начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Осигурителен стаж при работа на намалено работно време

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осигурителен стаж при работа на намалено работно време

Мнениеот vassilevaj » 25 Юни 2020, 10:57

Здравейте,
Моля за Вашето мнение по следните два въпроса, свързани с издаването на УП-3 за осигурителен стаж при пенсиониране:

1) Когато работник е бил на трудов договор на 7 часов работен ден поради работа в среда на йонизиращи лъчения, оформено по всички правила като законоустановено работно време, как следва да се изчисли осигурителният му стаж при пенсиониране? Той ще се различава ли от трудовия стаж, т.е. трябва ли да се преизчислява към 8 часов работен ден? Какво трябва да се посочи в полетата "законоустановено работно време" и "Работил при непълно работно време" в УП-3?

2) Когато работникът е бил в неплатен отпуск цяла година, с право по КТ на 30 дни осигурителен стаж за този период, този стаж трябва ли да се отрази в УП-3 за този период?

Предварително благодаря.
vassilevaj
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Юни 2020, 10:45

Re: Осигурителен стаж при работа на намалено работно време

Мнениеот jhoro » 25 Юни 2020, 21:55

Здравейте!
1. Правете разлика между „непълно“ и „намалено работно време“. Също така - между трудов и осигурителен стаж.
2. Зависи от основанието на ползване на неплатен отпуск.
Принципно
Чл. 9. (2) За осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето:
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;

За 2020 г е до 60 дни.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Осигурителен стаж при работа на намалено работно време

Мнениеот vassilevaj » 25 Юни 2020, 22:30

Благодаря за мнението. Аз правя разлика между непълно и намалено работно време, но проблемът е, че работодателят ми не прави. Издадоха ми УП-3, в което преизчисляват осигурителния ми стаж от работа на законоустановеното работно време на 7 часа към 8 часов работен ден. Не приемат аргумента ми, че при работата в среда на йонизиращи лъчения с нормално работно време на 7 часа осигурителният стаж е равен на трудовия и не е редно да се прави преизчисляване. Изпратих запитване до НОИ, но нямам още отговор.
vassilevaj
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Юни 2020, 10:45

Re: Осигурителен стаж при работа на намалено работно време

Мнениеот jhoro » 25 Юни 2020, 23:39

Това, че работодателя не прави разлика (не знае, не може, не иска …) не е ново.

Намаленото работно време е когато условията на,труд го налагат. Чл. 137 от КТ и НАРЕДБА за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време.
Работата при намалено работно време се зачита за пълен трудов стаж и осигурителен стаж.
Ще,Ви дам пи-лесен пример. Нощен труд (независимо от естеството) е 7 часа на ден, 35 часа седмично. Стажа (трудов и осигурителен) се зачита като за 8/40 часа.

Непълното не е регламентирано за конкретни случаи. Може работодателя да има ограничена нужда, може работника да не е свободен повече (напр. - ако е втори ТД). Тогава - в следствие договорката, работника работи по-малко, получава по-нисък доход и е осигурен върху такъв. Затова се вписва „ трудовия стаж не е равен на осигурителния“ и се прави преизчисляване.

Ако не НОИ - то ИТ ще му „обясни разбираемо”!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Осигурителен стаж при работа на намалено работно време

Мнениеот vassilevaj » 30 Юни 2020, 15:29

Искам да благодаря за изказаните мнения. Получих официален отговор от НОИ по първия ми въпрос, според който в този случай осигурителният стаж е равен на трудовия и не е необходимо преизчисляване. Надявам се това да е достатъчно да убеди работодателя ми.
vassilevaj
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Юни 2020, 10:45


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron