лв, а услугата е еднаква за всички осигурени лица, без оглед на сумата. Защо след като са платени повече от 26 лв за съответния месец, държавата продължава да иска разликата от 6 лв (за 8-те дни от месеца) и в същото време е направила разходи, надвишаващи това вземане - мейли, писма, разговори, труд...

За мен също няма логика! Но това е факт!
Първи месец - нула заетост. Няма здравни осигуровки - няма права.
Втори месец - 6 работни дни. Внесени осигуровки и пълни здравни права.
Трети месец - отработени почти всички дни, само един ден „неплатен отпуск“. За този ден - вноска ЗО за сметка на работника!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron