начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Осигуровки

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осигуровки

Мнениеот pleinphilip » 05 Фев 2021, 03:00

Самоосигуряващо се физ. лице за 1 месец е упражнявало дейност и получило доход единствено в два дни от месеца.За да изчисля точно дължимите осигуровки разделям минималния осигурителен доход за дейността на 21 (броят работни дни в месеца съгласно писмо на НОИ) и умножавам по 2 (двата работни дни).Правилен ли е методът?
pleinphilip
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Фев 2021, 04:37

Re: Осигуровки

Мнениеот jhoro » 05 Фев 2021, 12:11

Здравейте!
Накратко - ДА!
Методът е правилен, но има някой подробности! По въпроса има много написано, но - за да не Ви пращам, да четете - ще синтезирам накратко стъпките.
Да приемем, че става дума за дните 15 и 16 април 2020 г. - месеца има 21 работни дни.
    1. В срок до 25.05 трябва да подадете:
    - първа „Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице“, с която да декларирате, че упражнявате дейност като „свободна професия“ от 15.04.2021 и да изберете рисковете, за които ще се осигурявате - за „инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт“ (само) или „за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица“.
    - втора „Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице“, с която да декларирате, че прекъсвате дейността на 17.04.2021.
    2. В същия срок подавате Декларация обр. 1 „Данни за осигуреното лице”, и начислявате и внасяте осигурителни вноски за ДОО (ДОО+ДЗПО) и ЗО. Размера се определя в зависимост от:
    - избрания месечен доход между минималния - 650 лв. и максималния размер на осигурителния доход - 3 000 лв. за СОЛ.
    - датата на раждане на СОЛ - дали ще е преди 1 януари 1960 г. (само ДОО) или след 31 декември 1959 г. (ДОО + ДЗПО), но общия процент е един и същ!
    - вида на избраните рискове. Ако е избран само „фонд Пенсии" - ДОО (ДОО+ДЗПО) е 19,8% (14,8% + 5%). Ако избора е „фондове „Пенсии" и „Общо заболяване и майчинство" - процентите са 23,3% (18,8% + 5%).
    3. В срок 31.07.2021 подавате „Декларацията по чл. 55“ за авансов данък за доходи, придобити през второто тримесечие и тук посочвате реално получения доход, намален с НПР 25%.
    4. В срок от 10 януари до 30 април 2022 година подавате ГДД по чл. 50. В нея (Образец 2004) декларирате окончателния размер на осигурителния доход и довнасяте разликата.
Като числа:
    - избран осигурителния доход - 650 лв, работни дни през м. април - 2. Осигурителен доход 61,90 лв (2 х 30,95 лв);
    - СОЛ е роден след 31.12.1959 г;
    - осигуряването е само за „фонд Пенсии“;
    - получен доход - 700 лв.
Датите и сумите за внасяне са:
    - до 25.05.2021: ДОО - 9,16 лв, ДЗПО - 3,10 лв и ЗО - 4,95 лв. Общо - 17,21 лв.
    - до 31.07.2021: авансов данък - 52,50 лв. Получени 700 лв, минус НПР 175 лв. - база 525 лв.
Годишно изравняване
    - ДОО общо - 77,70 лв. За довнасяне - 68,54 лв
    - ДЗПО общо - 26,25 лв. За довнасяне - 23,15 лв
    - ЗО общо - 42,00 лв. За довнасяне - 37,05 лв
    - ДОД общо - 37,91 лв. Внесен данък - 52,50 лв, затова тук е „на минус“ -14,59 лв

Изчисленията са само за този доход от 700 лева!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Осигуровки

Мнениеот nickolay_s » 06 Фев 2021, 14:30

"В срок 31.07.2021 подавате „Декларацията по чл. 55“ за авансов данък за доходи, придобити през второто тримесечие и тук посочвате реално получения доход, намален с НПР 25%."
Това е вярно, ако самоосигуряващото се лице, упражнява свободна професия. Иначе ако полага личен труд в търговско дружество не се подава Д55, а Д6 при определени случаи. И друго - няма значение колко дни е получавал доходи през месеца, а колко дни е полагал труд. От написаното разбирам, че е работил 21 дни, при което осигуровките са пълни, а не само за два дни, както сте го изчислили.
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Осигуровки

Мнениеот jhoro » 06 Фев 2021, 16:29

nickolay_s написа:Това е вярно, ако самоосигуряващото се лице, упражнява свободна професия. Иначе ако полага личен труд в търговско дружество не се подава Д55, а Д6 при определени случаи. И друго - няма значение колко дни е получавал доходи през месеца, а колко дни е полагал труд. От написаното разбирам, че е работил 21 дни, при което осигуровките са пълни, а не само за два дни, както сте го изчислили.

Добро разсъждение, но ... на основата на некоректен прочит! Как разбрахте, колко дни е работил???
Автора е казал
pleinphilip написа:Самоосигуряващо се физ. лице за 1 месец е упражнявало дейност и получило доход единствено в два дни от месеца.

ФЛ е РАБОТИЛО (полагало труд) САМО ДВА ДНИ! За получаването на доход - ако е еднократен акт - и 2 минути са много!
Но това са неща, които само ФЛ си знае и ползва - за собствена употреба.
За НАП значение имат Декларациите за регистрация на СОЛ - за започване и прекратяване на дейността!
Дните - между двете дати - са работните дни, за които се дължат авансови осигурителни вноски!
А общия доход - за дните/месеца/годината - базата за изчисляване на окончателния размер на осигурителните вноски!

Пп. Пишете „Д55 и Д6“! Голяма ... неразбория!
Едното е „Декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО (образец 4001)“, а другото ... не съм сигурен, какво визирате! Предполагам, че имате предвид „Декларация образец № 6 “Данни за дължими вноски и данък” по чл. 42 от ЗДДФЛ“, но само предполагам!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Осигуровки

Мнениеот nickolay_s » 07 Фев 2021, 00:30

Моля за извинение, може би имате право, а за съкращенията сте се досетили вярно. Има факти, които не са изложени, за да се даде конкретен отговор. Например Вие сте го разгледали от страната на физическо лице, упражняващо свободна професия, а аз от гледна точка на това, че същото е самоосигуряващо се лице в търговско дружество. В моя случай се подава декларация обр. 6 при определи условия, а не декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ. Мисля, че съм запознат какво и кога се подава, все пак съм счетоводитил, нищо че това е по принцип задача на ТРЗ.
Последна промяна nickolay_s на 07 Фев 2021, 01:21, променена общо 2 пъти
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

)

Мнениеот jhoro » 07 Фев 2021, 00:48

nickolay_s написа:Моля за извинение, може би имате право, а за съкращенията се се досетили вярно. Има факти, които не са изложени, за да се даде конкретен отговор. Например Вие сте го разгледали от страната на физическо лице, упражняващо свободна професия, а аз от гледна точка на това, че същото е самоосигуряващо се лице в търговско дружество. В моя случай се подава декларация обр. 6 при определи условия, а не декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ. Мисля, че съм запознат какво и кога се подава, все пак съм счетоводител, нищо че това е по принцип задача на ТРЗ.

Няма нужда от извинения, а от осмисляне на изложеното.
Автора казва
pleinphilip написа:СОЛ за 1 месец е упражнявало дейност и получило доход единствено в два дни от месеца.

Значи - СОЛ е ФЛ, упражняващо свободна професия.
Ако е ФЛ собственик на ЮЛ и осигуряващо се като СОЛ (а не с ДУК) - тогава доходите (респ. осигуряването) са перманентни! Дейност на ЮЛ не се „пуска и спира“ от днес за утре!
Знам тези подробности, защото са „ми минали през главата“ (и всички входно-изходни отверстия).
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: )

Мнениеот nickolay_s » 07 Фев 2021, 01:31

jhoro написа:Дейност на ЮЛ не се „пуска и спира“ от днес за утре!
Знам тези подробности, защото са „ми минали през главата“ (и всички входно-изходни отверстия).

А как, ако не с ОКД5? Полагам труд пускам си декларацията, няма дейност прекъсвам си я. Ако искам и ден мога да имам за целия месец. Подава се за минута-две към НАП. Или имате друго предвид?
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Осигуровки

Мнениеот pleinphilip » 07 Фев 2021, 16:12

nickolay_s написа:"В срок 31.07.2021 подавате „Декларацията по чл. 55“ за авансов данък за доходи, придобити през второто тримесечие и тук посочвате реално получения доход, намален с НПР 25%."
Това е вярно, ако самоосигуряващото се лице, упражнява свободна професия. Иначе ако полага личен труд в търговско дружество не се подава Д55, а Д6 при определени случаи. И друго - няма значение колко дни е получавал доходи през месеца, а колко дни е полагал труд. От написаното разбирам, че е работил 21 дни, при което осигуровките са пълни, а не само за два дни, както сте го изчислили.


Положен е труд единствено в два работни дни от месеца.Питането е дали е правилен методът на изчисление?Битува и едно друго становище,че правилният метод е друг,а именно 2 (двата работни дни) се разделят на 21 раб.дни в месеца и се умножава по осигурителния доход.Кой от двата метода е правилният?
pleinphilip
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Фев 2021, 04:37

Re: Осигуровки

Мнениеот jhoro » 07 Фев 2021, 16:53

pleinphilip написа:Питането е дали е правилен методът на изчисление? Битува и едно друго становище, че правилният метод е друг, а именно 2 (двата работни дни) се разделят на 21 раб.дни в месеца и се умножава по осигурителния доход. Кой от двата метода е правилният?

Кои са „двата метода“?
    1. Осигурителния доход се разделя на броя раб. дни в месеца, и се умножава по броя дни с дейност.
    650 / 21 = 30,95 лв/ден
    30,95 х 2 = 61,90 лева осиг. доход
    2. Двата работни дни се разделят на 21 раб.дни в месеца и се умножава по осигурителния доход
    2 / 21 = 0,0952380952381
    0,0952380952381 х 650 = 61,90 лева осиг. доход

В началото дадох „Подробно описание“ - явно не сте го чели!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron