начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

ТЕЛК за неосигурено лице

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот piponka » 19 Авг 2020, 21:28

Моят приятел е живял 20 години извън България. Върна се септември миналата година. През юни тази година получи инсулт,доста тежък. Направих пълномощно да се грижа за него и да го представлявам пред институциите,но останах и аз без работа за да се грижа за него. В България не е плащал здравни осигуровки, но и в чужбина не е бил осигурен. Прочетох, че в БГ по закон има право на ТЕЛК,нищо,че не е осигурен,но всички ме пращат да плащам осигуровки и да търся джипи,даже и от болницата,дето е лекуван.Днес и един адвокат ми каза,че не може да го направи,моля за съвет за адвокат с опит да му оправи телка,защото нямам много средства и осигуровки за пет години назад,при положение,че не е ползвал нищо,няма как да платя.В България тази система убива хора,моля,помогнете!
piponka
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2020, 21:05

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот TheOldMan » 20 Авг 2020, 21:07

Здравна помощ няма да му бъде отказана, социална надявам се също. Но да претендира за пенсия при условие че няма ден стаж и лев вноска ... на мен не ми се вижда редно.

Съкращението ТЕЛК е ТРУДОВО-експертна лекарска комисия, т.е. за хора, които са се трудили. Във вашия случай ви трябва социално подпомагане, не ТЕЛК.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот piponka » 21 Авг 2020, 16:46

Имал е стаж и е внасял,но не и в последните пет години, не е внасял в бг, но негрите да не би да са внесли нещо,а имат право на всичко. Ако инсултът беше в Италия,нямаше да го има този проблем, там има социална политика а тук не. Една домакиня,дето цял живот си гледа децата трябва да умре ли? Ако беше жена,щеше ли да има коментар от сорта?
piponka
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2020, 21:05

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот jhoro » 21 Авг 2020, 17:57

piponka написа:Имал е стаж и е внасял,но не и в последните пет години, не е внасял в бг, но негрите да не би да са внесли нещо,а имат право на всичко. Ако инсултът беше в Италия,нямаше да го има този проблем, там има социална политика, а тук не. Една домакиня,дето цял живот си гледа децата трябва да умре ли? Ако беше жена,щеше ли да има коментар от сорта?

Не става дума за „социална политика“, а за осигуряване!
В България:
Лицата, които подлежат на държавно обществено осигуряване, се осигуряват във:
- фонд „Общо заболяване и майчинство" за общо заболяване и майчинство, което включва осигуряването за временна неработоспособност, временно намалена работоспособност и майчинство;
- фонд „Пенсии" за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт;
- фонд „Пенсии за лицата по чл. 69” за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт;
- фонд „Трудова злополука и професионална болест" за трудова злополука и професионална болест, което включва инвалидност, смърт, временна неработоспособност и временно намалена работоспособност, поради трудова злополука и професионална болест;
- фонд "Безработица" за безработица.

Държавното обществено осигуряване предоставя обезщетения, помощи и пенсии при:
- временна неработоспособност;
- временна намалена работоспособност;
- инвалидност;
- майчинство;
- безработица;
- старост;
- смърт.

Извода е: „Няма осигуровки - няма плащания!“

Иначе ТЕЛК може да издаде, протокол за трайно намалена или загубена работоспособност.
Ама ... само „за спомен“!

Колкото до здравната помощ - вижте ПМС №17/2007 г.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот piponka » 21 Авг 2020, 18:33

Не е само за спомен и има право на ТЕЛК,че е инвалид няма съмнение.Не става дума и за смешната пенсия,става дума да получи лечение и рехабилитация.Само че като всички искат джипи а джипито иска осигуровки за пет години назад,няма как да стане. Пожелавам на хората,които ме върнаха да получат инсулт в бананова република и шаман човекоядец да им иска осигуровки.Наистина имаше вариант да го сложат безплатно в болница,само че в Бухово.Видях го в нета,такова място няма и в Африка.
piponka
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2020, 21:05

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот jhoro » 21 Авг 2020, 23:03

piponka написа:Не е само за спомен и има право на ТЕЛК, че е инвалид - няма съмнение.

Първо - не е „инвалид“, а „човек с увреждане“.
Второ - явяването пред ТЕЛК е възможно, когато в следствие на заболяването, се губи работосопособност, а задача на ТЕЛК е да установи загубената работоспособност, като я определя с процент. Тоест - човек получава документ, но къде ще го използва ...
piponka написа:Не става дума и за смешната пенсия, става дума да получи лечение и рехабилитация. Само че като всички искат джипи, а джипито иска осигуровки за пет години назад - няма как да стане.

Нормално - всички неща, от GP до лечението и рехабилитацията - „струват пари“! за осигурените - тези пари идват от Здравната каса.
Неосигурените (с прекъснати права) - достъпа е „свободен прием“ и плащане на момента.
Такива са правилата!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот piponka » 22 Авг 2020, 00:34

Значи нямащият пари трябва да умре. Ако моят приятел по чудо се оправи,ще му избия от главата патриотичните мисли завинаги. Реши ,че мястото му е тук,защото е българин.Разбрахме по трудния начин,че не трябва да се връщаме за нищо на света.Всъщност и осигурените се оплакват,че за всичко им искат пари и няма голям смисъл.Отворих темата,за да покажа абсурда.В закона на бг,пише,че има право на ТЕЛК,значи царят дава,но без джипито-пъдарят не става.
piponka
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2020, 21:05

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот enter » 22 Авг 2020, 08:18

TheOldMan написа:Здравна помощ няма да му бъде отказана, социална надявам се също. Но да претендира за пенсия при условие че няма ден стаж и лев вноска ... на мен не ми се вижда редно.

Съкращението ТЕЛК е ТРУДОВО-експертна лекарска комисия, т.е. за хора, които са се трудили. Във вашия случай ви трябва социално подпомагане, не ТЕЛК.

Най-вероятно има право на пенсия, след явяване на ТЕЛК(може да се яви, и да няма стаж)-социална инвалидна пенсия-ако му определят ТЕЛК в посочения в закона процент, не знам защо го заблуждават ,че телкът е само за спомен-не, не е-чл 90а КСО. А от момента на отпускане на пенсията би следвало държавата да му плаща осигуровките за здраве -но за в бъдеще, докато получава пенсия.
Вижте и КСО, както и разясненията на НОИ за социалните пенсии за инвалидност. Те не са свързани с трудова дейност. https://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/422-pi
Опитайте и пред социалните за някаква помощ за него -еднократна и периодична, и то и незабавно, а и после-след като получи ТЕЛК-ът(всеки с ТЕЛК има право на и помощ по ЗХУ-в размерите посочени там).
Но как се явява пред ТЕЛК неосигурен-не знам. НБПП дават безплатна правна помощ по телефон-защо не питате и за съвет от тях-в сайта на НБПП е телефонът за безплатна правна помощ за социално слаби, какъвто очевидно е и случая.
Последна промяна enter на 22 Авг 2020, 14:19, променена общо 1 път
enter
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 08 Окт 2008, 14:32

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот piponka » 22 Авг 2020, 09:49

Благодаря много!
piponka
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2020, 21:05

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот jhoro » 22 Авг 2020, 12:34

piponka написа:Значи нямащият пари трябва да умре. Ако моят приятел по чудо се оправи, ще му избия от главата патриотичните мисли завинаги. Реши ,че мястото му е тук, защото е българин. Разбрахме по трудния начин, че не трябва да се връщаме за нищо на света. Всъщност и осигурените се оплакват, че за всичко им искат пари и няма голям смисъл. Отворих темата, за да покажа абсурда. В закона на бг,пише, че има право на ТЕЛК - значи царят дава, но без джипито - пъдарят не става.

Много правилно сте разбрали посланието! И не го казвам аз - казват го всички институции, макар по заобиколен начин!
Нали затова на протестите пише - „Системата ни убива!“
На Вас ви прави впечатление, защото от скоро сте тук и сравнявате с други държави. Едно време казвахме - „Изхода от положението в Бг е ... Летище София (Т1 и Т2)!“
Всъщност ... не всички осигурени се оплакваме - някой вече свикнахме!

Съгласен съм с всичко казано от enter, но това е теоретично! А както знаем ...
„На теория, няма разлика между теорията и практиката. Но на практика има..“


По принцип (не само за конкретната ситуация) - има официално становище на Здравната каса, че направление, болничен лист и всичко друго - може да се издаде/извърши освен от GP, и от всеки друг общо практикуващ лекар и/или специалист, или лечебно заведение.
Разликата, между осигурен и неосигурен е, че за осигурения плаща ЗК, а неосигурения си плаща сам (свободен прием).
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот enter » 22 Авг 2020, 13:54

jhoro написа:

По принцип (не само за конкретната ситуация) - има официално становище на Здравната каса, че направление, болничен лист и всичко друго - може да се издаде/извърши освен от GP, и от всеки друг общо практикуващ лекар и/или специалист, или лечебно заведение.
Разликата, между осигурен и неосигурен е, че за осигурения плаща ЗК, а неосигурения си плаща сам (свободен прием).



Да,, изглежда сте напълно прав. Оказва се,че медицинската експертиза е извън системата на здравното осигуряване! Пише го в Закона за здравето-чл . 82 т. 7. А в тази стара тема на лекс, също се говори,че неосигурен има достъп до телк viewtopic.php?f=3&t=2939
Неосигурен ще трябва да плати на лекаря за направлението за ТЕЛК, а после и за изследванията, ако такива бъдат поискани.Не знам дали епикризата при изписване от болницата-при инсулт няма да бъде достатъчна?
Но самите телкове изглежда не събират такси, както и не се интересуват от осигурителния статус на лицето-къде го пише, ако някой твърди друго?

Ето и полезен линк за достъпът до телковете http://www.telk.info/p/blog-page_15.html Там е и посочена декларацията-заявление ,което се попълва при внасяне на документите в РКМЕ. В декларацията неосигурения си декларира,,че е неосигурен, ако е такъв случая.

Ето и линк към правилника по който работят телковете. Вие да виждате забрана неосигурен да се яви? https://www.nssi.bg/images/bg/legislati ... merkme.pdf

Изобщо тук има полезна информация-кой и как насочва към телк, и за изисквани документи:
http://www.telk.info/p/blog-page_15.html

Нека все пак и хора с опит в телковете дадат мнение, както иска питащата.
enter
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 08 Окт 2008, 14:32

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот jhoro » 22 Авг 2020, 14:24

enter написа:Да,, изглежда сте напълно прав.

Като чуя подобно мнение - сещам се за...
“Вярно е, разбира се, че науката е постигнала някои забележителни неща, но лично аз бих предпочел да съм щастлив, отколкото да съм прав. Винаги.
- А щастлив ли сте?
- Не. И тъкмо в това е трагедията.
- Жалко - каза Артър съчувствено. - Иначе звучеше доста добре като предписание как да живееш.”
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот piponka » 22 Авг 2020, 17:41

Съгласна съм с вас и благодаря! Ще пробвам всичко,което ми написахте.
piponka
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2020, 21:05

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот jhoro » 22 Авг 2020, 21:20

Сега, когато приключихме с разсъжденията, искам да Ви споделя някои подробности. Най-вече - за да разберете моята гледна точка.
Лично аз - нямам никакви контакти със Здравната каса - още от момента, на създаването ѝ, 1998 г. Нямам регистрация там. Нямам избран „личен” общопрактикуващ лекар, в България! И макар във времето да имам внесени една камара здравни осигуровки - не мога да ползвам системата.
Затова (и не само) - последните 20-25 години „не съм боледувал”'.
На лекар съм ходил максимум десетина пъти, и то - само платен прием.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот piponka » 23 Авг 2020, 18:25

Аз съм осигурена в Италия,ако беше станало там,го слагам на моя издръжка и има всичко. Тук,даже и да ми признаят здравната карта,няма такъв вариант. Такъв ни е бил късметът.Ще му платя осигуровките лека полека,но ще загубя месеците така важни за възстановяване.
piponka
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Авг 2020, 21:05

Re: ТЕЛК за неосигурено лице

Мнениеот jhoro » 23 Авг 2020, 21:03

piponka написа:Аз съм осигурена в Италия ….

Ако ставаше дума за Вас - изваждате си обазец U1, и Ви признават правата и в България.
Обаче здравните осигуровки са персонални! В България няма „прехвърляне на права”!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron