начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ползване на години за пенсиониране от Великобритания

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ползване на години за пенсиониране от Великобритания

Мнениеот kremi1983 » 11 Юли 2017, 17:17

Здравейте!Ще ви бъда изключително благодарна,ако някой изрази категорично становище по следния казус:жена навършила пенсионна възраст по бг законодателство е работила в Англия 8 години и 3 месеца,,като продължава да работи и да се осигурява там,,ако не използва тези години трябва да заплати 4 години и 8 месеца(тоест да си купи стаж),а в случай че ги използва може ли да подаде искане и за тамошна пенсия при достигане на 65 години възраст и 10 години стаж по тамошните закони,или губи това право,ако добави годините сега,жената е на 61 год.При запитване в пенсионното отговарят уклончиво,че не са запознати с тамошните закони,и те могат да отговорят само за бг пенсии,искрено се надявам някой да съдейства,да се е сблъсквал със сходен случай,благодаря предварително
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: ползване на години за пенсиониране от Великобритания

Мнениеот jhoro » 11 Юли 2017, 17:55

В един друг форум има доста коментари по въпроса. За да не цитирам цялата тема - ще сложа линк.
Признаване на трудов стаж от UK и здравни осигуровки в България
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ползване на години за пенсиониране от Великобритания

Мнениеот kremi1983 » 11 Юли 2017, 18:19

Благодаря ви за бързия отговор,изчетох коментарите във форума,но там по-скоро става дума за документация,а мен главното което ме интересува и не мога да намеря категоричен отговор е дали ако се добавят годините стаж от Англия и се отпусне бг пенсия със тях след това може да се кандидатсва за английска пенсия,при навършване на тамошните условия
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: ползване на години за пенсиониране от Великобритания

Мнениеот jhoro » 11 Юли 2017, 18:31

kremi1983 написа:Благодаря ви за бързия отговор,изчетох коментарите във форума,но там по-скоро става дума за документация,а мен главното което ме интересува и не мога да намеря категоричен отговор е дали ако се добавят годините стаж от Англия и се отпусне бг пенсия със тях след това може да се кандидатсва за английска пенсия,при навършване на тамошните условия

Да, смятам, че ще може - с уговорката, че и БГ пенсията, и ЮК пенсията ще са редуцирани според броя осигурителни години.
Факта, че в момента ЮК напуска ЕС и тепърва предстоят преговори, прави отговорите на много въпроси... много трудни.
До колкото аз знам - в ЮК дават пенсия въз основа и според годините работени и осигуряване там. Но трябва да бъдат „квалифицирани години“ - със съответния доход, над минимума.
За БГ тези години се взимат само като бройка.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron