начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Извънреден труд и трансформирато му като осигурителен стаж

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Извънреден труд и трансформирато му като осигурителен стаж

Мнениеот valeri_999 » 11 Мар 2021, 17:04

Здравейте, бих искал да разбера как стои въпроса с извънредният труд и трансформирато му като осигурителен стаж за пенсиониране. Ще ви бъда благодарен и признателен за компетентно мнение по този казус. Идеята ми е че имам доста положен извънреден труд дали ще е възможно да ми добави стаж за пенсиониране.
valeri_999
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Яну 2010, 03:32

Re: Извънреден труд и трансформирато му като осигурителен ст

Мнениеот kpts_ » 11 Мар 2021, 18:01

valeri_999 написа:имам доста положен извънреден труд дали ще е възможно да ми добави стаж за пенсиониране.

Възможно е, но този извънреден труд трябва да е отчетен по предвидения начин.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Извънреден труд и трансформирато му като осигурителен ст

Мнениеот jhoro » 11 Мар 2021, 19:01

Здравейте.
По-точно - не може да се ДОБАВИ!
Предполагам, че вече има формирана сума осигурителен стаж. Съгласно „Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж“:
Чл. 38. (16) От 1 януари 2005 г. за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата са полагали извънреден труд. В този случай осигурителният стаж се зачита, като сборът от изработените часове през месеца, включително извънредният труд се раздели на законоустановеното работно време на лицето. Зачетеният осигурителен стаж може да бъде повече от календарното време.
(17) Когато е зачетено за осигурителен стаж времето, през което лицето е полагало извънреден труд, осигурителят издава при прекратяване на трудовото или служебното правоотношение удостоверение - образец УП - 3. В удостоверението се посочват отделно зачетеният осигурителен стаж за законоустановеното работно време и часовете извънреден труд.

Тоест, при прекратяване на ТД - в трудовата книжка и УП-3 се вписва общо зачетения осигурителен стаж.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron