начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Право на обезщетение за безработица

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Право на обезщетение за безработица

Мнениеот balanar » 04 Апр 2018, 23:38

Здравейте,

Имам намерение да отида на борсата. Последните 24 месеца съм осигуряван постоянно. Изминали са повече от 3 години от последното ми вземане на пари от борса, но преди 2,5 години се записах в Бюрото по труда като безработен (без да съм получавал суми от НОИ) - това го има черно/на бяло в онлайн справката на НОИ. В случая влизам ли в графата "право на пълно обезщетение".
Ако напусна сега работа и започна друга има ли конкретен срок, който трябва да съм на новата работа преди да ме съкратят, отново питам за графата - "пълно обезщетение".
И не на последно място как мога да си пресметна колко ми е осигурителния стаж. В сайта на НОЙ няма автоматизирана такава справка, а не ми се рискува аз да си го смятам.

Благодаря!
balanar
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Апр 2018, 23:30

Re: Право на обезщетение за безработица

Мнениеот jhoro » 05 Апр 2018, 19:15

Здравейте!
Отваряте сайта на НОИ, страницата Парични обезщетения за безработица по КСО - там всичко пише!
balanar написа:Имам намерение да отида на борсата.

Звучи странно и не е във ваш интерес, защото
Безработните лица, чиито правоотношения са прекратени след 31 декември 2017 г., по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326, 330 и 331 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105, чл. 107, ал. 1, т. 1 – 4 и чл. 107а от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за министерството на вътрешните работи, чл. 101, ал. 1, т. 5, 7 и 9 от Закона за Държавна агенция „Разузнаване“ и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, както и безработните лица, придобили право на обезщетение преди изтичане на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение, получават минималния дневен размер на обезщетението за безработица съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за срок 4 месеца.

balanar написа:Последните 24 месеца съм осигуряван постоянно.

Много е - достатъчни са 12 месечни вноски през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването.
balanar написа:Изминали са повече от 3 години от последното ми вземане на пари от борса, но преди 2,5 години се записах в Бюрото по труда като безработен (без да съм получавал суми от НОИ) ...

Правете разлика между регистриране като безработен и получаване на парично обезщетение. По този показател да.
balanar написа:И не на последно място как мога да си пресметна колко ми е осигурителния стаж. В сайта на НОЙ няма автоматизирана такава справка, а не ми се рискува аз да си го смятам.

За времето след 1997 година - в сайта на НОИ, страницата Справки по ЕГН и ПИК на НОИ - Справка за статус на социално осигуряване
За преди 1996 - от трудови, осигурителни книжки и форми УП-2.
Ако има период, през който сте работили на 4 часа - изчислявате колко работни дни имате и резултата делите на две. След това преобразувате в месеци (по 21 работни дни в месец) и години (по 12 месеца в година).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Право на обезщетение за безработица

Мнениеот balanar » 05 Апр 2018, 22:13

Прощавай, само не разбрах защо да не е в мой интерес?
balanar
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Апр 2018, 23:30

Re: Право на обезщетение за безработица

Мнениеот jhoro » 06 Апр 2018, 13:24

balanar написа:Прощавай, само не разбрах защо да не е в мой интерес?


Защото се гледа по кой член е прекратен ТД.
Цитирах текста, при кои случаи, отпуснатото обезщетение ще е минимално като сума и време на получаване.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Право на обезщетение за безработица

Мнениеот irs1981 » 24 Окт 2019, 14:40

Здравейте,
На 30.09.2019 г. напуснах работа по взаимно съгласие по чл. 331, ал.1 с компенсация от 4 работни заплати.
Знам, че едно от условията за да ми се полагат пълни обезщетения от бюрото по труда е, да не съм получавал обезщетения през последните 3 години. Аз последно съм получавал такива до края на м. януари 2017 г. Значи би следвало през м. февруари 2020 г да ми се полагат такива вече, стига да съм освободен по друг член, например несправяне със задълженията в изпитателният срок.

Друго също е записано в кодекса: "Обезщетения за безработица се изплащат на всеки, за когото са правени осигурителни вноски във фонд „Безработица“ на държавното общо осигуряване най-малко за 12 месеца от последните 18 месеца, преди да стане безработен."

Въпросът ми е следният, ако, за поне два месеца започна работа някъде до края на м. януари или началото на м. февруари 2020 г. и после ме освободят, ще ми се полага ли пълното обезщетение от 60 % от средния осигурителен доход през последните 24 месеца?

Много ви благодаря!
irs1981
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Окт 2019, 14:12


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron