начало
Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му

Отпускане на пенсия по 69б от КСО

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отпускане на пенсия по 69б от КСО

Мнениеот ivana_tedi » 26 Авг 2020, 14:48

Здравейте и от мен. През май 2019г. реших да се възползвам от правото си на пенсиониране по чл.69б от КСО. Трудовият ми стаж от втора категория труд положен преди 2000г. е 18г.ТП на НОИ ми отказаха пенсия с мотива, че не може да се установи къде е положен труда. Работила съм като строителен техник на различни обекти, включително и в чужбина. Оспорих разпореждането на НОИ по установения ред. С разпореждане на ВАС от 16.06.2020г.,съдът отмени разпореждането на ТП на НОИ и ми присъди направените по делата разноски.
Въпроса ми е от кога трябва да ми бъде отпусната пенсия- от датата на подаване на молбата ми/май 2019г./ или от датата на съдебното решение? Благодаря Ви предварително!
ivana_tedi
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Авг 2020, 18:48

Re: Отпускане на пенсия по 69б от КСО

Мнениеот jhoro » 26 Авг 2020, 17:52

Здравейте! Само два цитата:
1. Полагането на труд е при конкретен осигурител, не според мястото на работа.
Чл. 5. (7) Осигурителят е длъжен:
2. по искане на осигурено лице или негов представител да издава безплатно, в 14-дневен срок, документи за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, и/или категория труд за периоди преди 1 януари 2000 г.;

Чл. 94. (1) Пенсиите и добавките към тях се отпускат от датата на придобиване на правото, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 2-месечен срок от тази дата. Ако документите са подадени след изтичане на 2-месечния срок от придобиване на правото, пенсиите и добавките към тях се отпускат от датата на подаването им.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron