начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот k__kirilov » 08 Ное 2018, 12:26

Здравейте.
Роден съм през 1966г. Предстои ми ранно пенсиониране през май 2020г. по условията на 1-ва категория труд.
В края на май т.г. подадох заявление в НАП за прехвърляне на вноските ми от УПФ и ППФ към НОИ,
но вноските ми продължават да се превеждат към фондовете.
Същото е положението и с мои колеги, които вече са пенсионирани и също са подали такива заявления.
Нямам официален отказ от страна на НОИ.

Като имам предвид тази статия, въпросите ми са:

Регулирана ли е вече правната рамка за прехвърляне на вноски от УПФ и ППФ към НОИ?
Дали това е била причината за "мълчаливият отказ" (чий?)
Какво следва да предприемем аз и колегите ми?
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот chima » 08 Ное 2018, 17:42

Да, Новата Наредба за реда за избор на осигуряване, внасяне и разпределяне на задължителни осигурителни вноски, вноските за Фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и за обмен на информация е в сила от 24.08.2018г. и това е забавило прехвърлянето на вноските Ви. Вие не губите нищо от забавянето, всичките Ви вноски ще Ви бъдат прехвърлени, дори НОИ ще спечели от доходността, която УПФ и ППФ са разпределили върху тези вноски.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот k__kirilov » 08 Ное 2018, 18:35

Благодаря Ви за отговора, ще следя в сайта на НАП движението на вноските ми, дано да има резултат скоро.

Моите колеги са подали такива заявления преди около 4 години,
но вноскоте им също продължават да се внасят по сметка на фондовете.

Има ли някакъв срок, в който НОИ трябва да реагира и дали не е нужно да подадем аз и те нови заявления?
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот k__kirilov » 12 Ное 2018, 10:30

Това е копирано от сайта на ПФ "Доверие".


8. Прехвърляне на средствата:

Средствата на всички осигурени лица, по отношение на които процедурата за промяна на участие не е прекратена, се
прехвърлят едновременно от пенсионноосигурителните дружества на датите 15 май - за лицата с регистрирани заявления през първо
тримесечие, 15 август - за лицата с регистрирани заявления през второто тримесечие, 15 ноември - за лицата с регистрирани
заявления през третото тримесечие
, 15 февруари - за лицата с регистрирани заявления през четвъртото тримесечие на предходната
година или на първите работни дни, следващи тези дати. В срок 7 работни дни след прехвърляне на средствата, „старото” дружество
трябва да Ви изпрати извлечение от индивидуалната Ви партида. В зависимост от избора Ви в заявлението за промяна на участие,
извлечението се изпраща с писмо с обратна разписка или по електронната поща, подписано с квалифициран електронен подпис.
Пенсионноосигурителното дружество не може да събира такса за прехвърляне на средствата от индивидуалната Ви партида
от един в друг пенсионен фонд.


Ако все пак съм подал заявлението си в началото на м. Юни, а не в края на м. Май, значи след 15-ти Ноември трябва да очаквам вноските ми да бъдат прехвърлени.
Ще почакам... Да видим.
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот k__kirilov » 16 Ное 2018, 11:11

Вчера - 15.11.2018 към НОИ са прехвърлени само вноските от УнПФ, тези от ППФ си стоят във фонда.
Колегите от 4г. чакат ППФ, да им прехвърли техните партиди.
Какво се случва?
Защо ППФ отказват, да го правят?

Май е време пак да посетя НАП и да подам ново заявление.
И да чакам нови 3 месеца.
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот chima » 16 Ное 2018, 16:34

Вчера са пуснати средства по прехвърляне на УПФ , ППФ, ДПФ на лицата, които се прехвърлят от един фонд, управляван от едно пенсионно дружество във друг съответен фонд, управляван от друго (различно) дружество през изминалото тримесечие. Това е по Наредба № 3 на КФН и не касае прехвърляне в НОИ. Просто това, което пишете, че хора от 4 години си чакат вноските да им се прехвърлят от ППФ в НОИ просто не е възможно. Ако осигурявани лица за първа и втора категория са използвали ранно пенсиониране от ДОО, няма как парите да са останали в ППФ. Друг е въпросът дали те очакват НОИ да им изплати тези суми - това няма как да се случи. Тези пари са за компенсация на ДОО заради отпуснатата по-рано пенсия. Ако вие сте пуснали заявления в НАП за прехвърляне на средства от ППФ и УПФ в ДОО, вярвайте НАП няма да остави тези пари да си стоят в УПФ и ППФ.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот k__kirilov » 16 Ное 2018, 19:22

УнПФ и ППФ при колегите ми са различни.
В моят случай двете вноски са към един и същи фонд.
Факт е, че са прехвърлени само вноските ми към УнПФ, тези от ППФ си стоят на същото място.

За ППФ вноските са неколкократно по-големи.
И при мен и при колегите ми точно те не са прехвърлени.

Ще търся причината в НАП.
Или те са сгрешили нещо със заявлението или фондовете по някаква причина
отказват да прехвърлят вноските ми от ППФ в НОИ.
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот k__kirilov » 16 Ное 2018, 22:05

Да продължа с питанките:

Какво се случва с подаденото заявление?

НАП просто го подава към фонда ли?

Има ли НАП процедура, по която да следи за изпълнението и да изисква обратна връзка
или всичко приключва с препратката му към фондовете?

Кога все пак трябва да има резултат от молбата ми?

Оставам с впечатление че или няма нормална комуникация между институциите
или няма никакъв адекватен контрол на държавата над тези дружества
и те въртят парите ни безконтролно и безотговорно.

Това вече ще бъде въпрос на много по-сериозни питанки...
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот chima » 17 Ное 2018, 00:08

Моля Ви, нека не превръщаме този форум в говорилня . Всеки случай е конкретен и да се говори "много мои колеги" "отпреди години" ..... Не съм сигурна във вашите твърдения, докато не се опишат точно случаите. Не нападайте фондовете и дружествата хей-така по принцип. Осигурените лица имат много по-големи права при осигуряването във фондовете, отколкото в НОИ. С това приключвам темата. Лека вечер!
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Прехвърляне на вноски от УПФ И ППФ към НОИ

Мнениеот k__kirilov » 30 Ное 2018, 16:30

В понеделник - 26.11 ходих пак в НАП.
Оказа се, че от мое име не е подавано такова заявление.
За тези, които не знаят, заявленията за прехвърляне на вноски от УПФ и ППФ
са на различни бланки.
Явно там някъде е станала грешката.
Днес - петък 30.11 вноските ми вече са прехвърлени, всички партиди са към НОИ.

С това за мен темата също приключи, благодаря за съдействието.
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron