начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Забавяне на U1 форма от Италия

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот groundbg » 19 Юли 2020, 14:15

Здравейте,

На 17.03.2020г. приключи последният ми договор на круизен кораб, собственост на немска фирма, който плава под италиянски флаг, поради което съм осигуряван в Италия. В рамките на осем седмици след всеки договор(обикновенно между 4-6 седмици) по пощата получавам документът U1, с който пред НОИ доказвам осигурителните си стажове в друга държава от ЕС. Вече четири месеца документът не пристига.
Свързах се с агенцията, която е посредник между мен и работодателя, и ги помолих, да помолят работодателя да изиска документа. Отговориха, че документът е получен от фирмата но по ел.поща и ми казаха да се обърна към италиянското консулство за легализирането му, тъй като по ел.поща е без подпис и печат. Писах на консулството, отговориха ми по телефон, че не легализирали такива документи. На сайта на посолството пише, че точно консулски оддел се занимава с легализация на документи, но аз не съм юрист и нямаше как да изисквам повече от тях, тъй като може наистина да е така.

Въпросът ми е, като европейски гражданин, който си внася редовно данаците, къде да търся правата си и от кого да изискам съдействие за да започна да получавам полагащите ми се обезщетения?

От тук на долу има допълнителна информация, описваща "работата" ми с институциите след завръщането ми в страната:

Веднага след изтичане на наложената ми 14 дневна карантина, се регистрирах в Агенция по заетоста, след което подадох необходомите документи в Бюро по труда - Изток в София за да започна да получавам обезщетения за безработица. Това се случи в началото на Април, като от Бюро по труда ми казаха, че служител на НОИ ще се свърже с мен по телефон или по мейл. Това не се случи през следващият месец, затова отидох на място в НОИ(телефоните им са дадени фиктивно и не се вдигат, а по мейл, отговорите съдържат копиран един и същи текст, независимо от въпроса, който текст не отговаря на запитванията ми) да проверя, как върви придвижването на документите ми. Отговориха ми, че няма получени документи при тях и за един месец е трябвало да пристигнат. Подадох ги втори път, но в общита Пазарджик, от където бяха препратени към София. Два дни по-късно подадох всички документи и онлайн, тъй като вече имах електронен подпис. Чудо! Сужител на НОИ се свърза с мен по телефона и ми каза, че трябва да подам още една декларация, с която НОИ да изиска от италиянските служби документа U1. Подадох декларацията по електронен път използвайки ел. подпис. Това се случи на 11.06.2020г. и бях уверен от служител на НОИ, че това е последният необходим документ, който трябва да подам, за да започна да получавам обезщетения.
Точно месец по-късно на 11.07.2020г. отново посетих НОИ да проверя какво се случва. Отговориха ми, че са изискали документа и трябва да чакам. Проблем - аз няма как да проверя, дали наистина са изискали документа, а много ми се помогна да изгубя всякакво доверие към работата на служителите в тази институция. Знам, че от 2017г има интегрирана система за страните от Европейски съюз, която служи точно за обмен на документи между институциите. Как един месец, документ, който е изготвен преди четири месеца, не може да бъде изискан между социалните служби на две държави в ЕС?!

Бъдете здрави!
Георги
groundbg
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Юли 2020, 12:56

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот propensity » 19 Юли 2020, 17:12

Прекалено много приказки. Разни хорица идват тука с тема "Сложен казус" и очакват "елементарен" отоговор в нкякакъв си форум.

Аз не разбрах едно: Защо се занимавате с НОИ и разни посредници, а не се свържите с вашия директен работодател, този с който сте били в договорни отношения и ви е плащал, за да му съобщите горното? Възможно е да става въпрос за някакво разминаване.

Ако те ви откажат (било то и мълчаливо), им изпратете официално писмо, с което ги предупреждавате, че ако не изпълнят това ваше елементарно исакане, ще следват сигнали до трудовите им институции, ако трябва полиция и прокуратура.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот jhoro » 19 Юли 2020, 18:29

propensity написа:Аз не разбрах едно: Защо се занимавате с НОИ и разни посредници, а не се свържите с вашия директен работодател, този с който сте били в договорни отношения и ви е плащал, за да му съобщите горното?

Елевентарно пич! Ама то ... Не става само с ядене, трябва и акъл!
Формата U1 е „Удостоверение за социалноосигурителни периоди, които да бъдат взети под внимание при изчисление на обезщетения за безработица. - Формулярът се издава от обществената служба по заетостта или компетентната служба за социално осигуряване в държавите, в които сте работили последно.“

groundbg написа:Здравейте,

Здравей адаш! Вариантите са два:
1. Изваждаш си този формуляр, докато си там - на място!
2. НОИ изисква информацията по служебен път!
Втория вариант е по-бавен, ама ... чакане му е майката!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот propensity » 19 Юли 2020, 20:37

jhoro написа:Елевентарно пич! Ама то ... Не става само с ядене, трябва и акъл!


Вух, Гошко-тъпото се включи с огромния си "акъл"... бегай форум :o
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот groundbg » 19 Юли 2020, 20:53

Първо, благодаря за бързите отговори!

propensity написа:Прекалено много приказки. Разни хорица идват тука с тема "Сложен казус" и очакват "елементарен" отоговор в нкякакъв си форум.

Аз не разбрах едно: Защо се занимавате с НОИ и разни посредници, а не се свържите с вашия директен работодател, този с който сте били в договорни отношения и ви е плащал, за да му съобщите горното? Възможно е да става въпрос за някакво разминаване.

Ако те ви откажат (било то и мълчаливо), им изпратете официално писмо, с което ги предупреждавате, че ако не изпълнят това ваше елементарно исакане, ще следват сигнали до трудовите им институции, ако трябва полиция и прокуратура.


Нямам никакви претенци за сложноста на казуса ми, нито имам очаквания за вида на отговора. За съжаление съм отчаян вече и се опитвам да намеря решение на проблема. Форум, където пишат основно юристи ми се стори подходящ да задам въпросите си.
Използвам агенцията не случайно. Рядко, в нашата малка държава, може да се намерят стриктни и съвестни професионалисти, каквито работят в тази агенция. В рамките на три часа, след като им изпратих мейл, получих отговор с U1 формата и писмо от менижъра на "Човешки ресурси" на фирмата в която работех, в което се обяснява, че оригиналът ще бъде препратен веднага, след като бъде получен при тях от италиянците. Да започна да заплашвам фирмата без да съм наясно до къде съм в правото си ми се вижда малко пресилено на този етап.

jhoro написа:
propensity написа:Аз не разбрах едно: Защо се занимавате с НОИ и разни посредници, а не се свържите с вашия директен работодател, този с който сте били в договорни отношения и ви е плащал, за да му съобщите горното?

Елевентарно пич! Ама то ... Не става само с ядене, трябва и акъл!
Формата U1 е „Удостоверение за социалноосигурителни периоди, които да бъдат взети под внимание при изчисление на обезщетения за безработица. - Формулярът се издава от обществената служба по заетостта или компетентната служба за социално осигуряване в държавите, в които сте работили последно.“

groundbg написа:Здравейте,

Здравей адаш! Вариантите са два:
1. Изваждаш си този формуляр, докато си там - на място!
2. НОИ изисква информацията по служебен път!
Втория вариант е по-бавен, ама ... чакане му е майката!


1. Аз в Италия не съм стъпвал. Работех на кораб и досега винаги съм получавал документа по пощата в срок.
2. Аз хубаво ще чакам, но ми е трудно оцеляването вече, а дори не съм сигурен от НОИ дали са изпратили запитването, защото само устно потвърждение получих и то от служител, на който явно досаждах с присъствието си. При положение, че първия път, когато си подадох документите в началото на Април, те просто изчезнаха, вече им нямам доверие, особено на словесно предоставена ми информация.

Аз друго не мога да разбера, никъде никакви срокове не са посочени. Като осветител, имам работа, когато има културни събития. Такива няма от много време. Мога да започна някаква работа на минимална заплата, но по мои изчисления от Март до сега имам да взимам над 4000лв обезщетения и ме притеснява, че ако започна работа няма да ги получа. Разбирам ако не съм си внасял данъците, но парите вече са ми взети, а не мога да се възползвам от правата си.
groundbg
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Юли 2020, 12:56

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот propensity » 19 Юли 2020, 21:15

Не съм казвал да ги заплашвате, но след като си ви били пряк работодател следва да комуникирате с тях директно, а не с посредници, най-малкото защото може да се получи "развален телефон" и единствено и само ако откажат, тогава да втърдите леко тона.

че оригиналът ще бъде препратен веднага, след като бъде получен при тях от италиянците


Под "тях" следва да разбираме немският работодател, който ви осигурява в Италия ли?
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот groundbg » 19 Юли 2020, 22:00

propensity написа:
че оригиналът ще бъде препратен веднага, след като бъде получен при тях от италиянците


Под "тях" следва да разбираме немският работодател, който ви осигурява в Италия ли?


Да, за немския работодател се отнася.

Това е отговорът от работодателя:

The Italian Social Security Authority will issue the PD U1 and E104 form after end of contract. Due to the current worldwide crisis, and the shutdown in Italy for months the Italian Authorities are not working in full measure and the issuing of the documents are in indefinitely delay.
We kindly ask you to accept the scans of the forms without stamp and signature for the calculation of unemployment benefits and for inclusion into health insurance.
We ensure that we will sent you the original documents as soon as we receive them.
Thank you very much for your understanding. - е няма що :?
groundbg
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Юли 2020, 12:56

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот propensity » 19 Юли 2020, 22:38

groundbg написа:
propensity написа:
че оригиналът ще бъде препратен веднага, след като бъде получен при тях от италиянците


Под "тях" следва да разбираме немският работодател, който ви осигурява в Италия ли?


Да, за немския работодател се отнася.

Това е отговорът от работодателя:

The Italian Social Security Authority will issue the PD U1 and E104 form after end of contract. Due to the current worldwide crisis, and the shutdown in Italy for months the Italian Authorities are not working in full measure and the issuing of the documents are in indefinitely delay.
We kindly ask you to accept the scans of the forms without stamp and signature for the calculation of unemployment benefits and for inclusion into health insurance.
We ensure that we will sent you the original documents as soon as we receive them.
Thank you very much for your understanding. - е няма що :?


Че той отговорът ви е даден, защо го търсите тук? Корона вирусът пречи на нормалната работа на италиансктие власти да издадат документа на време. Тук не става въпрос за вина в когото и да е било. Нито НОИ могат да делегират на италианските им колеги, нито пък немците.

Въпросът не е юридически, а технически. Порбвайте да изпратите имейл директно на италианските здравни власти с питане дали могат да експедират искане ви.

Друго освен да чакате - не виждам.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот groundbg » 19 Юли 2020, 23:26

propensity написа:Че той отговорът ви е даден, защо го търсите тук? Корона вирусът пречи на нормалната работа на италиансктие власти да издадат документа на време. Тук не става въпрос за вина в когото и да е било. Нито НОИ могат да делегират на италианските им колеги, нито пък немците.

Въпросът не е юридически, а технически. Порбвайте да изпратите имейл директно на италианските здравни власти с питане дали могат да експедират искане ви.

Друго освен да чакате - не виждам.


Технически, когато не ми се дава възможност дасе възползвам от правата си, мислех, че се превръща в юридически въпрос? Както писах, искам да разбера какви са ми опциите? В крайна сметка парите вече са ми взети, тоест аз съм заплатил "услугата", но не мога да се възползвам. Като клиент на дърважата, мислех, че имам право да съм недоволен и да търся правата си. Не съм специалист в тази област, затова пиша тук.

Пак искам да благодаря за отговорите!
groundbg
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Юли 2020, 12:56

Re: Забавяне на U1 форма от Италия

Мнениеот jhoro » 19 Юли 2020, 23:40

groundbg написа:1. Аз в Италия не съм стъпвал. Работех на кораб и досега винаги съм получавал документа по пощата в срок.
2. Аз хубаво ще чакам, но ми е трудно оцеляването вече, а дори не съм сигурен от НОИ дали са изпратили запитването, защото само устно потвърждение получих и то от служител, на който явно досаждах с присъствието си. При положение, че първия път, когато си подадох документите в началото на Април, те просто изчезнаха, вече им нямам доверие, особено на словесно предоставена ми информация.
Аз друго не мога да разбера, никъде никакви срокове не са посочени. Като осветител, имам работа, когато има културни събития. Такива няма от много време. Мога да започна някаква работа на минимална заплата, но по мои изчисления от Март до сега имам да взимам над 4000 лв обезщетения и ме притеснява, че ако започна работа няма да ги получа. Разбирам ако не съм си внасял данъците, но парите вече са ми взети, а не мога да се възползвам от правата си.

1. Има едно нещо - казва се „юрисдикция“. Работели сте на кораб - някъде в морето, работодателя е бил регистриран в Германия, но сте били под италианска юрисдикция. Затова сте осигуряван в Италия!
2. Когато сте подали документите - сте получили (би трябвало) входящ номер. По този номер може да следите развитието! Устното ... е само „лаф да става“.
Сроковете са „когато - тогава“. Преди време имах подобна ситуация - и без вируси, пандемия и карантини - чаках над 6 месеца, за отговор от британците.
3. Независимо от забавянето - дължимото не Ви се губи. Какво ще правите оттук нататък не влияе на минали неща.
А „заплахата“ не е нужно да е „с пистолет до главата“. Достатъчно е едно добре оформено и вежливо, но категорично писмо. Че с тяхното (без)действие нарушават основни Ваши права.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron