начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследствена пенсия

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследствена пенсия

Мнениеот mila99 » 23 Май 2023, 18:12

Здравейте.
Вдовица съм и скоро ще получа право да получавам наследствена пенсия по чл. 82 от КСО.
Въпросът ми е, има ли някъде процедура за изчисляване на тези пенсии?
Имам предвид това, че синът ми получаваше наследствена пенсия като студент, т.е вече има изчислена пенсия на базата на тогавашните условия - на сина ми пенсията беше 50% от почти максималната пенсия за тогава (съпругът ми беше пенсиониран посмъртно с пенсия 680лв при максимална 700). Сега след като аз заявя желание за наследствена пенсия, ще се има предвид тогавашното изчисление, или мога да искам ново изчисление при сегашните условия?
Ако някой знае нещо по въпроса, или да ме насочи къде да прочета, ще бъда благодарна :?:
mila99
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Май 2023, 17:52

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот guest1 » 24 Май 2023, 08:44

Здравейте.
Този въпрос е подробно уреден в КСО - членове 80 до 84а.
По принцип - правете разлика, между наследствена пенсия и "Добавка от пенсията на починал съпруг". Право на пенсия имат децата - до 18 годишна възраст (ако учат- до 26 годишна възраст) и преживели съпруг - ако не му е отпуската лична пенсия.
В случай, че на ВАС е отпусната пенсия - тогава ще имате право на добавка, в размер на 26,5% от пенсията на починалия.

По същество. Пенсията на починалия - като база - се преизчислява към настоящия момент. Тоест - каква сума би получавал хомиталия, ако беше жив. Във Вашия случай - базата се очаква да е над 3000 лева, при максимална пенсия от 3400.

От Вас се иска да занесете в НОИ два документа:
- актуално Удостоверение за наследници - вжи 6 месеца - на което пише "да послужи пред НОИ ";
- попълнено "Заявление за отпускане на пенсия и/или добавка", с което декларирате, че не сте сключили друг брак.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот mila99 » 24 Май 2023, 11:27

Много благодаря за отговора. Не знаех за документите, много ми е полезно.
Аз не получавам друга пенсия и не съм омъжвала повторно. На възраст съм 5 години преди навършване възраст за пенсиониране.
Прочетох чл.80-82, но не намерих инфо, че пенсията се изчислява към настоящия момент. Не знаех колко се е покачила максималната пенсия, така разликата в сумата ще бъде в пъти, не проценти.
mila99
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Май 2023, 17:52

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот claudwolff » 13 Юли 2023, 06:54

guest1 написа:Здравейте.
От Вас се иска да занесете в НОИ два документа:
- актуално Удостоверение за наследници - вжи 6 месеца - на което пише "да послужи пред НОИ ";mr mine
- попълнено "Заявление за отпускане на пенсия и/или добавка", с което декларирате, че не сте сключили друг брак.


Това приложение за хора, които никога не са били женени или разведени и все още не са сключвали друг брак ли е?
claudwolff
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Юли 2023, 06:44

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот mila99 » 17 Юли 2023, 14:20

Не съм guest1, но наследствената пенсия е за преживелия съпруг, който след това не е сключвал друг брак.
mila99
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Май 2023, 17:52

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот guest1 » 17 Юли 2023, 19:53

mila99 написа:Не съм guest1, но наследствената пенсия е за преживелия съпруг, който след това не е сключвал друг брак.

Благодаря за отговора, но за да сме напълно коректни - да видим какво пише в КСО
Раздел III. Наследствени пенсии
Право на наследствена пенсия
Чл. 80.
(1) Личните пенсии могат да преминават в наследствени, с изключение на пенсиите за гражданска инвалидност, социалните пенсии за старост, социалните пенсии за инвалидност и персоналните пенсии.
(2) Право на наследствена пенсия имат децата, преживелият съпруг и родителите.
Условия за отпускане и получаване на наследствена пенсия
Чл. 82.
(1) Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването и, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако учат и ако са се инвалидизирали до 18-, съответно до 26-годишна възраст. Децата, които се считат за учащи, се определят с наредбата по чл. 106. Децата, които полагат стаж след дипломиране, не се смятат за учащи.
(2) Преживелият съпруг има право на наследствена пенсия 5 години по-рано от възрастта му по чл. 68, ал. 1 или преди тази възраст, ако е неработоспособен.
(3) Родителите имат право на наследствена пенсия от децата си, ако са навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 и не получават лична пенсия.

Освен наследствена пенсия - има и
Добавка от пенсията на починал съпруг
Чл. 84.
(1) Пенсионерът има право на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга, в размер, както следва:
1. до 31 август 2011 г. - 20 на сто;
2. от 1 септември 2011 г. - 26,5 на сто.
(2) Когато починалият съпруг (съпруга) не е получавал пенсия, добавката по ал. 1 се определя от пенсията или от сбора от пенсиите, на които починалият е имал право по реда на чл. 83.
(3) Добавката не може да се получава заедно с наследствена пенсия от същия наследодател.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот mila99 » 19 Юли 2023, 15:55

guest1, блаодаря за включването.
Аз се консултирах по мейл с НОИ (с повече лични данни) и ми отговориха, че имам право на пенсия, така че скоро (като мине горещата вълна) ще изкарам и занеса документите си. Правото ми е от октомври месец. Ще дам обратна връзка като получа решението.
mila99
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Май 2023, 17:52

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот valeria_kostova » 29 Фев 2024, 16:21

Здравейте, имам и аз запитване по темата, не можах да се ориентирам и ще помоля за съдействие.
Бившият ми съпруг почина (млад, не е бил пенсионер, не е получавал пенсия). Имаме непълнолетно дете. Може ли дедето да получава т.нар наследствена пенсия? Благодаря
valeria_kostova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Фев 2024, 16:19

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот guest1 » 29 Фев 2024, 21:03

valeria_kostova написа:Бившият ми съпруг почина (млад, не е бил пенсионер, не е получавал пенсия).

Здравейте.

Щом Вашия съпруг не е бил пенсионер - няма да е наследствена пенсия!

Нали затова съм цитирал КСО
guest1 написа:
Раздел III. Наследствени пенсии
Право на наследствена пенсия
Чл. 80.
(1) Личните пенсии могат да преминават в наследствени, с изключение на пенсиите за гражданска инвалидност, социалните пенсии за старост, социалните пенсии за инвалидност и персоналните пенсии.


Но това не означава, че детето няма право на подпомагане.
За да не цитирам и да пълня темата - прочетете това Отпускане на месечни помощи за дете без право на наследствена пенсия от починал родител
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот nikodim77 » 29 Фев 2024, 23:44

Здравейте,
Уважаема valeria_kostova,
Няма да ви описвам правната страна на нещата, но накратко, ще Ви посъветвам да отидете в съответното подраздееление на НОИ, където подробно ще Ви дадат информация и насоки за това, как детето Ви да получава именно наследствена пенсия. Там ще Ви посочат и набора от докумени, които ще следва да представите като приложения към съответните завления по образец, които ще Ви предоставят. И не, не е вярно написаното от преждепишещия "Гълъбов".
В допълнение, майката на децата ми почина преди две години на работното си място, едва на 38 годишна възраст, и двете ни деца към днешна дата получават наследствени пенсии! Разбира се мога да Ви поясня правната същина, но това не е от значение, ако просто осъществите съвета ми досежно НОИ. Пък и нямам време и нерви да обучавам паразитиращия - "Гълъбов"...
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот irinigeo » 10 Мар 2024, 23:14

Здравейте,
нов потребител съм, опитвам се да помогна в качеството си на попечител на човек с ментално заболяване, чиито родители починаха: човекът е на 45 години, неработоспособен е, с ТЕЛК 80% (има завършено средно образование,никога не е работил превид заболяването си, родителите му са се грижили за него до смъртта си).
Към момента получава социална пенсия за инвалидност плюс интеграционни добавки, общо 420 лв/мес.
Ако правилно тълкувам нормативната база на НОИ, той би следвало да има право на наследствена пенсия (% от сбора на пенсиите на двамата си родители), която би била по-висока от настоящия му доход.
При направено запитване в НОИ ми отговориха, че има право ако е учащ се (съгл. чл. 80 и 82 от КСО), без обаче да вземат под внимание, че е неработоспособен и с ТЕЛК над 50%.
Ще съм много благодарна, ако можете да ми потвърдите (или пък не) верността на хипотезата ми, че човекът има право на наследствена пенсия съгл. чл. 32 (1) от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, въпреки че не е учащ се. И, в случай, че "да", да ме насочите къде да прочета дали има пречка инвалидната пенсия да премине/да бъде променена в наследствена такава.
irinigeo
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Мар 2024, 21:22

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот guest1 » 11 Мар 2024, 01:14

irinigeo написа:При направено запитване в НОИ ми отговориха, че има право ако е учащ се (съгл. чл. 80 и 82 от КСО), без обаче да вземат под внимание, че е неработоспособен и с ТЕЛК над 50%.


Условия за отпускане и получаване на наследствена пенсия
Чл. 82.
(1) Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването и, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако учат И ако са се инвалидизирали до 18-, съответно до 26-годишна възраст. Децата, които се считат за учащи, се определят с наредбата по чл. 106. Децата, които полагат стаж след дипломиране, не се смятат за учащи.

За над 18/26 годишна възраст е кумулативно - И да учат, И да са неработоспособни.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот mila99 » 11 Мар 2024, 13:16

Моят съпруг почина на 44 годишна възраст и синът ми, тогава на 20 години, получаваше наследствена пенсия докато беше студент. Починалия се пенсионира все едно има ТЕЛК 90%.
Понеже аз пуснах темата за наследствена пенсия на преживелия съпруг, да дам обратна връзка - получих пенсия, много бързо и лесно стана. Отивате в НОИ и оттам ви обясняват всичко.
mila99
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Май 2023, 17:52

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот guest1 » 11 Мар 2024, 15:59

mila99 написа:Понеже аз пуснах темата за наследствена пенсия на преживелия съпруг, да дам обратна връзка - получих пенсия, много бързо и лесно стана. Отивате в НОИ и оттам ви обясняват всичко.

Всичко е добре, когато свършва добре.
Както сте написали - отивате в НОИ и там, освен че обясняват - и помагат за комплектоване на документите.

А тук само си говорим - колкото да мине времето.
Кучетата си лаят ... НОИ си работи!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот irinigeo » 11 Мар 2024, 21:27

guest1 написа:
irinigeo написа:При направено запитване в НОИ ми отговориха, че има право ако е учащ се (съгл. чл. 80 и 82 от КСО), без обаче да вземат под внимание, че е неработоспособен и с ТЕЛК над 50%.


Условия за отпускане и получаване на наследствена пенсия
Чл. 82.
(1) Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването и, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако учат И ако са се инвалидизирали до 18-, съответно до 26-годишна възраст. Децата, които се считат за учащи, се определят с наредбата по чл. 106. Децата, които полагат стаж след дипломиране, не се смятат за учащи.

За над 18/26 годишна възраст е кумулативно - И да учат, И да са неработоспособни.


Научавайки за случай по действителен, имам основателни съмнения да мисля, че не е точно така.
Вероятно ще трябва да намеря съдебна практика по темата, респ. експерт, кумулативно по знаещ- И от мен, И от Вас взети заедно...:) Но, благодаря за отговора, разбира се.
irinigeo
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Мар 2024, 21:22

Re: Наследствена пенсия

Мнениеот guest1 » 11 Мар 2024, 22:15

irinigeo написа:Научавайки за случай по действителен, имам основателни съмнения да мисля, че не е точно така.
Вероятно ще трябва да намеря съдебна практика по темата, респ. експерт, кумулативно по знаещ- И от мен, И от Вас взети заедно...:) Но, благодаря за отговора, разбира се.

Този пост много напомня ... отговор но бот, BgGPT Chat.

Не претендирам за нищо - просто чета КСО! Ако се включи по-знаещ - ще го изслушаме заедно.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron